Polònia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polònia
Rodzaj programu satyra polityczna
Kraj produkcji  Hiszpania
Język kataloński
Prowadzący Toni Soler
Data premiery 16 lutego 2006
Czas trwania odcinka 30 minut
Produkcja
Stacja telewizyjna TV3

Polònia (co znaczy Polska w języku katalońskim) – popularny komediowy program telewizyjny w języku katalońskim, nadawany w Katalonii (Hiszpania) na kanale TV3 przez regionalnego publicznego nadawcę telewizyjnego TVC (Televisió de Catalunya).

Program ten ma ponad milion widzów i jest jednym z najczęściej oglądanych programów telewizyjnych w Katalonii[1]. Prowadzi go Toni Soler, popularny kataloński prezenter. Program ten zdobył w roku 2007 nagrodę Premios Ondas.

Nazwa tego programu nawiązuje do określenia polaco, które po hiszpańsku dosłownie znaczy Polak lub polski, natomiast w języku potocznym jest określeniem pejoratywnym i znaczy Katalończyk lub język kataloński[2][3].

Niektóre parodiowane osobistości[edytuj | edytuj kod]

spoza Hiszpanii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. In november Polònia is the most watched in Catalonia
  2. Tłumaczenie słowa polaco (w:) en:Collins Dictionary.
  3. Niektórzy Hiszpanie nazywają nas, Katalończyków, „polacos’, ponieważ mówimy w języku, którego nie rozumieją. Staramy się jednak podchodzić do tego z humorem i od jakiś sześciu lat w katalońskim kanale TV3 leci program nazywany „Polonia”. To jeden z najpopularniejszych programów. Rodzaj politycznej satyry, w której na równi obrywają Katalończycy i Hiszpanie. Nazywamy go „Polonia”, żeby wyśmiać wszystkich, którzy upierają się przy słowie „polaco” jako obeldze w naszym kierunku. Co ciekawe, producenci postanowili zrobić taki sam program, ale poświęcony sportowi i sportowym brudom. Nazwali go… „Crackòvia”. Także jest przezabawny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]