Polskie LNG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie LNG S.A.
Państwo  Polska
Adres 72-602 Świnoujście
ul. Ku Morzu 1
Data założenia 2007
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Jan Chadam
Udziałowcy Gaz-System S.A
Nr KRS 0000345690
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 1 668 000 000 PLN
Położenie na mapie Świnoujścia
Mapa lokalizacyjna Świnoujścia
Polskie LNG S.A.
Polskie LNG S.A.
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Polskie LNG S.A.
Polskie LNG S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polskie LNG S.A.
Polskie LNG S.A.
Ziemia53°54′21,7″N 14°17′48,5″E/53,906028 14,296806
Strona internetowa

Polskie LNG S.A. – spółka powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego – drogą morską – praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, przez co przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa Polski. Obecnie 100% udziałów w Polskim LNG S.A. posiada Gaz-System S.A.

Historia Polskiego LNG S.A.[edytuj | edytuj kod]

Polskie LNG zostało powołane w 2007 r. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Na mocy Uchwały Rady Ministrów z 19 sierpnia 2008 r. właścicielem Polskiego LNG został Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., spółka Skarbu Państwa odpowiadająca za bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego sieciami przesyłowymi. 8 grudnia 2008 r. nastąpiło nabycie 100% udziałów Polskiego LNG przez Gaz-System S.A. Z dniem 1 stycznia 2010 r. spółka Polskie LNG sp. z o.o. uległa przekształceniu w spółkę akcyjną. Gaz-System S.A. nadzoruje i koordynuje powstanie terminalu LNG.

Terminal LNG[edytuj | edytuj kod]

Terminal LNG w Świnoujściu to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG – Liquefied Natural Gas). Na potrzeby inwestycji zostaną zbudowane rurociągi do odbioru gazu skroplonego ze statków, zbiorniki LNG oraz instalacje do regazyfikacji. Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej. W takiej postaci gaz jest przesyłany siecią gazociągów do odbiorców. Rozpoczęcie działalności inwestycyjnej przez Polskie LNG rozpoczęło się w 2010 roku, a rozpoczęcie regazyfikacji planowane jest na 2014 rok. W latach 2010-2014 ma trwać budowa terminalu i przyłączanie do sieci przesyłowej. Początkowa zdolność przeładunkowa terminalu ma wynosić 5 mld m³ rocznie, zaś następnie planowane jest rozbudowanie terminalu do przepustowości 7,5 mld m³ rocznie.

Władze spółki[edytuj | edytuj kod]

Rada Nadzorcza[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodnicząca Rady Nadzorczej – Izabella Łyś-Gorzkowska
  • Członkowie Rady Nadzorczej – Artur Zawartko, Paweł Gromek, Mateusz Kieferling

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

  • Wiceprezes Zarządu – Bartłomiej Słoma

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]