Polskie LNG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie LNG S.A.
Państwo  Polska
Adres 72-602 Świnoujście
ul. Ku Morzu 1
Data założenia 2007
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Paweł Jakubowski
Udziałowcy Gaz-System S.A
Nr KRS 0000345690
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 1 668 000 000 PLN
Położenie na mapie Świnoujścia
Mapa lokalizacyjna Świnoujścia
Polskie LNG S.A.
Polskie LNG S.A.
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Polskie LNG S.A.
Polskie LNG S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polskie LNG S.A.
Polskie LNG S.A.
Ziemia53°54′21,7″N 14°17′48,5″E/53,906028 14,296806
Strona internetowa

Polskie LNG S.A. – właściciel i operator terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Powstanie terminalu LNG pozwoliło na odbieranie gazu ziemnego – drogą morską – praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, przez co inwestycja przyczyniła się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa Polski i regionu.

Historia Polskiego LNG S.A.[edytuj | edytuj kod]

Polskie LNG zostało powołane w 2007 r. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Na mocy Uchwały Rady Ministrów z 19 sierpnia 2008 r. właścicielem Polskiego LNG został Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., spółka Skarbu Państwa odpowiadająca za bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego sieciami przesyłowymi. 8 grudnia 2008 r. nastąpiło nabycie 100% udziałów Polskiego LNG przez Gaz-System S.A. Z dniem 1 stycznia 2010 r. spółka Polskie LNG sp. z o.o. uległa przekształceniu w spółkę akcyjną. 21 czerwca 2018 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał Spółce Polskie LNG decyzję o pozwoleniu na budowę inwestycji polegającej na rozbudowie mocy regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu do 7,5 mld Nm³. Tym samym program rozbudowy największego importowego terminalu gazu skroplonego na Bałtyku wszedł w fazę budowlaną. Wśród czterech elementów rozbudowy planowane jest: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych (SCV), budowa drugiego nabrzeża dla załadunku i rozładunku metanowców małej i średniej skali, bunkierek, jak również bunkrowania statków, dostawienie trzeciego zbiornika o pojemności 180 000 m³ LNG oraz budowa bocznicy kolejowej umożliwiającej przeładunek LNG na cysterny kolejowe i ISO-kontenery.

Terminal LNG[edytuj | edytuj kod]

Terminal LNG w Świnoujściu to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG – Liquefied Natural Gas). Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej. W takiej postaci gaz jest przesyłany siecią gazociągów (Krajowym Systemem Przesyłowym) do odbiorców. Działalność inwestycyjną Polskie LNG rozpoczęło w 2010 roku, zaś terminal eksploatowany jest od 2016 r. Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego, załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery. Obecna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

Władze spółki[edytuj | edytuj kod]

Rada Nadzorcza[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodnicząca Rady Nadzorczej – Izabella Łyś-Gorzkowska
  • Członkowie Rady Nadzorczej – Artur Zawartko, Mateusz Kieferling

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

  • Prezes Zarządu – Paweł Jakubowski
  • Wiceprezes Zarządu – Bartłomiej Słoma

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]