Przejdź do zawartości

Pomnik „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Rzeź wołyńska w Domostawie
Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Domostawa

Miejsce

MOP Bukowa kier. Rzeszów przy drodze S19

Projektant

Andrzej Pityński

Fundator

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP)

Całkowita wysokość

14 m

Data budowy

2018

Data odsłonięcia

14 lipca 2024

Położenie na mapie gminy Jarocin
Mapa konturowa gminy Jarocin, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Rzeź wołyńska w Domostawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Rzeź wołyńska w Domostawie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Rzeź wołyńska w Domostawie”
Położenie na mapie powiatu niżańskiego
Mapa konturowa powiatu niżańskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pomnik Rzeź wołyńska w Domostawie”
Ziemia50°36′47,7″N 22°17′17,5″E/50,613250 22,288194
Pomnik Rzezi Wołyńskiej - rewers

Pomnik Rzeź wołyńskapomnik znajdujący się w miejscowości Domostawa w województwie podkarpackim, wzniesiony w roku 2024 w pobliżu miejsca obsługi podróżnych „Bukowa – kierunek Rzeszów” przy drodze ekspresowej S19. Poświęcenie i odsłonięcie pomnika zostało dokonane 14 lipca 2024[1], w 81. rocznicę kulminacji masowych zbrodni na Polakach na Wołyniu[2].

Autorem pomnika jest Andrzej Pityński. 14-metrowy pomnik waży 14 ton[3] i ma kształt orła, którego korpus jest umieszczony w płomieniach. Całkowita wysokość monumentu razem z cokołem wynosi 20 metrów[2].

W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły, symbolizujące tryzub, na które nabite jest ciało dziecka. U jego podstawy z jednej strony (awers), znajduje się rodzina z dziećmi - matka z dzieckiem na rękach - w płomieniach[4], a z drugiej (rewers), znajdują się głowy dzieci nabite na sztachety płotu, również umieszczone w płomieniach. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła, umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów dokonywanych przez UPA[3].

Oficjalna nazwa tego miejsca to: Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pomnik budził skrajne emocje ze względu na zawarty w nim drastyczny przekaz, jednak, jak przekonywał twórca i fundatorzy, zbrodnie UPA na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej były bardzo drastyczne, i taki też powinien być pomnik, aby ukazać ogrom zbrodni[2]. Rzeźba została odlana w brązie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 2018 roku. Fundatorzy chcieli, by pomnik był darem dla Narodu Polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Zobowiązali się do poniesienia wszelkich kosztów związanych z adaptacją miejsca pod pomnik, budową cokołu oraz transportem pomnika z Gliwic i jego montażu[4]. Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Pomimo usilnych starań amerykańskich weteranów, nie udało się jednak znaleźć w Polsce lokalizacji. Nie chciały go postawić na swoim terenie: Jelenia Góra, Rzeszów, Toruń i Stalowa Wola[4].

W 2018 powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika, w którego skład weszli m.in. pisarz Stanisław Srokowski, dziennikarz Witold Gadowski, dr hab. Andrzej Zapałowski, dr hab. Włodzimierz Osadczy, dr Witold Zych, Dionizy Garbacz. Pierwszym prezesem Komitetu był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, po śmierci zastąpił go ks. Antoni Moskal, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pielni w Archidiecezji Przemyskiej, kustosz pamięci o mieszkańcach wsi Borownica w gminie Bircza i innych wsi w Bieszczadach, pomordowanych w latach 1939-1947 przez ukraińskich nacjonalistów[2].

W 2021 roku Rada Gminy Jarocin zdecydowała o tym, by pomnik stanął w Domostawie. Wójt gminy jeszcze w 2018 roku uzgodnił tę lokalizację z autorem. Wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu[3].

Andrzej Pityński (pośmiertnie), Zbigniew Walczak oraz Rada Gminy Jarocin, a także historyk dr Witold Zych, zostali laureatami Nagrody im. Witolda Hulewicza. Przyznano ją za decyzję o przyjęciu pomnika upamiętniającego rzeź wołyńską i postawieniu go przy Via Carpatia[5].

Odsłonięcie tego pomnika na terenie Polski miało jeszcze jedno ważne znaczenie. Od tego Andrzej Pityński uzależnił swoje pochowanie w Polsce, jego pogrzeb odbędzie się w październiku 2024 w rodzinnym Ulanowie.[6]

Pomnik, który nosi nazwę Rzeź wołyńska, ma upamiętnić Polaków, ale też obywateli polskich innej narodowości, którzy zginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich, to są Żydzi, Ormianie – moi przodkowie, Czesi na Wołyniu i przedstawiciele wielu innych narodowości, ale także sprawiedliwych Ukraińców. To chcę podkreślić, ten pomnik będzie też upamiętniał tych, szlachetnych Ukraińców – polskich obywateli, którzy ratowali Polaków i Żydów, a którzy często płacili za to straszliwą cenę, ginęli z rąk banderowców.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Odsłonięcie pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie [online], stalowemiasto.pl [dostęp 2024-07-15] (pol.).
  2. a b c d e Historia i opis pomnika w Domostawie
  3. a b c Angelika Wielgosz, W Domostawie stanął Pomnik „Rzezi Wołyńskiej” [online], Telewizja Miejska Stalowa Wola, 14 czerwca 2024 [dostęp 2024-07-03] (pol.).
  4. a b c „Rzeź Wołyńska” Andrzeja Pityńskiego stanie w Domostawie [online], 2 maja 2021 [dostęp 2024-07-03] (pol.).
  5. Andrzej Pityński i Zbigniew Walczak z nagrodą im. Hulewicza [online], 22 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-06] (pol.).
  6. Domostawa: Pomnik Rzezi Wołyńskiej odsłonięty w Domostawie [online], Radio Leliwa, 15 lipca 2024 [dostęp 2024-07-16] (pol.).
  7. To już pewne. W Domostawie stanie pomnik Rzeź Wołyńska [online], 28 maja 2021 [dostęp 2024-07-03] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]