Przejdź do zawartości

Porozumienie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Pawmak (dyskusja | edycje) o 00:28, 18 lut 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Porozumienie Jarosława Gowina
Państwo {{{państwo}}}
Skrót

Porozumienie

Lider

Jarosław Gowin

Adres siedziby

ul. Wilcza 23 m. 29, 00-544 Warszawa

Młodzieżówka

Młoda Prawica

Obecni posłowie
12/460
Obecni senatorowie
5/100
Obecni eurodeputowani
0/51
Strona internetowa
Prezes partii
Jarosław Gowin

Porozumienie Jarosława Gowina (Porozumienie, Porozumienie Gowina) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i republikańskim oraz akcentach chrześcijańsko-demokratycznych, powstała 4 listopada 2017 z przekształcenia Polski Razem, po przyłączeniu się do niej nowych środowisk. Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd (wicepremierem z ramienia partii jest jej prezes Jarosław Gowin). Posiada przedstawicieli w parlamencie, głównie zasiadających w klubie PiS.

Historia partii

13 października 2017 prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiedział na 4 listopada tego samego roku powołanie na jej bazie nowego ugrupowania. Jego współtworzenie zapowiedziało wówczas Stowarzyszenie „Republikanie” oraz działacze, którzy opuścili partię Wolność[2][3]. 19 października oficjalną współpracę z Jarosławem Gowinem podjął także Chrześcijański Ruch Samorządowy (w znacznej mierze skupiający działaczy dawnego ZChN)[4]. W związku z procesem przekształcania ugrupowania, dołączyli do niego też niezwiązani do tej pory z Polską Razem parlamentarzyści (posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list odpowiednio komitetu Kukiz’15 i Nowoczesnej oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadł w klubie PiS).

4 listopada 2017, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem ugrupowania pozostał Jarosław Gowin, poszerzono przy tym grono władz o reprezentantów nowych środowisk. Przy partii powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową[5]. Poparcia ugrupowaniu udzielili m.in. prezydenci szeregu miast.

8 stycznia 2018 wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz stanęła na czele nowo powołanego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z rządu odwołana została jednocześnie współpracująca z partią minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

12 dni później do Porozumienia przeszedł z PSL poseł Mieczysław Baszko[6].

6 lutego tego samego roku, w wyniku braku zgody sądu na rejestrację nazwy „Porozumienie”, zarząd krajowy przyjął jako pełną nazwę partii „Porozumienie Jarosława Gowina”[7].

Struktura i działacze

 Zobacz też kategorię: Politycy Porozumienia.

Podobnie jak w Polsce Razem, najwęższym organem władzy w partii jest Zarząd Krajowy i jego Prezydium. W miejsce Rady Krajowej powołano natomiast Konwencję Krajową. Ponadto zniesiono struktury wojewódzkie partii, kładąc nacisk na struktury odpowiadające okręgom w wyborach do Sejmu.

Prezydium Zarządu Krajowego

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

  • Stanisław Derehajło

Zastępca sekretarza generalnego:

  • Marcel Klinowski

Przewodniczący Konwencji Krajowej:

Pozostali członkowie (posłowie na Sejm):

W około 50-osobowym Zarządzie Krajowym partii zasiadają również jej senatorowie (Tadeusz Kopeć, Andrzej Stanisławek, Andrzej Wojtyła i Józef Zając), a także m.in. Piotr Dardziński, Włodzimierz Fisiak, Grzegorz Gołdynia, Helena Hatka, Renata Janik, Grzegorz Sapiński, Jacek Szczot i Romuald Szeremietiew.

Młodzieżówką partii jest Młoda Prawica, na czele której stoi Jan Strzeżek.

Posłowie na Sejm VIII kadencji

Wszyscy posłowie Porozumienia (oprócz Mieczysława Baszki, Magdaleny Błeńskiej i Zbigniewa Gryglasa) zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy oprócz Magdaleny Błeńskiej zasiadają także w klubie PiS.

Senatorowie IX kadencji (w klubie PiS)

Wszyscy senatorowie Porozumienia (poza Józefem Zającem) zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Przypisy

  1. Łukasz Makuch, Klinowski: Porozumienie otworzyło się na młode roczniki [online], rp.pl, 20 grudnia 2017.
  2. Jarosław Gowin o nowej formacji: w polityce najważniejsza jest gospodarka [online], wp.pl, 13 października 2017.
  3. Gowin: „4 listopada podczas kongresu Polski Razem zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna” [online], wpolityce.pl, 13 października 2017.
  4. Natalia Durman, Kolejny ruch dołącza do Gowina [online], wp.pl, 19 października 2017.
  5. Jarosław Gowin przedstawił nazwę nowej partii. Odczytano list prezesa PiS [online], wprost.pl, 4 listopada 2017.
  6. Michał Olech, Poseł Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia [online], 300polityka.pl, 20 stycznia 2018.
  7. OŚWIADCZENIE w sprawie artykułu pt. „Przegrał w sądzie przez o. Rydzyka” opublikowanego w dzienniku Fakt [online], polskarazem.pl, 16 lutego 2018.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Szablon:Partie polityczne Polski