Portal:Antropologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska


Antropologia w polskojęzycznej Wikipedii

Portal

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych antropologią,
umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną nauki.

Antropologia (gr. άνθρωπος anthropos – człowiek, λόγος logos – nauka) – interdyscyplinarna dziedzina nauki na pograniczu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie w kontekstach historycznej zmienności, różnorodności, etniczności, struktur władzy czy płci kulturowej.


Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Artykuł miesiąca

Czaszki z legendą.png

Antropogeneza (gr. ánthrôpos człowiek, génesis pochodzenie) - filogeneza człowieka, czyli pochodzenie, droga rozwojowa i procesy biologiczne, które doprowadziły do powstania anatomicznie nowoczesnego człowieka rozumnego (Homo sapiens sapiens), wyjaśniane na gruncie teorii ewolucji w oparciu o osiągnięcia antropologii, filogenetyki molekularnej i antropolingwistyki.

Ewolucyjna historia naczelnych może sięgać ponad 60 mln lat wstecz, kiedy nastąpiło przypuszczalne oddzielenie linii ewolucyjnych naczelnych od pozostałych ssaków. Niewykluczone, że naczelne są jedną z najstarszych grup ssaków łożyskowych, które przetrwały do czasów nam współczesnych (Eosimias żył 45-40 mln lat temu, a azjatyccy przodkowie lemurów ok. 30 mln lat temu).

Czy wiesz, że...

Artykuły na medal Wikimedal.png

Rytuał

Kategorie artykułów

Sylwetka miesiąca

Bronisław Malinowski (ur. 7 kwietnia 1884 r. w Krakowie, zm. 16 maja 1942) – polski antropolog społeczny i ekonomiczny, podróżnik a także etnolog, religioznawca i socjolog.

Stworzył podstawy teorii funkcjonalistycznej oraz tzw. brytyjskiej antropologii społecznej. Wprowadził nowy styl pracy terenowej: długotrwałe i głębokie zetknięcie z badaną społecznością.

Na podstawie własnego 2-letniego doświadczenia w badaniu społeczności Trobriandczyków sformułował postulaty i reguły, którymi powinien kierować się w terenie antropolog-badacz.


Współpraca

Zachęcamy do śmiałego edytowania stron związanych z antropologią. Jeżeli chcesz pomóc przy pracy nad portalem lub szerzej, nad artykułami antropologicznymi, to zapraszamy na stronę projektu.

Zalążek miesiąca

Pomóż poszerzyć zawartość artykułu Selam, obecnego zalążka miesiąca. Z twoją pomocą może się on stać artykułem na medal! Fragmenty artykułu:

Selam (w języku amharskim pokój) — niemal kompletny szkielet australopiteka, odkryty w roku 2000 nad rzeką Auasz w okolicy osady Dikika i skatalogowany jako DIK-1/1. Stwierdzono że szkielet należy do młodocianej samicy, która zmarła – jak się ocenia – mając około 3 lat. W doskonałym stanie zachowała się czaszka, kości ciała i kończyn, brakuje tylko miednicy, niewielkich części kończyn i pleców. Cechy szkieletu wskazują na przystosowanie do chodu dwunożnego, choć długie kości i zakrzywione palce potwierdzają także tezę o tym, iż istoty te dużo czasu spędzały również na drzewach.

Antropologia w siostrzanych projektach

Antropologia w Wikisłowniku Antropologia na Wikicommons
Słownik Grafiki
Wiktionary-logo.svg Commons-logo.svg

Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii

Portal.svg
Przypisy