Pound cake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pound cake (brytyjska babka piaskowa) jest to rodzaj ciasta, które tradycyjnie przygotowuje się z funta (1 funt = 0,454 kg) każdego z czterech składników: mąki, masła, jajek i cukru. Babka, przygotowana zgodnie z tradycyjnym przepisem jest czasem zbyt duża, by dała radę ją zjeść cała rodzina, dlatego ilość składników jest często zmieniana w celu uzyskania ciasta o odpowiedniej wielkości. Tak długo jak proporcje są zachowane, babka będzie równie smaczna jak w tradycyjnym przepisie. Zatem każde ciasto przygotowane przy proporcjach mąki, masła, jajek i cukru w skali 1:1:1:1, również można określić jako babkę piaskową.

Babki zazwyczaj piecze się w formie do chleba lub w specjalnej formie do babki. Ciasto podaje się posypane cukrem pudrem lub polane lukrem.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wiele odmian tradycyjnej babki piaskowej, w zależności od kraju i regionu. Różnice polegają na dodawaniu składników zmieniających smak (takich jak aromat waniliowy czy migdałowy) lub suszonych owoców (takich jak rodzynki czy suszona żurawina), jak również na zmienianiu podstawowego przepisu by otrzymać trochę inne ciasto. Na przykład, można dodać sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, co sprawi, że ciasto wyrośnie lepiej i w efekcie babka będzie lżejsza. Aby upiec bardziej wilgotne ciasto, można zamiast części lub całej ilości masła dodać olej (zazwyczaj olej roślinny). W Stanach Zjednoczonych popularną odmianą jest Babka na kwaśnej śmietanie (ang. Sour cream pound cake) gdzie zamiast części masła dodaje się kwaśną śmietanę, co również powoduje, że ciasto jest bardziej wilgotne z przyjemnym kwaskowatym smakiem. Mimo że niektóre odmiany znacznie zmieniają konsystencję i smak babki piaskowej, nazwa ta wciąż jest używana. Kilka odmian zostało opisanych poniżej.

Sposób amerykański[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjna amerykańska babka piaskowa zawiera po jednym funcie z mąki, masła, jajek i cukru[1]. Przepis ten jest bardzo popularny w kuchni południowych Stanów Zjednoczonych i często stanowi podstawową potrawę na piknikach i imprezach dobroczynnych. Narodowym Dniem Babki Piaskowej w Stanach Zjednoczonych jest 4 marca[2].

Sposób brytyjski[edytuj | edytuj kod]

'Babka piaskowa' jest bardziej popularna w Wielkiej Brytanii jako ciasto biszkoptowe (ang. Sponge cake, Madeira cake). Zazwyczaj składa się z masła, cukru pudru, mąki z dodatkiem środków spulchniających oraz jajek w równych proporcjach. Dla bogatszego smaku można też dodać aromat waniliowy.

Sposób francuski[edytuj | edytuj kod]

Babka piaskowa (nazywana quatre-quarts, co oznacza cztery czwarte) jest tradycyjnym i popularnym wypiekiem w jednym z regionów Francji - Bretanii. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z tej samej ilości czterech składników, ale bez dodatku owoców. Czasem jednak można zmienić przepis, dodając do smaku czekoladę lub sok z cytryny.

Sposób meksykański[edytuj | edytuj kod]

W Meksyku, babka piaskowa nosi nazwę panqué. Podstawowy przepis meksykańskiego panqué jest bardzo podobny do amerykańskiego[3]. Najpopularniejsze odmiany to panqué con nueces (babka piaskowa z orzechami włoskimi)[4] i panqué con pasas (babka piaskowa z rodzynkami)[5].

Sposób kolumbijski[edytuj | edytuj kod]

Ponque jest kolumbijskim odpowiednikiem babki piaskowej: sama nazwa ponque brzmi po hiszpańsku podobnie jak nazwa angielska - pound cake. Ponque to ciasto często maczane w winie, polane śmietanką lub posypane cukrem. Jest bardzo popularne na urodzinach, weselach i innych podobnych okazjach.

Sposób niemiecki[edytuj | edytuj kod]

Niemiecki przepis na Eischwerkuchen (Ei = jajko, schwer = ciężki, każdy składnik odpowiada wadze jednego jajka) jest bardzo podobny do przepisu na tradycyjną babkę piaskową[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]