Pound cake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pound Cake
deser
Ilustracja
Pound Cake
Rodzaj

ciasto

Data i miejsce powstania

XVIII wiek
Europa Północna

Składniki

mąka, jaja, cukier, masło

Pound cake (brytyjska babka piaskowa) – rodzaj ciasta, które tradycyjnie przygotowuje się z funta[a] każdego z czterech składników: mąki, masła, jajek i cukru. W procesie przygotowania nie używa się żadnych spulchniaczy. Jest to bardzo popularne ciasto w Wielkiej Brytanii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia ciasta sięga wczesnego wieku osiemnastego i ma on pochodzić z Europy Północnej. Najstarsze przepisy nie zawierają żadnych dodatkowych składników, pomijając cztery podstawowe elementy. Przepis na pound cake można znaleźć w opublikowanej w 1747 roku książce Hannah GlasseThe Art of Cookery Made Plain and Easy[1][2]. Przepis na pound cake został również wymieniony w pierwszej amerykańskiej książce kucharskiej „American Cookery”[3].

Od połowy XIX wieku do ciasta zaczęto dodawać ciecze, a w przepisach z lat XX rozpoczęto dodawać proszek do pieczenia. Tymczasem proporcje czterech podstawowych składników zostały zmodyfikowane, aby uczynić ciasto lżejszym[1].

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wiele odmian tradycyjnej pound cake, w zależności od kraju i regionu. Różnice polegają na dodawaniu różnych składników (np. porzeczki, kandyzowane skórki cytrusów, czy migdały). W Stanach Zjednoczonych popularną odmianą jest Babka na kwaśnej śmietanie (ang. Sour cream pound cake) gdzie zamiast części masła dodaje się kwaśną śmietanę, co również powoduje, że ciasto jest bardziej wilgotne z przyjemnym kwaskowatym smakiem[4].

Sposób amerykański[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjna amerykańska babka piaskowa zawiera po jednym funcie z mąki, masła, jajek i cukru[5]. Przepis ten jest bardzo popularny w kuchni południowych Stanów Zjednoczonych i często stanowi podstawową potrawę na piknikach i imprezach dobroczynnych. Narodowym Dniem Babki Piaskowej w Stanach Zjednoczonych jest 4 marca[6].

Sposób brytyjski[edytuj | edytuj kod]

Popularnym w Wielkiej Brytanii ciastem jest Cherry Cake, które jest odmianą Pound Cake.[7] Bardzo podobnym ciastem jest również ciasto biszkoptowe (ang. Sponge cake), które różni się brakiem obecności masła w składnikach, a także oddzielnym ubiciem żółtka i białka jajka.[8]

Sposób francuski[edytuj | edytuj kod]

Babka piaskowa (nazywana quatre-quarts, co oznacza cztery czwarte) jest tradycyjnym i popularnym wypiekiem w jednym z regionów FrancjiBretanii. Nazwa odnosi się do użycia czterech równych porcji jajek, mąki, cukru i masła, w czym wersja ta przypomina oryginalną. Jednak francuski sposób kładzie większy nacisk na równe proporcje, niż na dokładne używanie jednego funta (przykładowo używając 2 jajek, które ważą 100 g, następnie w tym sposobie należy użyć również 100 g mąki, masła i cukru). Dodatkowo we francuskiej wersji białko jaja dodaje się osobno, kiedy to w angielskiej wersji jajko dodaje się w całości[1].

Sposób meksykański[edytuj | edytuj kod]

W Meksyku, babka piaskowa nosi nazwę panqué. Podstawowy przepis meksykańskiego panqué jest bardzo podobny do amerykańskiego[9]. Najpopularniejsze odmiany to panqué con nueces (babka piaskowa z orzechami włoskimi) i panqué con pasas (babka piaskowa z rodzynkami). Nazwa jest fonetyczną interpretacją (panqué brzmi podobnie do słowa pound)[10].

Sposób kolumbijski[edytuj | edytuj kod]

Ponque jest kolumbijskim odpowiednikiem babki piaskowej. Nazwa ponque brzmi po hiszpańsku podobnie jak nazwa angielska – pound cake. Największą różnicą w sposobie przygotowania jest użycie mąki kukurydzianej, zamiast mąki pszennej. Jest ona zwykle podawana na śniadanie, lub jako przekąska[11][12].

Sposób niemiecki[edytuj | edytuj kod]

Niemiecki przepis na Eischwerkuchen (Ei = jajko, schwer = ciężki, każdy składnik odpowiada wadze jednego jajka) jest bardzo podobny do przepisu na tradycyjną babkę piaskową[13].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. 1 funt = 0,454 kg.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d CooksInfo, Pound Cake [online], CooksInfo [dostęp 2023-06-26] (ang.).
 2. Katy Lyons, Pound Cake Recipes, 17 czerwca 2023, s. 1 (ang.).
 3. Linda Stradley, Brenda, Pound Cake History – What’s Cooking America [online], whatscookingamerica.net, 16 września 2015 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 4. Anne Byrne, American Cake: From Colonial Gingerbread to Classic Layer, the Stories and Recipes Behind more than 125 of our Best-loved Cakes, 2016, s. 21, ISBN 978-1-62336-543-1.
 5. Editors of Cooks Illustrated (2004) The New Best Recipe. Brookline, MA: America’s Test Kitchen.
 6. Yum! Try These Decadent Pound Cake Desserts.
 7. Alan Davidson, The Oxford companion to food, Tom Jaine (red.), wyd. 2. ed, Oxford: Oxford Univ. Press, 2006, s. 649, ISBN 978-0-19-280681-9 [dostęp 2023-07-14].
 8. Sue Moran, Classic Victoria Sponge Cake Recipe [online], The View from Great Island, 7 kwietnia 2018 [dostęp 2023-07-14] (ang.).
 9. Traditional panqué recipe (in Spanish).
 10. Mexican Panqué de Nuez – Maricruz Avalos Kitchen Blog [online], 25 października 2022 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 11. Erica Dinho, Ponqué (Colombian Pound Cake) [online], My Colombian Recipes, 1 listopada 2012 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 12. Jenny, Colombian Mantecada or Pound Cake (Ponqué) [online], Jenny is baking, 13 stycznia 2023 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 13. (German).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]