Powrót Robin Hooda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powrót Robin Hooda
Robin and Marian
Ilustracja
Rok produkcji 1976
Data premiery 11 marca 1976
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 106 min
Reżyseria Richard Lester
Scenariusz James Goldman
Główne role Sean Connery
Audrey Hepburn
Robert Shaw
Muzyka John Barry
Zdjęcia David Watkin
Wytwórnia Columbia Pictures
Rastar Pictures
Dystrybucja Columbia Pictures

Powrót Robin Hooda (ang. Robin and Marian) – amerykański film z 1976 roku w reżyserii Richarda Lestera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Treść filmu oparta jest na legendach o Robin Hoodzie, dotyczy jednak wydarzeń późniejszych, niż najczęściej przedstawiane. Część postaci filmowych wzorowana jest na postaciach historycznych, fabuła jednak miejscami odbiega od rzeczywistości. Robin Hood (Sean Connery) oraz Mały John (Nicol Williamson) przez kilkanaście lat biorą udział w wojnach krzyżowych pod dowództwem Ryszarda Lwie Serce (Richard Harris). Po śmierci króla powracają do Anglii. W Sherwood spotykają swoich dawnych towarzyszy: brata Tucka oraz Willa Szkarłatnego.

Marian, ukochana Robina, którą opuścił wyruszając na krucjaty, próbowała popełnić samobójstwo, jednak została odratowana, trafiła do pobliskiego klasztoru i została jego przeoryszą. Trwa konflikt króla Jana bez Ziemi z papiestwem, urzędnicy królewscy mają za zadanie uwięzić dostojników kościelnych lub zmusić ich do opuszczenia Anglii. Szeryf z Nottingham (Robert Shaw) oraz towarzyszący mu Sir Ranulf (Kenneth Haigh) przyjeżdżają do klasztoru Marian, równocześnie z Robin Hoodem. Marian chce poddać się dobrowolnie, jednak Robin Hood porywa ją i uwozi do Sherwood.

Do Robin Hooda zgłasza się grupa ochotników z okolicznych wiosek, którzy chcą walczyć z królem. Robin i jego dawni kompani szkolą ich i przygotowują do walki. Sir Ranulf prosi króla Jana (Ian Holm) o posiłki. Grupa wojska pod dowództwem szeryfa rozbija obóz pod lasem Sherwood. Przez kilka dni trwa sytuacja patowa, wojska szeryfa nie chcą wejść do lasu, zaś drużyna Robin Hooda nie chce podjąć bitwy na otwartej przestrzeni. Wreszcie Robin Hood składa szeryfowi propozycję, aby rozstrzygnąć wynik bitwy w pojedynku pomiędzy nimi dwoma. Szeryf ginie, ale Robin zostaje ciężko ranny. Wojska pod wodzą Ranulfa atakują drużynę Robin Hooda. Marian wraz z Małym Johnem przewożą rannego Robina do klasztoru, gdzie była zakonnica dysponuje lekarstwami i ziołami. Zamiast leku podaje mu truciznę, którą wypija też sama. Umierając Robin prosi Małego Johna o łuk, strzela z niego przez okno, prosząc, aby John pochował go wraz z Marian, w miejscu, gdzie upadnie strzała.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]