Noc po ciężkim dniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noc po ciężkim dniu
A Hard Day’s Night
Ilustracja
Gatunek

komedia muzyczna

Rok produkcji

1964

Data premiery

6 lipca 1964

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

87 min

Reżyseria

Richard Lester

Scenariusz

Alun Owen

Główne role

John Lennon
Paul McCartney
George Harrison
Ringo Starr

Muzyka

George Harrison
Paul McCartney
George Martin
John Lennon

Zdjęcia

Gilbert Taylor

Scenografia

Ray Simm

Kostiumy

Julie Harris

Montaż

John Jympson

Produkcja

Walter Shenson

Wytwórnia

Proscenium Films Walter Shenson Films Maljack Productions

Dystrybucja

United Artists

Noc po ciężkim dniu (tytuł oryginalny A Hard Day’s Night) – brytyjski film fabularny (komedia muzyczna) z 1964 roku w reżyserii Richarda Lestera z udziałem członków zespołu The Beatles. W polskich kinach wyświetlany w 1965 roku pod tytułem The Beatles.

Stworzony na fali popularności grupy film był sukcesem zarówno kasowym, jak i artystycznym (dwie nominacje do Oscara oraz pozycja pierwszego prawdziwego filmu muzycznego w historii kina).

Fabuła opiera się na ukazaniu w zabawny sposób wydarzeń ze zwykłego dnia „wielkich” Beatlesów, np. występu dla telewizji. Ucieczka przed menedżerem oraz fankami czy szukanie Ringa i dziadka Paula (postać fikcyjna), a na końcu koncert – to tylko niektóre elementy tego filmu.

Film A Hard Day’s Night przyniósł olbrzymie dochody. przez co powstało wiele wersji obcojęzycznych i w wielu krajach film wychodził pod różnymi tytułami, m.in.: Yeah yeah Yeah - Die Beatles, Quatre garcons dans le Vent. W Polsce film nosił tytuł: The Beatles. Wersja amerykańska różniła się od brytyjskiej. W USA na ścieżce dźwiękowej zamieszczono tylko utwory wykorzystane w filmie, ale ponieważ materiału na cały LP byłoby za mało umieszczono także wersje instrumentalne tych samych piosenek, jak również kilka dodatkowych kompozycji jak np. This Boy - Ringo's Theme (instrumental). Wersja brytyjska dostała takie utwory jak: Anytime at all, I'll cry instead, Things we said today czy I'll be back. W filmie wykorzystano te utwory które znalazły się na LP A hard day’s night (A hard day’s night, I should have known better, If I fell, Can’t buy me love, And I love her, I am Happy just to dance with you, Tell me Why?), jak również te z poprzedniego albumu With the Beatles (Don’t bother me, I wanna be your man) czy utwór She loves you.

Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana jako płyta pod tym samym tytułem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]