Superman II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Superman II
Gatunek Fantastyka naukowa
Data premiery 4 grudnia 1980
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 127 minut
Reżyseria Richard Lester
Richard Donner
(niewymieniony w napisach)
Scenariusz David Newman
Leslie Newman
Mario Puzo
Tom Mankiewicz
Główne role Gene Hackman
Christopher Reeve
Ned Beatty
Jackie Cooper
Terence Stamp
Margot Kidder
Valerie Perrine
Marc McClure
Jack O’Halloran
Susannah York
Cliffon James
E.G. Marshall
Muzyka Ken Thorne
John Williams
Zdjęcia Robert Paytner
Geoffrey Unsworth
Montaż John Victor-Smith
Stuart Baird
Produkcja Alexander Salkind
Ilya Salkind
Pierre Spengler
Dystrybucja Warner Bros.
Budżet 54,000,000 $
Poprzednik Superman
Kontynuacja Superman III

Superman IIamerykański film science-fiction z 1980 roku będący kontynuacją filmu Superman z 1978 roku oraz filmową adaptacją komiksu z wydawnictwa DC Comics o Supermanie. Jest to jedyny film o Supermanie wyreżyserowany przez dwóch reżyserów. Produkcja tego filmu jest uważana za kontrowersyjną, ponieważ reżyser Richard Donner ukończył większą część filmu zanim został zastąpiony innym reżyserem, Richardem Lesterem, który część scen nakręconych przez Donnera zastąpił własnymi.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Przed zniszczeniem planety Krypton trójka kryptońskich przestępców (Generał Zod, Ursa i Non) zostaje osądzonych przez Jor-Ela i wygnanych do kieszonkowego wymiaru Phantom Zone. Po wielu latach tułaczki po kosmosie Phantom Zone zostaje przypadkowo zniszczona w pobliżu Ziemi. Trójka przestępców uwalnia się i zyskuje moce podobne jak Superman. Po zaatakowaniu ziemskich astronautów na Księżycu oraz małego miasteczka w Stanach Zjednoczonych złoczyńcy atakują Biały Dom, gdzie zmuszają Prezydenta Stanów Zjednoczonych do oddania władzy Zodowi.

W międzyczasie Lois Lane zaczyna podejrzewać, iż Superman i Clark Kent to jedna i ta sama osoba. Gdy Clark na oczach Lois wkłada rękę do ognia i nie zostaje oparzony, superbohater zostaje zmuszony do ujawnienia reporterce swojej prawdziwej tożsamości. Następnie Superman zabiera Lois do Fortecy Samotności na Biegunie północnym. Tam Clark wystawia się na sztucznie wygenerowane promieniowanie czerwonego kryptońskiego słońca, co powoduje, iż traci on supermoce i staje się zwykłym człowiekiem. Gdy Lois i Clark wracają do Stanów, dowiadują się o działaniach Zoda. Clark postanawia powrócić na Biegun, by odzyskać moce.

Lex Luthor po ucieczce z więzienia spotyka się z Zodem i przekazuje mu informacje na temat lokalizacja Fortecy Samotności oraz związku Człowieka ze Stali z Lois. Przestępcy porywają Lois, a Superman odzyskuje swoje moce i wraca do Metropolis, gdzie walczy z gangiem Zoda. Superman przenosi walkę do Fortecy Samotności, aby zapobiec przypadkowym ofiarom śmiertelnym w Metropolis. W Fortecy Zod zmusza Supermana do ponownego pozbawienia się mocy, ale Superman wykorzystuje czerwone promieniowanie, aby pozbawić mocy trójkę kryptońskich przestępców. Po pokonaniu gangu Zoda Superman odstawia Luthora do aresztu i za pomocą pocałunku wymazuje Lois wspomnienia na temat jego podwójnej tożsamości.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje wokół produkcji[edytuj | edytuj kod]

Produkcje filmów Superman i Superman II rozpoczęły się w tym samym czasie. Reżyser Richard Donner nie zgadzał się z pomysłami producentów, ponieważ jego zdaniem czyniły one film „zbyt kampowym”. Przyczyniło się to do odsunięcia go od projektu i zastąpienia Richardem Lesterem. W wyniku tego, Gene Hackman odmówił udziału w scenach kręconych przez Lestera, co ograniczyło ilość scen w jakich się pojawia w ostatecznej wersji filmu.

Do materiału nakręconego przez Donnera należą: wszystkie sceny z Gene Hackmanem, sceny na Księżycu, sceny w Białym Domu, scena starcia Clarka z osiłkiem oraz duża część materiału przedstawiające przybycie trójki kryptońskich przestępców do redakcji Daily Planet. Ponieważ pomiędzy produkcją materiału Donnera a Lestera minęły 2 lata, to wygląd Margot Kidder i Christophera Reeve'a zdążył się zmienić. Reeve w scenach nakręconych przez Donnera jest mniej umięśniony niż w scenach nakręconych przez Lestera. Z kolei sposób uczesania Kidder, jej kolor włosów i make-up są w filmie różnie zależnie czy sceny były kręcone przez Donnera czy przez Lestera.

W celu uniknięcia płacenia Marlonowi Brando wysokiego wynagrodzenia, usunięto wszystkie sceny z jego udziałem.

W oryginalnym scenariuszu, to detonacja pocisku nuklearnego, który Superman powstrzymał w pierwszej części, spowodowała uwolnienie się kryptońskich przestępców z Phantom Zone. W wersji Richarda Donnera scena ta została przywrócona, a sceny z bombą w Wieży Eiffla zostały usunięte.

W 1983 roku została stworzona na potrzeby telewizji międzynarodowa wersja rozszerzona filmu zawierająca 24 minuty materiału nie pokazywanego w kinach, z czego część stanowiły usunięte sceny nakręcone przez Donnera. „Nowy” materiał zawierał wiele wątków pobocznych, w tym: wyjaśnienie zadania kryptońskich przestępców na Ziemi, dokładniejsze przedstawienie romansu Lois i Supermana oraz alternatywne zakończenie.

W 2005 roku fani filmu Superman usiłowali wydać wersję Donnera w formie bezpłatnego DVD, ale Warner Bros. zapobiegło temu grożąc sprawą w sądzie.

W 2006 roku wszystkie filmy z serii Superman zostały wydane w edycji specjalnej z okazji premiery filmu Superman: Powrót. Wersja Richarda Donnera została wydana na oddzielnej płycie razem z filmem Superman II. Film został wydany 28 listopada 2006 roku pod tytułem Superman II: The Richard Donner Cut. Wersja ta zawiera mniej niż 20% materiału nakręconego przez Lestera.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2007 r.
 • 1982 r.
  • Saturn
   • najlepszy film sci-fi

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

 • 1982 r.
  • Saturn
   • najlepsza aktorka – Margot Kidder
   • najlepsza muzyka – Ken Thorne
   • najlepszy aktor – Christopher Reeve

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]