Protestantyzm w Kolumbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbory Boże w Kolumbii

Protestantyzm w Kolumbii – według badań przeprowadzonych przez Pew Research Center w 2010 roku wyznaje 4 640 000 ludzi (10% ludności)[1]. Większość to ewangeliczni chrześcijanie. W Kolumbii działają różne wyznania protestanckie, m.in.:

Choć Kolumbia jest krajem tradycyjnie katolickim, od wielu lat obserwowany jest tu bardzo intensywny rozwój ewangelikalnego protestantyzmu. Coraz więcej osób przechodzi z Kościoła katolickiego do kościołów ewangelicznych (w tym w dużej mierze do tych, o charakterze zielonoświątkowym)[4].

Mimo, iż rząd popiera ideę wolności religijnej, prześladowania protestantów w Kolumbii nie należą do rzadkości. Ataki na protestantyzm prowadzone są przez różne organizacje i grupy terrorystyczne, np. FARC oraz Armię Wyzwolenia Narodowego. W ostatnich pięciu latach zamordowanych zostało ponad stu pastorów z kościołów ewangelikalnych, z czego za 90% ataków odpowiedzialna jest organizacja FARC[5]. Bardzo często obserwuje się ataki na kaplice i instytucje ewangeliczne (m.in. szkoły) oraz porwania pastorów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy