Protestantyzm w Wietnamie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Protestantyzm w Wietnamie jest według szacunków wyznawany przez 0,5 do 2 procent społeczeństwa[1]. Pomimo że liczba osób należących do kościołów protestanckich jest mała, i waha się od 0,5 do 1,6 mln osób[1], na początku XX wieku nastąpił przyrost wiernych rzędu 600 procent[1].

Pierwsza misja protestancka w Wietnamie została założona w 1911 roku przez pastora Roberta A. Jaffray'a z Chrześcijańskiego i Misyjnego Sojuszu. W ramach ewangelizacji na tereny obecnego Wietnamu zostało wysłanych 100 duchownych protestanckich.

Według danych z 1967 roku, w Wietnamie Południowym było 150 tysięcy osób deklarujących się jako protestanci, którzy stanowili 1 procent społeczeństwa. Głównie wyznania i kościoły w tamtym czasie to Kościół Reformowany Francji, Kościół Anglii, Chrześcijański i Misyjny Sojusz, Baptyści, Kościoły Chrystusowe, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego[2]. Po zwycięstwie Wietnamu Północnego w wojnie wietnamskiej, wiele świątyń zostało zamkniętych lub zniszczonych przez komunistyczne władze[1].

Obecnie istnieją dwa zarejestrowane protestanckie związki wyznaniowe: Ewangeliczny Kościół Wietnamu Południowego i Ewangeliczny Kościół Wietnamu Północnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d International Religious Freedom Report 2006 (ang.). [dostęp 2018-01-08].
  2. Protestantism in South Vietnam (ang.). [dostęp 2018-01-08].