Przełęcz Kubalonka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przełęcz Kubalonka
Kościół pw. św. Krzyża pod przełęczą Kubalonka
Kościół pw. św. Krzyża pod przełęczą Kubalonka
Państwo  Polska
Wysokość 758 m n.p.m.
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Sąsiednie szczyty Kubalonka
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Przełęcz Kubalonka
Przełęcz Kubalonka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Przełęcz Kubalonka
Przełęcz Kubalonka
Ziemia 49°36′16,1″N 18°54′08,9″E/49,604472 18,902472

Kubalonka (758 m n.p.m.[1]) – przełęcz w Beskidzie Śląskim, pomiędzy szczytami Kubalonki (830 m n.p.m.) oraz nienazwanym wierzchołkiem o wysokości 818 m n.p.m. Oddziela ona pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Wiślańskiego, zwanego też Pasmem Baraniej Góry. Przez przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 941 z Wisły do Istebnej. Na samej przełęczy odgałęzia się od niej wąska droga powiatowa, która przez przełęcz Szarculę schodzi koło Zameczku do Wisły Czarnego. Obie drogi wybudowano w latach międzywojennych.

Tuż poniżej przełęczy, po lewej stronie szosy do Istebnej, znajduje się zespół budynków Ośrodka Chorób Płuc Dzieci i Młodzieży (wzniesiony w 1937 r. według projektu Jadwigi Dobrzyńskiej i Zygmunta Łobody jako dziecięce sanatorium przeciwgruźlicze, rozbudowany znacznie w 1961 r.). Nieco poniżej, po przeciwnej stronie szosy, stoi drewniany, zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Krzyża z 1779 r., przeniesiony tu w latach 1957-1958 z Przyszowic (powiat gliwicki), gdzie pełnił rolę kościoła przycmentarnego. Kościół jest elementem szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

W okolicy i na samej przełęczy znajdują się restauracje, bary, pensjonaty, w tym znany od lat międzywojennych bar "Beczka". Tuż nad przełęczą, na stokach szczytu Kubalonka, narciarskie trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu (posiadające licencję FIS) i niewielki wyciąg narciarski dla początkujących. W siodle przełęczy węzeł szlaków turystycznych, przebiega tu m.in. Główny Szlak Beskidzki. Swój początek ma tu również Beskidzka Ścieżka Planetarna.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj]

Przypisy

  1. Geoportal. [dostęp 2010-01-25].

Bibliografia[edytuj]

  • Barański Mirosław: Beskid Śląski. Pasmo Baraniej Góry, Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1999, ISBN 83-7005-423-4;