Psalm 83

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Psalm 83 – jeden z utworów zgromadzonych w biblijnej Księdze Psalmów. Zaliczany do dzieł przypisywanych Asafowi[1]. Ostatni psalm Asafowej serii[2]. W numeracji Septuaginty psalm ten nosi numer 82.

Teologia Psalmu[edytuj | edytuj kod]

Utwór składa się z trzech jednostek literackich: suplikacji „negatywnej”, gdzie podmiot liryczny błaga Boga o zaniechanie milczenia, a także z lamentacji oraz suplikacji „pozytywnej”, gdzie podmiot liryczny wzywa Boga do działania w obronie narodu. Psalm wydaje się być typową modlitwą liturgiczną pełną odwołań do historii, zwłaszcza z epoki sędziów. Utwór stwierdza, że JHWH posiada władzę absolutną i utożsamia się ze swoim ludem[3]. Psalmista posługuje się historiami, gdyż są dla niego przykładem postawy pełnej nadziei i oczekiwania na działanie Boga w obecnej kryzysowej sytuacji. Rozgromienie przez Najwyższego nieprzyjaciół ma ostatecznie okazać się narzędziem ich nawrócenia[2].

Symbolika i Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W wersetach 3-6 wyrażono opinię, że wrogowie Boga są również wrogami Izraela[3].
  • miejscowość Endor (83,11) nie pojawia się w relacji o tych bitwach z Księgi Sędziów, znajdowało się natomiast w ich pobliżu. Endor było świadkiem bitwy z Midianitami[4].
  • Saul, król Izraela, po wydaniu hipokrytycznego zakazu używania guseł, czarów i wróżb sam ostatecznie każe wróżce z Endor wywołać ducha proroka Samuela[5].
  • W utworze raz pojawia się niejasne słowo sela, którego znaczenie nie jest dokładnie znane[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.J. Mangano, Wstęp do Starego Testamentu cz.2, Chrześcijański Instytut Biblijny, Warszawa 2009, s. 54-55.
  2. a b K. Farmer, Księga Psalmów, druga (Ps 42-72) i trzecia (Ps 73-89), [w:] Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego, red. W.R. Farmer, Warszawa 2001, s. 729.
  3. a b Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, s. 1241.
  4. J.H. Walton: Komentarz historyczno-kulturowy do Biblii Hebrajskiej. Warszawa: Vocatio, 2005, s. 615.
  5. W. Wysopal, P. Karzkowiak, Panorama u Romana, t1., Służba Katechetyczna Kościoła Zielonoświątkowego, Warszawa 2014, s. 40-46.
  6. W.A. Beardslee, Sela, [w:] Słownik wiedzy biblijnej, red. B.M. Metzger, M.D. Coogan, 2004, s. 708.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]