Róża w Pięści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Róża w Pięści (wł. Rosa nel Pugno, RnP) – włoska federacja średnich partii politycznych działająca w ramach koalicji L’Unione.

Koalicję powołano w 2005 na potrzeby wyborów parlamentarnych w 2006. W jej skład wchodziły:

  • Włoscy Demokratyczni Socjaliści (Socialisti Democratici Italiani),
  • Włoscy Radykałowie (Radicali Italiani),
  • Reformacyjni Socjaliści (Socialisti Riformisti) (partia będąca odpryskiem NPSI założona przez działaczy opowiadających się za opuszczeniem Domu Wolności i przejściem na stronę lewicy),
  • Stowarzyszenie na rzecz Róży w Pięści (Associazione per la Rosa nel Pugno) (zrzeszające niezależnych posłów i sympatyków koalicji).

RnP połączyła zarówno socjaldemokratów z SDI, jak i libertariańskich radykałów. Program federacji obejmował różne lewicowe hasła społeczne (propagowanie aborcji i eutanazji, walka o prawa mniejszości seksualnych).

W wyborach parlamentarnych RnP uzyskała 18 mandatów w Izbie Deputowanych i żadnego miejsca w Senacie. W rządzie Romano Prodiego przewodnicząca radykałów Emma Bonino objęła tekę ministra polityki europejskiej i handlu międzynarodowego, nadto federacja dostała cztery stanowiska wiceministrów.

W 2008 wspólna działalność RnP uległa zanikowi. Reformacyjni Socjaliści przeszli do federacji Lud Wolności, Włoscy Demokratyczni Socjaliści zainicjowali powołanie nowej Partii Socjalistycznej, radykałowie podjęli współpracę z Partią Demokratyczną.

Zobacz też[edytuj]