RBD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RBD
Ilustracja
Zespół RBD w 2006 roku, od góry Dulce María, Anahí, Maite Perroni, Christopher von Uckermann, Christian Chávez i Alfonso Herrera
Rok założenia

2004

Pochodzenie

Meksyk

Gatunek

latino, pop-rock, dance-pop, pop, R&B

Aktywność

20042009
od 2020

Wydawnictwo

EMI, Virgin Records, Capitol Records

Skład
Anahí
Dulce María
Maite Perroni
Christopher von Uckermann
Christian Chávez
Byli członkowie
Alfonso Herrera (2004-2009)

RBDmeksykański zespół muzyczny wykonujący muzykę latino, pop-rock i pop. Grupa prowadziła działalność w latach 2004–2009. W jej skład wchodzili: Anahí, Dulce María, Maite Perroni, Alfonso „Poncho” Herrera, Christian Chávez i Christopher von Uckermann. Zespół został reaktywowany w 2020 roku w czteroosobowym składzie (bez Herrery i Dulce Marii), a następnie w 2023 roku w pięcioosobowym składzie (bez Herrery) zespół wyruszył w czteromiesięczną trasę koncertową Soy Rebelde Tour 2023 po Ameryce Północnej i Łacińskiej.

Pierwotnie zespół został utworzony na potrzeby wyprodukowanej przez Televisę meksykańskiej telenoweli Zbuntowani (hiszp. Rebelde), w której członkowie RBD odgrywali główne role. Pomysłodawcą utworzenia zespołu był reżyser telenoweli, Pedro Damián[1]. RBD wydało dziewięć albumów studyjnych i sześć albumów koncertowych w trzech językach: hiszpańskim, angielskim i portugalskim[2]. Zespół odniósł międzynarodowy sukces, sprzedając na świecie ponad 15 milionów płyt[3], występując na pięciu trasach koncertowych oraz otrzymując szereg nagród (m.in. Billboard Latin Music Awards)(inne języki) i nominacji do nagród, w tym dwie do Latin Grammy Awards (2006, 2008).

Reaktywacja zespołu została ogłoszona przez ich członków 30 października 2020 roku. W grudniu tego samego roku na portalach streamingowych zostały udostępnione odnowione wersje albumów z dorobku muzycznego RBD. Jedynie czterech członków oryginalnego składu powróciło do działalności: Anahí, Maite Perroni, Christian Chávez oraz Christopher von Uckermann.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

2004–2006: Rebelde, Nuestro Amor i trasa koncertowa Tour Generación[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004–2006 transmitowana była młodzieżowa telenowela Zbuntowani, produkcji Televisy, w której sześcioro głównych bohaterów, granych przez Anahí, Dulce Maríę, Maite Perroni, Christophera von Uckermanna, Christiana Cháveza i Alfonso „Poncho” Herrerę, próbowało połączyć pasję do muzyki z perypetiami życia licealnego. To na potrzeby tego serialu reżyser telenoweli, Pedro Damián, utworzył zespół RBD. Jednakże sukces pierwszej płyty „Rebelde” (będącej jednocześnie soundtrackiem telenoweli) spowodował, że RBD zaczęło funkcjonować niezależnie od serialu, zaś jego członkowie występowali pod prawdziwymi nazwiskami[4]. Pierwszy album promowały trzy single „Rebelde”, „Solo Quédate en Silencio” i „Sálvame”. 19 lipca 2005 roku wydano album koncertowy Tour Generación RBD En Vivo.

Płyty RBD zostały wydane we Francji, Rumunii oraz w Hiszpanii, gdzie płyta „Nuestro Amor” uzyskała status platynowej. Zespół na całym świecie sprzedał około 20 milionów płyt. Jako jeden z pierwszych meksykańskich zespołów dotarł ze swoją muzyką do Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej oraz Południowej.

Tour Generación RBD to pierwsza ogólnokrajowa trasa zespołu RBD. Bilety zostały sprzedane w ciągu 35 dni[potrzebny przypis]. Zespół odwiedził Monterrey, gdzie zgromadziło się 50 tys. fanów. Prezentacja na żywo zgromadziła ponad 700 tys. fanów z Meksyku.

Tour Generación RBD został zakwalifikowany przez OCESA jako czwarta najlepiej sprzedająca się trasa w Meksyku, tuż za The Cure, Britney Spears oraz Backstreet Boys.

Wkrótce rozpoczęła się druga, zagraniczna część trasy. RBD odwiedził Kolumbię, gdzie zgromadziło się ponad 100 tys. fanów w październiku 2005 roku i ta sama ilość fanów w listopadzie 2005 w Wenezueli.

Piosenka RBD „A Rabiar” stała się czołówką 3. edycji meksykańskiego Big Brothera.

Tour Generación 2006 była drugą trasą koncertową zespołu RBD. Rozpoczęła się ona w marcu 2006 roku w USA, akustycznym koncertem w Los Angeles Memorial Coliseum, gdzie zgromadziło się ponad 63 tys. fanów. Koncert był nagrywany i wydany potem jako DVD i CD pod nazwą Live in Hollywood.

Podczas trasy odwiedzono Kalifornię, Teksas, Waszyngton, Nevadę, Illinois, Georgię, Florydę, Utah, Kolorado, Nowy Jork, Míchigan, Karolinę Północną, Arizonę, Oregon, Kolumbię, Dominikanę i Portoryko. 374 tys. biletów zostały sprzedane za 18 200 000 dolarów. Trasa umieszczona została na 15 miejscu najlepiej sprzedających się w USA.

2006–2007: Celestial[edytuj | edytuj kod]

Podczas Tour Celestial 2007 zespół odwiedził kilka krajów Ameryki Łacińskiej (m.in. Brazylię, Meksyk, Gwatemalę, Panamę, Ekwador) oraz Europy (m.in. Hiszpanię, Rumunię). W Madrycie nagrał płytę DVD nazwaną Hecho en España. W ramach Celestial World Tour 2007 zespół występował od kwietnia do października 2007.

2007–2008: Empezar Desde Cero i pożegnalna trasa koncertowa[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2007 wydane zostało DVD będące zapisem koncertów zespołu w Brazylii podczas Tour Generación w 2006 roku – Live in Rio. W marcu 2007 miała miejsce premiera sitcomu RBD: La Familia, gdzie główne role, podobnie jak w Zbuntowanych, grają członkowie zespołu. Serial zawierał 13 odcinków. 28 maja 2007 roku RBD został gościnnie zaproszony na wybory Miss Universe odbywające się w Meksyku, gdzie zaśpiewali 3 piosenki: Wanna Play, Carino Mio oraz Money Money. W lipcu 2007 roku telewizja Ritmoson Latino zaproponowała RBD występ w akustycznym koncercie „Confesiones en Concierto” (pl. Wyznania na koncercie). W 2007 r. wydali kolejne DVD z zarejestrowanym koncertem w Madrycie podczas Celestial World Tour. DVD z koncertu sprzedało się w liczbie 200 tys. kopii, a koncert został nagrany z udziałem 40 tys. fanów.

W lutym 2008 rozpoczęła się trasa Empezar desde cero tour przeznaczona dla Ameryki, Europy i Azji. Pierwszym odwiedzonym krajem były Stany Zjednoczone, gdzie odbyło się ponad 15 koncertów, następnie zespół kontynuował tournée w Ameryce Łacińskiej, gdzie nagrali swoje DVD Live in Brasilia z udziałem ponad 500 tys. osób. Ostatnim celem była Europa.

W kalendarzu trasy znalazły się takie kraje, jak: Meksyk, Brazylia, Boliwia, Chile, Ekwador, Stany Zjednoczone (z ponad 15 koncertami w tym kraju), Argentyna, Paragwaj, Peru, Honduras, Salwador, Wenezuela, Gwatemala, Belize, Puerto Rico, Dominikana, Hiszpania, Serbia, Rumunia, Słowenia, Polska i Bułgaria, jednak nie do wszystkich zespół przyjechał. 15 sierpnia 2008 roku grupa ogłosiła separację, a nazwa trasy została zmieniona na Tour del Adiós. Trasa ta rozpoczęła się 21 sierpnia w Madrycie i w ten sposób każdy kraj pożegnał RBD, dla niektórych krajów był to pierwszy i ostatni koncert zespołu. Ostatni koncert odbył się w Madrycie 21 grudnia 2008, nazwany Ich ostatnie pożegnanie. Z powodu zmiany planu tournée, Meksykanie nie doczekali się ostatniego koncertu podczas pożegnalnej trasy.

2009: Para Olvidarte de Mí[edytuj | edytuj kod]

2020: powrót RBD[edytuj | edytuj kod]

23 grudnia 2019 roku sześcioro byłych członków RBD opublikowało na swoich profilach w serwisach społecznościowych wspólne zdjęcia ze spotkania[5][6]. Jak się potem okazało, inicjatorem spotkania po ponad 10 latach od rozpadu zespołu był Alfonso Herrera[7].

W sierpniu 2020 roku ogłoszono, że twórczość RBD pojawi się w serwisie streamingowym Spotify[8]. Nastąpiło to 3 września 2020 roku, 16 lat od debiutu RBD[9] i już pierwszego dnia, w ciągu dokładnie 24h, playlista „This is RBD” z hitami zespołu została odtworzona 175 tysięcy razy, co pobiło dotychczasowy rekord odtworzeń playlisty z ówcześnie aktualnymi hitami koreańskiego zespołu BTS (125 tys. w 24h)[10][11]. 30 września 2020 roku potwierdzono, że czworo z sześciu dotychczasowych członków RBD, w tym Uckermann, powróci jako RBD w wirtualnym koncercie Ser o Parecer: The Global Virtual. W międzyczasie reaktywowano profil RBD w serwisie YouTube i dodano twórczość zespołu na inne platformy streamingowe[12]. 17 listopada Uckermann, Maite Perroni, Anahí i Christian Chavez wydali pierwszy po 12 latach przerwy singiel RBD o nazwie „Siempre He Estado Aquí” (pol. Zawsze tutaj byłem)[13].

26 grudnia 2020 roku, 12 lat po ostatnim koncercie w grudniu 2008 roku, Uckermann, Perroni, Chavez i Anahi wystąpili w prawie dwugodzinnym wirtualnym koncercie, wykonując nowy singiel oraz największe hity zespołu[14]. W kwietniu 2021 roku RBD zdobyło statuetkę Latin American Music Awards 2021 w kategorii „Ulubiony wirtualny koncert”[15].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Dyskografia RBD.

Albumy studyjne

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Rok Kategoria Nominacja za Wynik
ASCAP Latin Awards 2006[16] Najlepsza piosenka pop/ballada Solo Quédate en Silencio Wygrana
2008[17] Najlepsza piosenka pop/ballada Ser o Parecer Wygrana
2009[18] Najlepsza piosenka pop/ballada „Inalcanzable” Wygrana
Billboard Latin Music Awards 2006
[19][20][21]
Album latino pop duetu lub zespołu Rebelde Wygrana
Tour Generación RBD En Vivo Nominacja
Nuestro Amor Nominacja
Album latino pop nowego artysty Rebelde Wygrana
Nuestro Amor Nominacja
Top latynoski artysta roku RBD Nominacja
Piosenka roku latin pop airplay duetu lub zespołu Solo Quédate en Silencio Nominacja
Piosenka roku latin pop airplay nowego artysty Nominacja
Latynoski dzwonek roku Nominacja
2007
[22][23]
Album latino pop duetu lub zespołu Live in Hollywood Nominacja
Celestial Wygrana
Top latynoski artysta roku RBD Wygrana
Latynoska trasa koncertowa roku Tour Generación RBD En Vivo Wygrana
2008[24] Album latino pop duetu lub zespołu Empezar Desde Cero Nominacja
Latynoska trasa koncertowa roku Celestial World Tour Nominacja
Najlepsi na świecie (oryg. Premio Tu Mundo) RBD Wygrana
2009 Latynoska trasa koncertowa roku Gira del Adiós World Tour Wygrana
Brazil Music Awards 2006 Najlepszy duet lub zespół RBD Wygrana
Capricho Awards 2007 Najlepszy zespół międzynarodowy (oryg. Melhor Banda Internacional) RBD Nominacja
2008 Najlepszy zespół międzynarodowy (oryg. Melhor Banda Internacional) RBD Nominacja
Najlepsze show (oryg. Melhor Show) Empezar Desde Cero World Tour Nominacja
Najlepsza piosenka międzynarodowa (oryg. Música Internacional) „Inalcanzable” Nominacja
Najlepszy teledysk na YouTube (oryg. Melhor Vídeo do YouTube) „Bésame sin miedo” Wygrana
Latin American Music Awards 2021[25][26] Ulubiony koncert wirtualny Ser O Parecer 2020 Wygrana
Latin Grammy Awards 2006[27] Najlepszy album pop duetu lub zespołu Nuestro Amor Nominacja
2008[27] Najlepszy album pop duetu lub zespołu Empezar Desde Cero Nominacja
Les Etolies Cherie FM 2007[28] Piosenka roku (oryg. Chanson Internationale De L'Anee) „Tu Amor” Wygrana
Lo Nuestro Awards 2006[29] Nowy artysta roku latino pop RBD Wygrana
2007[30] Album roku latino pop duetu lub zespołu Nuestro Amor Wygrana
Duet lub zespół roku RBD Wygrana
2008[31] Album roku latino pop duetu lub zespołu Celestial Nominacja
Duet lub zespół roku RBD Nominacja
2009 Album roku latino pop Empezar Desde Cero Nominacja
Duet lub zespół roku RBD Nominacja
Piosenka roku „Inalcanzable” Nominacja
Meus Prêmios Nick 2006 Ulubiony międzynarodowy artysta (oryg. Artista Internacional Favorito) RBD Wygrana
2007 Nominacja
2008 Nominacja
Orgullosamente Latino Award 2006 Latynoski zespół roku Nominacja
2007 Latynoski zespół roku Wygrana
Latynoski album roku Celestial Wygrana
Latynoska piosenka roku „No Pares” Wygrana
„Ser o Parecer” Nominacja
Latynoski teledysk roku Nominacja
2008 Latynoski zespół roku RBD Wygrana
Latynoski album roku Empezar Desde Cero Nominacja
Latynoska piosenka roku „Inalcanzable” Nominacja
Latynoski teledysk roku Wygrana
Premios Juventud 2005 Głos chwili (oryg. Voz Del Momento) RBD Wygrana
Moim idolem jest... (oryg. Mi Ídolo Es...) Wygrana
Najbardziej przyciągający (oryg. La Más Pegajosa) Rebelde Nominacja
Umieram bez tego albumu (oryg. Me Muero Sin Ese CD) Rebelde Wygrana
Piosenka przecinająca żyły (oryg. Canción Corta-venas) Solo Quédate en Silencio Wygrana
Sálvame Nominacja
2006[32] Głos chwili (oryg. Voz Del Momento) RBD Wygrana
Mój ulubiony koncert (oryg. Mi Concierto Favorito) Wygrana
Ulubiony artysta pop (oryg. Artista Pop Favorito) Wygrana
Moim idolem jest... (oryg. Mi Ídolo Es...) Wygrana
Na celowniku paparazzi (oryg. En La Mira Del Paparazzi) Wygrana
Najbardziej poszukiwany (oryg. El Más Buscado) Wygrana
Najbardziej przyciągający (oryg. La Más Pegajosa) Aún Hay Algo Wygrana
Nuestro Amor Nominacja
Umieram bez tego albumu (oryg. Me Muero Sin Ese CD) Nuestro Amor Wygrana
Piosenka przecinająca żyły (oryg. Canción Corta-venas) Este Corazón Wygrana
2007[33] Głos chwili (oryg. Voz Del Momento) RBD Wygrana
Mój ulubiony koncert (oryg. Mi Concierto Favorito) Wygrana
Ulubiony artysta pop (oryg. Artista Pop Favorito) Wygrana
Na celowniku paparazzi (oryg. En La Mira Del Paparazzi) Nominacja
Najbardziej przyciągający (oryg. La Más Pegajosa) „Celestial” Nominacja
„Ser o Parecer” Nominacja
Umieram bez tego albumu (oryg. Me Muero Sin Ese CD) Celestial Wygrana
Piosenka przecinająca żyły (oryg. Canción Corta-venas) „Algún Día” Wygrana
Mój ulubiony teledysk (oryg. Mi Video Favorito) „Celestial” Nominacja
„Ser o Parecer” Nominacja
2008[34] Głos chwili (oryg. Voz Del Momento) RBD Nominacja
Ulubiony artysta pop (oryg. Artista Pop Favorito) Nominacja
Na celowniku paparazzi (oryg. En La Mira Del Paparazzi) Nominacja
Najbardziej poszukiwany (oryg. El Más Buscado) Wygrana
Idealne połączenie (oryg. La Combinación Perfecta) „Inalcanzable (Remix)” (feat. Jowell y Randy) Wygrana
Najbardziej przyciągający (oryg. La Más Pegajosa) „Empezar Desde Cero” Nominacja
„Inalcanzable” Nominacja
Umieram bez tego albumu (oryg. Me Muero Sin Ese CD) Empezar Desde Cero Nominacja
Mój ulubiony koncert (oryg. Mi Concierto Favorito) Empezar Desde Cero World Tour Nominacja
Piosenka przecinająca żyły (oryg. Canción Corta-venas) „Inalcanzable” Nominacja
Mój ulubiony teledysk (oryg. Mi Video Favorito) Nominacja
„Empezar Desde Cero” Nominacja
2009 Najbardziej poszukiwany (oryg. El Más Buscado) RBD Wygrana
Mój ulubiony koncert (oryg. Mi Concierto Favorito) Gira del Adiós World Tour Nominacja
Najbardziej przyciągający (oryg. La Más Pegajosa) „Para Olvidarte De Mí” Nominacja
Piosenka przecinająca żyły (oryg. Canción Corta-venas) Nominacja
Mój ulubiony teledysk (oryg. Mi Video Favorito) Nominacja
Mój dzwonek Nominacja
Premios Oye! 2005[35] Nowy artysta roku RBD Wygrana
Album pop roku duetu lub zespołu Rebelde Wygrana
Najlepiej sprzedający się album pop roku Wygrana
2006[36] Album pop roku duetu lub zespołu Nuestro Amor Nominacja
2008[37] Pop po hiszpańsku (zespół) RBD Nominacja
Premios TVyNovelas 2006 Najlepszy motyw muzyczny Rebelde Wygrana
Premios Amigo 2007[38] Premio Intermon Oxfam Artista Internacional Más Vendido RBD Wygrana
Premios HTV 2007 Premio HTV ORO Wygrana
Premios Lunas del Auditorio 2008[39][40] Mejor Artista Pop en Español Nominacja
Premios Mi TRL Awards 2007[41] Premio Pepsi Mi TRL Al Favorito de la Teleaudiencia „Tu Amor” Wygrana
Premio "They killed it" (Mejor Presentacion del Año) RBD Nominacja
Premios Terra 2006[42] Lo Mejor de la Música Latina Wygrana
World Music Award 2006[43] World’s Best Selling Latin American Artist Nominacja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jason Birchmeier: RBD Artist Biography. allmusic.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-25)]. (ang.).
 2. RBD – Biography. billboard.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-19)]. (ang.).
 3. Ex integrante de RBD presenta su primer sencillo como solista. latercera.com, 2009-10-13. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-19)]. (hiszp.).
 4. Josh Kun: We Are a Band, and We Play One on TV. nytimes.com, 2006-07-09. [dostęp 2021-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-02)]. (ang.).
 5. Alexis Barron: All Six Members Of RBD Got Together For A Group Photo, And Fans Think They’re Teasing A Reunion Tour—Here’s Why It Might Be True. wearemitu.com, 2020-01-09. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (ang.).
 6. Lucas Villa: Is RBD Reuniting in 2020?. remezcla.com, 2020-01-01. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (ang.).
 7. Christopher Uckermann ujawnia szczegóły zjazdu RBD: czyj to był pomysł?. elcultura.pl, 2020-01-28. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-02)]. (pol.).
 8. RBD llega por fin a Spotify este 3 de septiembre. marca.com, 2020-08-27. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (hiszp.).
 9. RBD, el fenómeno pop mundial, trae su catálogo completo a Spotify. spotify.com, 2020-09-03. [dostęp 2021-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-02)]. (hiszp.).
 10. RBD has devastating debut on Spotify beating BTS record. web24.news, 2020-09-07. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (ang.).
 11. Matheus Doliveira: Guerra teen: músicas do RBD desbancam recorde do BTS no Spotify. exame.com, 2020-09-08. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (port.).
 12. Griselda Flores: It's Happening! RBD Confirms Virtual Reunion & Livestream Concert. billboard.com, 2020-09-30. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (ang.).
 13. Sophie Smith: Hear RBD’s New Single ‘Siempre He Estado Aquí’. udiscovermusic.com, 2020-11-18. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-18)]. (ang.).
 14. Lucas Villa: Top 5 Moments From RBD’s Virtual ‘Ser O Parecer’ Reunion Concert. remezcla.com, 2020-12-29. [dostęp 2021-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)]. (ang.).
 15. Jennifer McClellan, Pamela Avila: Latin American Music Awards: Bad Bunny takes home 5 awards; Carrie Underwood steals the show with David Bisbal. usatoday.com, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-16)]. (ang.).
 16. 14th Annual ASCAP Latin Awards: Pop / Ballad. ascap.com. [dostęp 2021-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
 17. 16th Annual ASCAP Latin Music Awards: Pop/Balada. ascap.com. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-14)]. (hiszp.).
 18. 17th Annual ASCAP Latin Awards: Pop / Ballad. ascap.com. [dostęp 2021-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
 19. RBD: So Hot, So Fast. billboard.com, 2006-05-22. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-04)]. (ang.).
 20. 2006 Billboard Latin Music Awards Winners. billboard.com, 2006-04-28. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-16)]. (ang.).
 21. 2006 Billboard Latin Music Awards Finalists. billboard.com, 2006-02-15. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-04)]. (ang.).
 22. 2007 Billboard Latin Music Awards Winners. billboard.com, 2007-04-27. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-05)]. (ang.).
 23. 2007 Billboard Latin Music Awards Finalists. billboard.com, 2007-02-14. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. (ang.).
 24. 2008 Billboard Latin Music Awards Winners. billboard.com, 2008-04-10. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-08)]. (ang.).
 25. Karol G & J Balvin Lead 2021 Latin American Music Awards Nominations. billboard.com, 2021-02-03. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-04)]. (ang.).
 26. Lindsay Weinberg: Latin AMAs 2021 Winners: The Complete List. eonline.com, 2021-04-16. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-16)]. (ang.).
 27. a b Matt Collar: RBD Biography. allmusic.com. [dostęp 2021-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-31)]. (ang.).
 28. radioactu.com/. radioactu.com, 2007-11-06. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-04)]. (fr.).
 29. Olga Tañón, Intocable and Shakira Biggest Winners at ‘Premio Lo Nuestro’ Latin Music Awards. spanishtown.ca. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-06)]. (ang.).
 30. Lista de ganadores a Premios lo Nuestro 2007. tecnologiahechapalabra.com, 2007-02-26. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-17)]. (ang.).
 31. Nominees for Premio Lo Nuestro 2008 Announced. peopleenespanol.com, 2007-12-13. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-18)]. (ang.).
 32. RBD arrasó en los Premios Juventud 2006. eluniverso.com, 2006-07-15. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-04)]. (hiszp.).
 33. Com 12 troféus, RBD é o grande vencedor de prêmio latino. globo.com, 2007-07-20. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-04)]. (port.).
 34. RBD fue el gran perdedor de los Premios Juventud 2008. latercera.com, 2008-07-18. [dostęp 2021-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-29)]. (hiszp.).
 35. Triunfal RBD en Premios Oye!. musicstarx.com, 2005-11-22. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-08)]. (hiszp.).
 36. Premios Oye 2006 Nominados. premiosoye.com.mx. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-11-26)]. (hiszp.).
 37. Nominados Premios Oye! 2008. musikislife.net, 2008-09-28. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-21)]. (hiszp.).
 38. David Bisbal: 'Premio Amigo 2007'. 20minutos.es, 2007-11-28. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-18)]. (hiszp.).
 39. Gustavo Silva: Nominan a Shakira a y RBD a Lunas del Auditorio. eluniversal.com.mx, 2008-09-10. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (hiszp.).
 40. "Nominan a El Recodo a los Premios Lunas del Auditorio". noroeste.com.mx, 2015-06-11. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-16)]. (hiszp.).
 41. Anuncian los ganadores de la primera entrega en la historia de los Premios ‘Mi TRL Awards’. hispanicprwire.com, 2007-12-15. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-02)]. (hiszp.).
 42. Elena del Valle: Listen to podcast – RBD wins Premios Terra a Lo Mejor de la Música Latina 2006. hispanicmpr.com, 2007-03-05. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-28)]. (ang.).
 43. World Music Awards 2006 Winners & Nominees. awardsandwinners.com. [dostęp 2021-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-18)]. (ang.).