RBD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RBD
Rebelde1.jpg
Na zdjęciu od lewej, pierwszy rząd: Christopher, Christian, Alfonso, drugi rząd: Dulce, Anahí, Maite
Rok założenia 2004
Rok rozwiązania 2009
Pochodzenie  Meksyk
Gatunek Latynoski pop, Pop rock, Teen pop
Aktywność 2004 – 2009
Wytwórnia płytowa EMI, Virgin, Capitol
Strona internetowa

RBDmeksykańska grupa muzyczna wykonująca muzykę obejmującą takie gatunki jak latino pop, pop rock i teen pop[1], powstała w 2004 roku na potrzeby telenoweli dla młodzieży Rebelde (Zbuntowani). Jej pomysłodawcą był reżyser serialu Pedro Damian, który ostatecznie rozwiązał ją na początku 2009 roku z powodu podjęcia przez członków karier solowych. Szacuje się, że zespół sprzedał do tej pory ponad 74 miliony albumów (57 milionów płyt studyjnych i 17 milionów singli cyfrowych), co czyni go najlepiej sprzedającą się latynoską grupą muzyczną w historii[2][3][4][5][6].

Twórczość artystyczna[edytuj]

Rebelde[edytuj]

Ich pierwsza płyta "Rebelde" wydana w 2004 r. odniosła sukces w Ameryce Łacińskiej, a single: Rebelde, Solo quédate en silencio oraz Salvame zajmowały pierwsze miejsca list przebojów, podobnie jak utwory z kolejnych płyt. Wszystkie piosenki z tego albumu znalazły swoje miejsce w telenoweli Zbuntowani.

Nuestro Amor[edytuj]

Następnym albumem wydanym we wrześniu 2005 roku była Nuestro Amor, którą promowała piosenka o tym samym tytule. Kolejnym także popularnym hitem było Aun Hay Algo. Na płycie znalazł się również cover piosenki Kelly Clarkson- "Gone" tutaj zatytułowany "Me voy". Piosenka "Nuestro Amor", a potem "Aun Hay Algo" promowały następną - II serię telenoweli Zbuntowani. Piosenki z tego albumu także były wykorzystywane w odcinkach tego serialu.

Celestial[edytuj]

Płyta Celestial wydana 21.11.06 (w USA 24.11.06) już po pierwszym dniu sprzedaży zyskała status platynowej w Meksyku. Piosenka ją promująca "Ser o parecer" przez kilka tygodni znajdowała się na pierwszej pozycji w zestawieniu Hot Latin Billboard. Kolejne single "Celestial" oraz "Besame sin miedo" także odniosły sukces. Piosenka "Tu Dulce Voz" jest coverem piosenki Hilary Duff, "Little voice". Utwory z tego albumu promował serial RBD: La Familia, gdzie zespół RBD gra główne role.

Rebels[edytuj]

Czwartym studyjnym albumem RBD jest anglojęzyczna płyta Rebels – zawierająca covery z poprzednich płyt w języku angielskim. Promował ją singel Tu amor wydany w USA 22.09.06.

Empezar Desde Cero[edytuj]

20 listopada 2007 wyszła nowa płyta zatytułowana Empezar Desde Cero, a promował ją singel Inalcanzable. 15 lutego 2008 rozpoczęła się trasa promująca najnowszą płytę – Empezar Desde Cero Tour. Zespół podczas ponad półrocznego tournée odwiedził wiele krajów Ameryki Południowej, Środkowej, a także Europy. W lutym 2008 zespół nakręcił teledysk do piosenki Empezar Desde Cero, która została wyłoniona drogą głosowania przez fanów na drugi singel. Pierwszym głosem tej piosenki jest Maite, natomiast Dulce i Anahí śpiewają w refrenach. Na płycie Empezar Desde Cero na 13 piosenek 8 to solówki.

Para Olvidarte de Mí[edytuj]

10 marca 2009 odbyła się konferencja na której zaprezentowano ostatnią płytę "Para Olvidarte de Mí". Zespół nie miał czasu na nową trasę koncertową ani promocję płyty z powodu rozwiązania. Single "Para Olvidarte de Mí" i "Adios" były emitowane przez stacje radiowe na całym świecie.

Biografia[edytuj]

RBD to zespół latino pop powstały w Meksyku na potrzeby telenoweli młodzieżowej - Rebelde transmitowanej w latach 2004-2006. W jego skład wchodzi trójka dziewcząt: Anahí, Dulce María, Maite Perroni; oraz trójka chłopaków: Alfonso Herrera, Christopher Uckermann, Christian Chávez. Płyty RBD zostały wydane we Francji, Rumunii i Hiszpanii, gdzie CD "Nuestro Amor" uzyskała status platynowej płyty. W Polsce został wydany czwarty studyjny album RBD Rebels. Zespół RBD na całym świecie sprzedał około 20 milionów płyt. Jako jeden z pierwszych wykonawców meksykańskich dotarł ze swoją muzyką do Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej oraz Południowej.

 • Od 2004 do połowy 2006 roku RBD grało w telenoweli Rebelde.
 • Piosenka RBD "A Rabiar" stała się czołówką 3. edycji meksykańskiego Big Brothera.
 • W lutym 2007 wydane zostało DVD będące zapisem koncertów RBD w Brazylii podczas Tour Generación w 2006 roku – Live in Rio.
 • W marcu 2007 miała miejsce premiera sitcomu – RBD: La Familia, gdzie główne role podobnie jak w Rebelde grają członkowie zespołu. Cały serial zawierał tylko 13 odcinków, ale odniósł wielki sukces w ich rodzinnym kraju.
 • 28 maja 2007 roku RBD został gościnnie zaproszony na wybory Miss Universe odbywające się w Meksyku, gdzie zaśpiewali 3 piosenki: Wanna Play, Carino Mio oraz Money, Money.
 • W lipcu 2007 roku telewizja Ritmoson Latino zaproponowała RBD występ w akustycznym koncercie "Confesiones en Concierto" (pl. Wyznania na koncercie), który jeszcze bardziej zbliżył fanów do RBD.
 • W 2007 r. wydali kolejne DVD z zarejestrowanym koncertem w Madrycie podczas Celestial World Tour. DVD z koncertu sprzedało się w liczbie 200 000 kopii, a koncert został nagrany przy udziale 40 000 fanów.
 • 21 kwietnia 2008 r. w Brazylii zagrali koncert, w którym uczestniczyło blisko 500 000 fanów. Zespół zapowiedział przyjazd do Polski w drugiej połowie 2008 r.. Przez pewien czas na stronie internetowej zespołu była wiadomość o przybyciu do Polski 1 września 2008. Niestety zespół nigdy nie wystąpił w naszym kraju. Potwierdzono jednak przyjazd zespołu do Rumunii i Słowenii (w Słowenii bilety na koncert zespołu zostały sprzedane w 10 min.).
 • 15 sierpnia 2008 r. zespół potwierdził oficjalnie, że w 2009 r. kończy swoją działalność.
 • Mimo rozpadu zespół wydał jeszcze 2 krążki: "The Best of RBD" i drugi, z zupełnie nowymi kompozycjami, "Para Olvidarte de Mí".
 • 10 marca 2009 r. premiera "Para Olvidarte de Mí" w Meksyku.
 • 17 marca 2009 r. premiera "Para Olvidarte de Mí" w USA.
 • 24 marca 2009 r. premiera "Para Olvidarte de Mí" w Hiszpanii.

Pomimo licznych protestów ogromnej liczby fanów zespołu grupa oficjalnie zakończyła współpracę. Choć zespół powstał w 2004 roku w Meksyku i niestety rozpadł się w 2009 roku to w Polsce nadal zdobywa następnych fanów (dzięki serialowi młodzieżowemu, który odniósł sukces w 80 krajach świata, również w Polsce). Zespół jest twarzą wielu firm (np. Pepsi). W samej Brazylii swoim wizerunkiem grupa reklamuje ponad 80 produktów, a w Meksyku ponad 70. W sumie w ciągu 4 lat promowali ich już ponad 200, m.in. Avon, Herbal Essences, Garnier, NYX Cosmetics, Kinder Bueno, Nike.

4 października 2004 roku w Meksyku odbyła się premiera serialu "zbuntowani"(rebelde). Ten dzień został uznany za światowy dzień RBD.

RBD po rozpadzie[edytuj]

Po zespole każdy poszedł w swoją stronę. Dulce Maria nagrała znakomitą płytę, 'Extranjera', która była w Polsce. Zagrała w filmach ' Mujeres Asesinas 3' oraz '¿Alguien Ha Visto A Lupita'. Jej popularność z dnia na dzień rośnie. Anahi wydała płytę 'Mi delirio'. Jej koncert miał odbyć się w Polsce, jednak z pewnych powodów nie odbył się. Odbyło się tylko spotkanie z fanami, którzy wykupili bilet Vip. Nagrała serial pt. 'Dos Hogares'. Maite z kolei zagrała główne role w telenowelach pt. 'Nie igraj z aniołem', 'Mój grzech', 'Triumf miłości', 'Cachito de Cielo' oraz 'Kotka'. Zagrała również w jednym z odcinków serialu 'Mujeres asesinas 3'. W sierpniu 2013 roku wydała swoją pierwszą solową płytę studyjną 'Eclipse de luna‬'. Christopher nagrał płytę i trzy sezony serialu KDABRA, Alfonso gra w wielu filmach, a Christian nagrał płytę, natomiast obecnie zajmuje się prowadzeniem programów. Pedro Damian, ex-producent zespołu, powiedział, że grupa mogłaby powrócić w 2014 roku. Ostatnio jeden z byłych członków - Christian Chavezie - stwierdził, że w tym roku na pewno nie, ale może w 2014 roku grupa powróci. Jednak nie zależy to tylko od niego.

Trasy koncertowe[edytuj]

Tour Generación RBD 2005

Tour Generación RBD to pierwsza ogólnokrajowa trasa zespołu RBD. Bilety sprzedały się w ciągu 35 dni. Zespół odwiedził Monterrey, gdzie zgromadziło się 50 tys. fanów. Prezentacja na żywo zgromadziła ponad 700 tys. fanów z Meksyku. Tour Generación RBD został zakwalifikowany przez OCESA jako czwarta najlepiej sprzedająca się trasa w Meksyku, tuż za The Cure, Britney Spears oraz Backstreet Boys.

Wkrótce rozpoczęła się druga część trasy, za granicą. RBD odwiedził Kolumbię, gdzie zgromadziło się ponad 100 tys. fanów w październiku 2005 roku i ta sama ilość fanów w listopadzie 2005 w Wenezueli.

Tour Generación 2006

Tour Generación 2006 to druga trasa koncertowa zespołu RBD. Trasa rozpoczęła się w marcu 2006 roku w USA, akustycznym koncertem w Los Angeles Memorial Coliseum, gdzie zgromadziło się ponad 63 tys. fanów. Koncert był nagrywany i wydany potem jako DVD i CD pod nazwą Live in Hollywood.

Podczas trasy odwiedzono Kalifornię, Teksas, Waszyngton, Nevadę, Illinois, Georgię, Florydę, Utah, Kolorado, Nowy Jork, Míchigan, Karolinę Północną, Arizonę, Oregon, Kolumbię, Dominikanę i Portoryko. 374 tys. biletów zostało sprzedane za 18.200.000 dolarów. Trasa umieszczona została na 15 miejscu najlepiej sprzedających się w USA.

Celestial World Tour 2007

Tour Celestial 2007 odwiedził kilka krajów Ameryki Łacińskiej (m.in. Brazylia, Meksyk, Gwatemala, Panama, Ekwador) oraz Europy (m.in. Hiszpania, Rumunia), gdzie w Madrycie nagrano płytę DVD nazwaną Tour Celestial 2007, Hecho en España. W ramach Celestial World Tour 2007 zespół występował od kwietnia do października 2007.

Empezar Desde Cero USA Tour 2008

Empezar desde cero tour rozpoczęła się w lutym 2008 roku, była to trasa przeznaczona dla Ameryki, Europy i Azji. Trasa rozpoczęła się w USA, gdzie odbyło się ponad 15 koncertów, następnie zespół kontynuował tournée w Ameryce Łacińskiej, gdzie nagrali swoje DVD Live in Brasilia z udziałem ponad 500 tys. osób. Następnie udali się do Europy.

Empezar Desde Cero World Tour i Tour del Adiós

W kalendarzu trasy znalazły się takie kraje, jak: Meksyk, Brazylia, Boliwia, Chile, Ekwador, Stany Zjednoczone (z ponad 15 koncertami w tym kraju), Argentyna, Paragwaj, Peru, Honduras, Salwador, Wenezuela, Gwatemala, Belize, Puerto Rico, Dominikana, Hiszpania, Serbia, Rumunia, Słowenia, Polska i Bułgaria, jednak nie do wszystkich zespół przyjechał. 15 sierpnia 2008 roku grupa ogłosiła separację, a nazwa trasy została zmieniona na Tour del Adiós. Trasa ta rozpoczęła się 21 sierpnia w Madrycie i w ten sposób każdy kraj pożegnał RBD, dla niektórych krajów był to pierwszy i ostatni koncert zespołu. Ostatni koncert odbył się w Madrycie 21 grudnia 2008, nazwany Ich ostatnie pożegnanie. Fani z Meksyku nie doczekali się ostatniego koncertu podczas pożegnalnej trasy, ponieważ zespół nie wybrał się tam.

Członkowie[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Hiszpańskojęzyczne albumy studyjne
 1. Rebelde (2004)
 2. Nuestro Amor (2005)
 3. Celestial (2006)
 4. Empezar Desde Cero (2007)
 5. Para Olvidarte de Mí (2009)
Anglojęzyczne albumy studyjne
 1. Rebels (2006)
Portugalskojęzyczne albumy studyjne
 1. Rebelde (Edição Brasil) – Portugalska wersja Rebelde (2005)
 2. Nosso Amor Rebelde – Portugalska wersja Nuestro Amor (2006)
 3. Celestial (Versão Brasil) – Portugalska wersja Celestial (2006)
Inne
 1. Greatest Hits (2007)
 2. Hits em Portugues (2008)
 3. The Best Of (RBD) (2008)

Albumy koncertowe[edytuj]

 1. Tour Generación RBD en Vivo (2005)
 2. Live in Hollywood (2006)
 3. Live in Rio (2007)
 4. Hecho en España (2007)
 5. Live in Brasilia (2009)
 6. Tournée do Adeus(2009)

Single[edytuj]

Rok Tytuł Album Miejsce
USA MEX BRA latin
2004 r. "Rebelde" Rebelde 2 1 2 1
2005 r. "Solo quédate en silencio" 20 1 2 3
"Sálvame" - 1 2 1
"Un poco de tu amor" 2 1 - 3
"Nuestro Amor" Nuestro Amor 1 - 1 2
"Aún Hay Algo" - 1 6 3
2006 r. "Tras de mí" 2 1 - 9
"Este corazón" 5 2 - 1
"Ser o parecer" Celestial 9 2 10 3
"Tu amor" Rebels 10 5 3 -
2007 r. "Celestial" Celestial 9 13 1 11
"Bésame sin miedo" 1 4 - 12
"Inalcanzable" Empezar Desde Cero 1 2 9 1
2008 r. "Empezar Desde Cero" 2 1 - 3
2009 r. "Para Olvidarte de Mí" "Para Olvidarte de Mí" 1 - 1

Wideografia[edytuj]

Nominacje do nagród i zdobyte nagrody[edytuj]

Rok Kategoria Nominacja Wynik
Latin Grammy
2006 Best Pop Album By A Duo Or Group With Vocal Nuestro Amor nominacja
Billboard Latin Music Awards
2008 Latin rock Album Of The Year – Duo Or Group Empezar Desde Cero nominacja
2008 Latin Tour Of The Year Empezar Desde Cero (tour) nominacja
2007 Latin Music Awards – zespół i płyta roku Empezar Desde Cero wygrana
2006 Latin Music Awards – debiut i zespół roku RBD wygrana
2006 Latin rock Album Of The Year – New Artist Rebelde wygrana
2006 Latin rock Album Of The Year – New Artist Nuestro Amor nominacja
2006 Latin rock Album Of The Year – Duo or Group Rebelde wygrana
2006 Latin rock Album Of The Year – Duo or Group Nuestro Amor nominacja
2006 Latin rock Album Of The Year – Duo or Group Tour Generación RBD en Vivo nominacja
2006 Top Latin Albums Artist Of The Year nominacja
2006 Latin rock Airplay Song Of The Year – Duo or Group Solo quédate en silencio wygrana
2006 Latin rock Airplay Song Of The Year – New Artist Solo quédate en silencio nominacja
2006 Latin Ringtone Of The Year "Solo quédate en silencio" nominacja
Premios
2008 Premios Orgullosamente Latino – teledysk roku Inalcanzable wygrana
2008 Premios Orgullosamente Latino – zespół latino roku RBD wygrana
2007 Premios Orgullosamente Latino – płyta i zespół roku Empezar Desde Cero wygrana
2006 Mues Premios Nicki – zagraniczny zespół roku RBD wygrana
2005 Premios Oye – najlepiej sprzedająca się płyta roku Rebelde wygrana
Brazil
2006 Brazil Music Awards – zespół roku RBD wygrana
Premios Juventud
2008 Premios Juventud - "Najlepszy Remix" "Inacanzable" wygrana
2007 Premios Juventud - "Słyszę ich wszędzie" RBD wygrana
2007 Premios Juventud - "Najlepsza płyta dla mnie" "Celestial" wygrana
2007 Premios Juventud - "Mój ulubiony koncert" RBD wygrana
2007 Premios Juventud - "Najlepsza ballada" "Algún Día" wygrana
2007 Premios Juventud - "Szukane dzwonki" "Celestial" nominacja
2007 Premios Juventud - "Szukane dzwonki" "Ser o parecer" nominacja
2007 Premios Juventud - "Mój najlepszy artysta pop" RBD wygrana
2007 Premios Juventud - "Najlepszy teledysk" "Ser o parecer" nominacja
2006 Premios Juventud - "Słyszę ich wszędzie" RBD wygrana
2006 Premios Juventud - "Jeszcze jest coś" RBD wygrana
2006 Premios Juventud - "Najlepsza płyta dla mnie" "Nuestro Amor" wygrana
2006 Premios Juventud - "Mój ulubiony koncert" RBD wygrana
2006 Premios Juventud - "Najlepsza ballada" "Este corazón" wygrana
2006 Premios Juventud - "Mój najlepszy artysta pop" RBD wygrana
2006 Premios Juventud - "Moim idolem jest..." RBD wygrana
2006 Premios Juventud - "Wybór paparazzi" RBD wygrana
2006 Premios Juventud - "Najczęściej wyszukiwany" RBD wygrana
2005 Premios Juventud - "Słyszę ich wszędzie" RBD wygrana
2005 Premios Juventud - "Szukane dzwonki" "Rebelde" nominacja
2005 Premios Juventud - "Najlepsza płyta dla mnie" "Rebelde" wygrana
2005 Premios Juventud - "Najlepsza ballada" "Solo Quedate En Silencio" wygrana
2005 Premios Juventud - "Moim idolem jest..." RBD wygrana

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]