Spotify

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spotify
społeczności internetowe i medium strumieniowe
Logo serwisu
Logo serwisu
Komercyjna tak
Data powstania 23 kwietnia 2006
Autor Daniel Ek, Martin Lorentzon
Właściciel Spotify AB
Rejestracja tak (darmowa)
Wersje językowe ponad 50 języków
Miejsce w Alexa 153[1]
Strona internetowa
Kraje w których dostępny jest Spotify

Spotify – muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do utworów w strumieniu, powstały w październiku 2008 roku[2] w Szwecji. Z serwisu można korzystać za pomocą smartfonów, tabletów, komputerów oraz na niektórych konsolach i telewizorach. Pozwala on na słuchanie na żądanie muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych bardziej niezależnych. Serwis prezentuje społecznościowe podejście do słuchania i odkrywania nowej muzyki (listy znajomych, rekomendacje itp.). Wersja bezpłatna zawiera reklamy emitowane podczas słuchania muzyki oraz w aplikacji, nie pozwala także na słuchanie muzyki bez połączenia z Internetem oraz słuchanie za pomocą Smart TV. Po I kwartale 2018 roku liczba użytkowników usługi przekroczyła 170 mln, z czego 75 mln opłacało abonament[3].

Model biznesowy[edytuj | edytuj kod]

Spotify działa w modelu biznesowym freemium (podstawowe usługi są bezpłatne, a dodatkowe funkcje są oferowane za pośrednictwem płatnych subskrypcji). Spotify osiąga przychody, sprzedając użytkownikom subskrypcje strumieniowe premium i reklamy na rzecz stron trzecich.

W grudniu 2013 r. Firma uruchomiła nową witrynę internetową "Spotify for Artists", która wyjaśniła jej model biznesowy i dane dotyczące przychodów. Spotify dostaje swoje treści od głównych wytwórni płytowych, a także niezależnych artystów i płaci posiadaczom praw autorskich opłaty za przesyłaną muzykę. Firma płaci 70% swoich całkowitych dochodów posiadaczom praw. Spotify for Artists twierdzi, że firma nie ma ustalonej stawki za odtworzenie, ale bierze pod uwagę takie czynniki, jak kraj zamieszkania użytkownika i stawka honorarium indywidualnego artysty. Posiadacze praw otrzymali średnią wypłatę za grę od 0,006 USD do 0,0084 USD.

Spotify oferuje pakiet nieograniczonej subskrypcji, zbliżony do ekonomicznej równowagi Open Music Model (OMM) – dla branży nagraniowej. Jednak włączenie ochrony zarządzania prawami cyfrowymi (DRM) różni się od OMM i konkurentów, takich jak iTunes Store i Amazon Music, które zniosły DRM.

Spotify zachęca ludzi do płacenia za muzykę, a głównym źródłem ich przychodów są subskrypcje. Subskrypcja usuwa reklamy i limity oraz zwiększa szybkość transmisji bitów do 320 kbit / s.

Strona internetowa Spotify for Artists twierdzi, że "klient Spotify Premium wydaje 1,6 razy więcej w skali roku w porównaniu ze średnimi wydatkami amerykańskiego konsumenta muzycznego, który kupuje muzykę (nie licząc tych, którzy wydają 0 USD na muzykę)", z roczną wartością średniej Amerykański słuchający słuchający zidentyfikował 120 USD. Strona internetowa twierdzi również, że "klient Spotify jest o 1,6 razy bardziej wartościowy pod względem finansowym niż przeciętny konsument muzyki non-Spotify USA".

Dodatkowo strona zawiera również sekcję zatytułowaną "Wpływ Spotify na piractwo" jako odpowiedź na krytykę firmy dotyczącą wykorzystania muzyków. Spotify twierdzi, że udowodnił, że teoria "ma wolną i legalną alternatywę, ludzie będą mniej piracić" i używa dowodów ze Szwecji, Norwegii, Danii, Stanów Zjednoczonych, Holandii i Zjednoczonego Królestwa. Na przykład w Norwegii liczba 1,2 miliarda nieautoryzowanych pobrań utworów w 2008 roku jest porównywana z liczbą 210 milionów od 2012 roku.[potrzebny przypis]

Redaktor BBC Music Week, Tim Ingham, napisał: "W przeciwieństwie do kupowania płyty CD lub pobierania, przesyłanie strumieniowe nie jest jednorazową opłatą. Każdego dnia pojawiają się setki milionów strumieni utworów, które szybko zwielokrotniają potencjalne przychody z oferty – i stałe, długoterminowe źródło dochodów dla artystów"[potrzebny przypis].

W marcu 2014 r. Spotify wprowadziło nowy, zdyskontowany poziom subskrypcji Premium dla aktywnych studentów. Studenci w Stanach Zjednoczonych zapisani na uniwersytet mogą zapłacić połowę ceny za subskrypcję Premium . W kwietniu 2017 roku oferta Studentów została rozszerzona o kolejne 33 kraje.

Spotify wprowadził subskrypcję rodzinną w październiku 2014 r, z możliwością  łączenia do pięciu członków rodziny w ramach wspólnej subskrypcji Premium . Usługa Spotify Family została zaktualizowana w maju 2016 r, pozwalając maksymalnie sześciu osobom na subskrypcję i obniżenie jej ceny.

W 2007 r., Tuż po wprowadzeniu na rynek, spółka odnotowała stratę w wysokości 31,8 mln koron szwedzkich (4,4 mln USD).

W październiku 2010 r. Wired poinformował, że Spotify zarabiał więcej pieniędzy na etykietach w Szwecji niż jakikolwiek inny detalista "online lub offline"[potrzebny przypis].

Lata po wzroście i ekspansji, raport z listopada 2012 r. Sugerował silny rozwój firmy. W 2011 r. Odnotowano stratę netto w wysokości blisko 60 mln USD z przychodów w wysokości 244 mln USD, podczas gdy oczekiwano, że w 2012 r. Wygeneruje stratę netto w wysokości 40 mln USD z przychodów w wysokości 500 mln USD.

Kolejnym źródłem przychodów były zakupy muzyki z poziomu aplikacji, ale zostało to usunięte w styczniu 2013 r.

W maju 2016 r. Spotify ogłosił "sponsorowane listy odtwarzania", czyli możliwość zarabiania, w której marki mogą określać odbiorców, o których myślą, dzięki Spotify odpowiadającemu marketerowi z odpowiednią muzyką na liście odtwarzania.

We wrześniu 2016 r. Spotify ogłosiło, że zapłaciło łącznie ponad 5 miliardów dolarów na rzecz przemysłu muzycznego.  W czerwcu 2017 r., W ramach renegocjowanych licencji z Universal Music Group i Merlin Network, wnioski finansowe Spotify ujawniły zgodę na wypłatę ponad 2 miliardów dolarów minimalnych płatności w ciągu najbliższych dwóch lat.

Cennik[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Bez reklam Mobilnie HD audio Offline Koszt w GBP Koszt w USD Koszt w CAD Koszt w EUR Koszt w PLN
Free N Ograniczony[4] N N Bezpłatny
Premium[5] T T T T £9.99/m-c $9.99/m-c $9.99/m-c €9.99/m-c 19,90 PLN/m-c
Family[6][7] T T T T £14.99/m-c $14.99/m-c $14.99/m-c €14.99/m-c 29,90 PLN/m-c

Opłaty za wersje płatne stanowią trzon utrzymania serwisu[8].

Uwarunkowania geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Usługa dostępna jest w większości państw Europy, obu Ameryk, Australii, Nowej Zelandii i na obszarze niektórych państw azjatyckich[9]. Niektóre albumy nie są dostępne we wszystkich krajach[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spotify.com Traffic, Demographics and Competitors – Alexa, www.alexa.com [dostęp 2017-03-05] (ang.).
  2. Dorian Synskey, Is Daniel Ek, Spotify founder, going to save the music industry … or destroy it?, The Guardian, 10 listopada 2013 [dostęp 2016-11-07].
  3. Przemysław Pająk, Spotify bierze tęgie lanie za wyniki, 3 maja 2018 [dostęp 2018-05-03] (pol.).
  4. Tylko w trybie odtwarzania losowego i z połączeniem z internetem.
  5. Subskrypcja premium umożliwia także słuchanie bez używania internetu, Spotify Connect (umożliwiający sterowanie muzyki na jednym urządzeniu innym urządzeniem) oraz odtwarzanie poszczególnych piosenek zamiast odtwarzania losowego dostępnego w wersji Free w albumach i playlistach.
  6. Spotify News, Spotify Family Plan Gets an Upgrade, Spotify, 23 maja 2016 [dostęp 2016-07-26].
  7. Oferta zawiera od dwóch do sześciu kont Premium.
  8. Spotify Family plan gets an upgrade.
  9. Select your country, Spotify [dostęp 2016-11-07].