Rachowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez EmptyBot (dyskusja | edycje) o 01:28, 25 lut 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Rachowice
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo śląskie
Powiat

gliwicki

Gmina

Sośnicowice

Sołectwo
Liczba ludności (2008)

699

Strefa numeracyjna

(+48) 032

Kod pocztowy

44-156

Tablice rejestracyjne

SGL

SIMC

0221882

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: śląskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Rachowice
Rachowice – Kościół Świętej Trójcy
Rachowice – Kościół Świętej Trójcy
Rachowice - Wnętrze kościółka Świętej Trójcy
Rachowice – Grota
Rachowice – Szopka nieopodal groty
Rachowice – Krzyż nieopodal groty
Rachowice – Pomnik ofiar II wojny światowej

Rachowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Rachowitz; dawn. Buchenlust[1])– wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Sośnicowice.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Nazwa

W 1295 w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) miejscowość wymieniona jest jako Rachowitz.[2] W 1936 roku w czasie rządów narodowych socjalistów została zmieniona na całkowicie niemiecką Buchenlust.

Historia

Wieś Rachowice powstała w drugiej połowie XIII wieku. W 1475 roku rycerz Mikołaj Bierawa sprzedał dwór i wieś rycerzowi Christofowi Dziecko. W 1571 roku Rachowice przeszły w ręce Larischów, a w 1602 roku właścicielem był Orzeski von Syrin. W latach 1625-1711 wieś była w posiadaniu rodu von Holy. W 1720 roku dobra nabył Polak hrabia Gabriel Wyhowski, a od 1730 roku Rachowice stały się własnością hrabiów von Hoditz, którzy byli właścicielami dóbr sośniowickich. W styczniu 1945 roku żołnierze sowieccy podpalili plebanię. Wraz z plebanią spłonęły wszystkie dokumenty parafialne oraz księgi metrykalne.

Zabytki

  • Kościół Świętej Trójcykościół istniał już w 1305 roku. Wzmiankowany w latach 1376 i 1447. Zakrystia i prezbiterium gotyckie z XV/XVI wieku – murowane, nawa i wieża – drewniane. W kościele zachował się oryginalny, drewniany, dębowy portal z XVII wieku, wspaniały przykład niegdysiejszej sztuki ciesielskiej. Uwagę zwracają również kute, stalowe drzwi do zakrystii, stanowiące przykład XV-wiecznej sztuki hutniczej i kowalskiej. We wnętrzu kościoła barokowy ołtarz główny, bogato rzeźbiony i złocony, z licznymi rzeźbami figuralnymi. Na uwagę zasługuje też ogrodzenie kościoła wykonane w XVIII/XIX wieku, nakryte dwuspadowym daszkiem gontowym.
  • Kapliczkakapliczka z połowy XIX wieku, wyremontowana w 1982 roku.
  • Pomnik Juliusza Rogerapomnik lekarza związanego głównie z Rudami Raciborskimi znajdujący się w lesie na wschód od wsi.
  • Pomnik – Obeliskpomnik ku czci ofiar I wojny światowej z 1918 roku oraz ku czci poległych na frontach i zmarłych w czasie II wojny światowej.
  • Rzeźba św. Jana Nepomucena – barokowa rzeźba z XVIII wieku.
  • Spichlerz – drewniany obiekt z pierwszej połowy XIX wieku.

Przyroda

  • Dąb bezszypułkowydąb o obwodzie 326 cm, znajdujący się w lesie na wschód od wsi i 750 m na południe od pomnika Juliusza Rogera.
  • Dąb szypułkowydąb o obwodzie 305 cm z uszkodzonym pniem, znajdujący się w lesie na wschód od wsi, dojście niebieskim szlakiem 2,2 km od gajówki Potempa w stronę Kozłowa.
  • Dęby szypułkowedęby o obwodach od 320 cm do 348 cm.
  • Lipa drobnolistnalipa o obwodzie 362 cm.

Edukacja

Przedszkola:

Turystyka

Przez wieś przebiega szlak turystyczny:

Linki zewnętrzne

  1. Józef Pilch, Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2008
  2. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online