Radio Blue FM (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Radio Blue FM – sieć radiowa Agory i lokalna rozgłośnia w Poznaniu.

Radio Blue FM – nieistniejąca już lokalna stacja radiowa z Krakowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

"Matką" Radia Blue FM było Radio Joker założone w roku 1992 w miejscowości Gdów w województwie małopolskim przez Eryka Woźniaka, Michała Jamka, Dawida Dufresne, Mariusza Kordasa i Jarosława Grochala. Początkowo studio mieściło się w domu prywatnym jednego z założycieli, a następnie za sprawą ówczesnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gdowie, Tadeusza Prusaka, przeniosło się do siedziby GOK.

Po ogłoszeniu konkursu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na przyznanie koncesji radiowych zawiązana została Fundacja Rozwój Ziemi Gdowskiej, która złożyła takowy wniosek. Po jej otrzymaniu, Radio Joker zaczęło nadawać jako Radio Blue FM. Trzon redakcji tworzyły wspomniane osoby, a pozostały zespół redakcyjny rekrutował się z krakowskiego środowiska akademickiego. Pierwszą audycję nowej rozgłośni wyemitowano 2 maja 1995 r. Pierwotnie sygnał był nadawany z podkrakowskiej miejscowości Łazany. W w grudniu 1995 roku stacja zmieniła częstotliwość na 97,7 MHz.

Początkiem 2000 roku nawiązano kontakt z Radiem Łan z Proszowic, które retransmitowało przez 20 godzin na dobę sygnał Radia Blue FM ze swojego lokalnego nadajnika na częstotliwość na 96,7 MHz. We wrześniu 2000 roku stacja przeniosła swoją siedzibę na Kopiec Kościuszki, a nadajnik do RON Malczewskiego, obejmując zasięgiem byłe województwo krakowskie.

W lutym 2002 roku wygasła pierwsza, przyznana na siedem lat koncesja nadawania. KRRiT nie przedłużyła stacji koncesji. Redaktorem naczelnym i współwłaścicielem,od początku do końca istnienia Blue FM był Andrzej Lenart. Właściciele stacji stworzyli na bazie Radia Łan nową stację o nazwie Region FM. Program emitowano na częstotliwości 96,7 MHz w Krakowie i okolicach. We wrześniu 2004 r. stacja ta została wykupiona przez firmę Multimedia (zależną od Broker FM) a nazwę stacji przemianowano na RMF Maxxx.

Sieć Radio Blue FM[edytuj | edytuj kod]

Prawa do używania nazwy Radio Blue FM kupił od Fundacji Rozwoju Ziemi Gdowskiej koncern Agora i nazwał tak swoje stacje w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu i Zielonej Górze. Aby uzyskać informacje o sieci radiowej należącej do Agory, zobacz: Radio Blue FM.