Radio Eska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radio Eska
Ilustracja
Logo Radia Eska w Lesznie (102 MHz)
Państwo

 Polska

Siedziba

04-190 Warszawa
ul. Jubilerska 10

Język

polski

Data założenia

1993

Właściciel

Grupa Radiowa Time
(Radio ESKA S.A.)

Prezes

Ewa Rosiewicz[1]

Format stacji

CHR

Strona internetowa
Siedziba rozgłośni przy ul. Jubilerskiej 10 w Warszawie

Radio Eska – sieć rozgłośni radiowych, wchodząca obok stacji Eska Rock, Vox FM i Eska2 w skład Grupy Radiowej Time zorganizowanej wokół Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Trzecia stacja radiowa pod względem słuchalności w Polsce. Siedziba Radia Eska S.A. mieści się przy ul. Jubilerskiej 10 w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki nadawania[edytuj | edytuj kod]

Na krótko po zmianie systemowej w Polsce, w trzech dużych polskich miastach - Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu pojawiły się stacje radiowe o nazwach takich jak „Radio Eska” czy „Radio S”, zazwyczaj kontynuując tradycję podziemnych stacji Radia Solidarność z czasów PRL[2]. Pomimo podobnej nazwy i czasu pojawienia się na rynku, stacje były od siebie początkowo formalnie niezależne i zakładane z inicjatywy różnych osób. Jednak już w roku 1993, trzy wówczas oddzielnie działające od siebie stacje przejęły Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. W 1994 roku została założona Eska Nord – lokalna stacja w Trójmieście[potrzebny przypis].

Radio Eska Wrocław[edytuj | edytuj kod]

Stacja rozpoczęła swoją pełnowymiarową emisję 21 marca 1993 roku. Nadawała na częstotliwościach 69,4 MHZ i 104,9 MHz dla Wrocławia oraz 67,8 MHz dla Wałbrzycha. Od 1996 roku siedziba stacji znajdowała się na ul. Przyjaźni 2/4 we Wrocławiu. W 1998 roku stacja nadawała 36 serwisów informacyjnych na dobę, a jej słuchalność tygodniowa utrzymywała się na poziomie ok. 250 000 słuchaczy. Stacja posiadała własną agencję reklamową “ARRS”[3].

Radio S Poznań[edytuj | edytuj kod]

Radio S w Poznaniu rozpoczęło nadawanie 11 lutego 1991 roku. Założycielką stacji i jej dyrektorem aż do 2000 roku była Krystyna Laskowicz[4], działaczka antykomunistycznego podziemia w okresie PRL. W stacji zaczynało swoją karierę wielu znanych dziennikarzy, np. Krzysztof “Grabaż” Grabowski czy Przemysław “Jah Jah” Frankowski. Nadawano muzykę, informacje lokalne oraz liczne programy autorskie. Siedziba stacji znajdowała się przy ui. Piekary w Poznaniu, gdzie do dzisiaj istnieje lokalny oddział Eski. Radio początkowo posiadało nadajnik jedynie w Poznaniu (93 MHz i 72,92 MHz), jednak w późniejszym czasie pozyskano nadajnik w Zielonej Górze (89 MHz) oraz[5][6], gdzie realizowano również rozszczepianie programu z Poznania[6] oraz przejęto lokalne radio RMS FM z Piły (105,6 MHz, 70,25 MHz)[7]. Pomimo nazwy Radio S, posługiwano się na antenie takimi nazwami jak “Eska” czy “Radio S FM”[8].

Radio Eska Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Stacja rozpoczęła nadawanie 18 czerwca 1990 lub 22 maja 1990 roku. Na początku stacja miała charakter publicystyczny. Konkurencja na rynku wymusiła jednak powolną przemianę w stację słowno-muzyczną[9]. W latach 90. XX wieku radio nadawało głównie lżejszą muzykę rock i muzykę pop oraz audycje z popularną wtedy w Polsce muzyką disco polo[9][10], ale także audycje z piosenką rosyjską, można było także usłyszeć przeboje lat 60, 70, 80, 90[9]. Stacja nadawała program na częstotliwości 73,2 MHz oraz 102 MHz. W 1998 roku stacja uzyskała zgodę na rozszerzenie swojego nadawania na nowe stacje nadawcze: Olsztyn (89,9 MHz) i Białystok (90,6 MHz). Start emisji w tych miastach kilkukrotnie przekładano. W latach 2000–2001 pozyskano nowe nadajniki: w Kielcach i w Toruniu[11]. Warto odnotować, że rozwój nadawania opierał się na jednej, warszawskiej koncesji[11], dlatego Radio Eska Warszawa na początku XXI wieku mogła określać się jako stacja ponadregionalna. Na początku 2000 roku, stacja rozpoczęła w Warszawie emisję programu na nowej częstotliwości - 105,6 MHz[potrzebny przypis].

Budowa sieci radiowej[edytuj | edytuj kod]

1993–2001[edytuj | edytuj kod]

Gdy na początku 1993 roku stacje Radia Eska przejęły Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, rozpoczęto starania o zbudowanie na bazie posiadanych rozgłośni ogólnopolskiej sieci radiowej. Pierwszym krokiem w tę stronę było utworzenie sieci Super FM zrzeszających kilkanaście stacji lokalnych[9]. Rozgłośnie zachowały początkowo samodzielność programową i dotychczasowe nazwy, a współpraca ograniczała się głównie do nadawania wspólnych serwisów informacyjnych oraz pasm nocnych[potrzebny przypis].

Od końca lat 90 XXI wieku, Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe szukały sposobów na wzmocnienie pozycji posiadanych przez siebie stacji na rynku radiowym. Z jednej strony rozwijała się ekspansja sieci poprzez przejmowanie lokalnych stacji radiowych (Radio Rytm - Lublin, Radio EL - Bydgoszcz, Radio ARnet - Trójmiasto i inne) oraz pozyskiwanie nowych częstotliwości[12], z drugiej strony poszukiwano sposobów na pozyskanie nowych słuchaczy odpowiednio gospodarując program radiowy, który wówczas realizowany był w większości autonomicznie przez poszczególne stacje[13].

Na przełomie wieków, w wybranych stacjach Radia Eska wprowadzono eksperyment polegający na stworzeniu podgrup stacji, w których wdrożono dwie różne koncepcje formatu. Dokonano ujednolicenia nazw stacji. Jedna z tych podgrup przyjęła format “łagodne przeboje” (soft AC), natomiast druga wdrożyła nieistniejący wówczas na polskim rynku format CHR, czyli “hity na czasie”. Zwyciężyła koncepcja stacji w formacie CHR, bowiem przynosiła ona lepsze wyniki słuchalności w stosunku do drugiego testowanego formatu[13]. W efekcie, na początku 2000 roku w większości stacji będących w posiadaniu ZPR stacji, z pomocą zachodniego konsultanta, wprowadzono sukcesywnie jednolitą nazwę i format[13][14]: Radio Eska - „Muzyka na czasie”[15]. W późniejszych latach liner delikatnie zmodyfikowano na „Hity na czasie”. Tym linerem stacja posługuje się do dziś[potrzebny przypis].

Hit FM[edytuj | edytuj kod]

Do powstającej sieci nie włączono stacji Eska Nord. Zamiast tego zdecydowano się na zbudowanie zupełnie nowej stacji “Eska Trójmiasto” na bazie przejętej wcześniej rozgłośni - Radia ARnet. Z powodu podobieństwa nazw dwóch stacji, pomiędzy właścicielami obu stacji toczył się spór[16], który ostatecznie zażegnano poprzez zmianę nazwy Radia Eska Trójmiasto na Hit FM. Radio Hit FM implementowało format sieci Eska, jednak z uwagi na fakt posiadania innej nazwy niż reszta stacji w sieci, posiadała zupełnie odrębny zespół produkujący program. Sytuacja ta trwała do 2008 roku, kiedy Radio Eska Nord, przejęte przez spółkę Multimedia, zmieniło nazwę na RMF Maxxx Trójmiasto[17] - pozwoliło to ZPR na zmianę nazwy radia Hit FM wracając do wcześniejszej nazwy “Eska Trójmiasto”[18].

2001–2005[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy 2001 a 2002 rokiem, poprzednio posiadane koncesje lokalne i ponadregionalne skupione wokół trzech miast uległy wygaśnięciu[19], a w miejscu ich KRRiT wydała nowe koncesje lokalne - oddzielne dla każdego ośrodka miejskiego[19][20][21][22]. Nowe koncesje pozwalały na emisję oddzielnego programu (w tym bloków reklamowych) dla każdego z miast, w którym poprzednio nie było to możliwe z uwagi na ponadregionalny charakter koncesji. Początkowo, większość stacji sieci (nawet w małych ośrodkach miejskich) posiadała swoich odrębnych, lokalnych prezenterów prowadzących pasma[23][24]. Program produkowano w studiach lokalnych rozlokowanych w całej Polsce, utrzymywano jednak ściśle wspólną ramówkę i format muzyczny we wszystkich stacjach[15].

Po 2005 roku[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku powołano stanowisko dyrektora muzycznego dla całej sieci. Wcześniej stanowisko to było realizowane niezależnie przez kilka największych ośrodków. Stanowisko muzycznego w sieci Eska objął Marcin Bisiorek[25]. W latach 2005–2011 sieć organizowała cykl letnich imprez z gwiazdami muzyki – Hity Na Czasie (transmitowane przez TVP2, i w radiu Eska)[26], wakacyjną zabawę – Eska Summer City, a także wręcza nagrody muzyczne Eska Music Awards (transmisja TVP2, Eska TV i w radiu Eska)[27]. Produkcję programu lokalnych stacji Radia Eska sukcesywnie centralizowano. W stacjach mających swoją siedzibę w mniejszych miastach, pasma prezenterskie prowadzące przez prezenterów lokalnych likwidowano na rzecz pasm produkowanych w studio w Warszawie, pozostawiając w ośrodkach jedynie lokalnych dziennikarzy produkujących lokalne serwisy informacyjne oraz pracowników lokalnych biur reklamy. Stacje nadające w większych ośrodkach miejskich oraz aglomeracjach niezmiennie posiadały oddzielność produkcji większości programu. Tendencja centralizacji sieci jednak nie ustawała - finalnie, w 2022 roku jedynie pięć stacji lokalnych Radia Eska (Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Sosnowiec, Łódź) posiadało lokalne, 3-godzinne popołudniowe słowno-muzyczne pasmo lokalne o nazwie “Wrzuć na luz” prowadzone przez lokalnych prezenterów. (Do 19 marca 2012 były to programy poranne, od 6 do 10, a swoją lokalną wersję posiadała dodatkowo stacja w Warszawie.) Ostatecznie, 10 lutego 2022 roku podjęto decyzję o likwidacji również i tych pasm w formule lokalnej[28], które zamieniono na pasmo o tej samej nazwie prowadzone ze studia w Warszawie[potrzebny przypis].

Współcześnie na antenie Radia Eska można usłyszeć nowości muzyczne z takich gatunków jak: pop-rock, R&B, pop[29], hip-hop, disco[29] oraz elektroniczna muzyka taneczna (muzyka klubowa) – głównie dance[29] (epic house, euro house, vocal trance), house (m.in. hard house, electro house) i trance. Rozgłośnie sieci Eska nadają program sieciowy produkowany w Warszawie, uzupełniając go lokalnymi serwisami informacyjnymi, pogodą, trafikiem (informacje drogowe) oraz aktualnościami kulturalnymi. Wieczorami nadawane są również długie formy dziennikarskie - magazyny lokalnych dziennikarzy stacji, w których podsumowują oni wydarzenia minionego dnia[potrzebny przypis].

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez Millward Brown SMG/KRC) udział Radia Eska pod względem słuchania w okresie grudzień 2022-luty 2023 w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 7,0 proc., co dało tej stacji 3. miejsce na rynku radiowym w Polsce[30].

Słuchalność w miastach Polski[edytuj | edytuj kod]

Szczecin: 6,1% (6. miejsce w okresie lipiec 2022-grudzień 2022)[31],

Wrocław: 8,4% (3. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[32],

Katowice: 2,7% (9. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[33],

Częstochowa: -

Kraków: 2,5% (12. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[34],

Rzeszów: 7,5% (4. miejsce w okresie lipiec 2022-grudzień 2022)[35],

Lublin: 10,1% (3. miejsce w okresie sierpień 2022- styczeń 2023)[36],

Białystok: 7,3% (4. miejsce w okresie lipiec 2022-grudzień 2022)[37],

Olsztyn: 12,7% (wicelider w okresie lipiec 2022-grudzień 2022)[38],

Gdańsk: 5,4% (6. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[39],

Bydgoszcz: 13,1% (wicelider w okresie luty 2023-lipiec 2023)[40],

Toruń: 5,1% (7. miejsce w okresie lipiec 2022-grudzień 2022)[41],

Poznań: 8,1% (4. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[42],

Łódź: 11,9% (3. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[43],

Kielce: 6,5% (6. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[44],

Radom: 13,2% (3. miejsce w okresie sierpień 2023-styczeń 2024)[45],

Warszawa: 5,6% (4. miejsce w okresie sierpień 2022-styczeń 2023)[46].

Sieć Eski[edytuj | edytuj kod]

Oddziały lokalne[edytuj | edytuj kod]

Sieć Radia Eska tworzy obecnie 41 lokalnych rozgłośni[47]:

 1. Radio Eska Bełchatów – 89,4 MHz[48] (byłe Radio Bełchatów)[12]
 2. Radio Eska Beskidy – 97 MHz[49] (siedziba w Sosnowcu)
 3. Radio Eska Białystok – 90,6 MHz[50][12]
 4. Radio Eska Braniewo – 100,7 MHz
 5. Radio Eska Bydgoszcz – 94,4 MHz[51] (byłe Radio El Bydgoszcz)[12]
 6. Radio Eska Elbląg – 94,1 MHz[52] (byłe Radio El Elbląg)[53][12]
 7. Radio Eska Gorzów – 93,8 MHz[54] (byłe Radio GO FM)[55]
 8. Radio Eska Grudziądz – 90,6 MHz[56] (byłe Radio Grudziądz)[12]
 9. Radio Eska Iława – 89 MHz[57] (byłe Radio Iława)[12]
 10. Radio Eska Ostrów Wielkopolski/Kalisz (siedziba w Ostrowie Wielkopolskim)
  • Kalisz – 101,1 MHz[58]
  • Ostrów Wielkopolski – 89,3 MHz[58]
 11. Radio Eska Kielce – 103,3 MHz[59]
 12. Radio Eska Koszalin (byłe Radio Północ)[60][12]
 13. Radio Eska Kraków – 97,7 MHz[62] (byłe Radio Blue FM Kraków)[63]
 14. Radio Eska Kraśnik – 92,8 MHz[64]
 15. Radio Eska Leszno – 102 MHz[65]
 16. Radio Eska Lublin – 103,6 MHz[66] (byłe Radio Rytm)[12]
 17. Radio Eska Łomża – 88,8 MHz[67] (byłe Radio Plus Łomża)[12]
 18. Radio Eska Łódź – 90,1 MHz[68] (byłe Radio Manhattan)[69][12]
 19. Radio Eska Małopolska (siedziba w Nowym Sączu) (byłe Radio Eska Bochnia)[70]
 20. Radio Eska Olsztyn – 89,9 MHz[73]
 21. Radio Eska Opole – 90,8 MHz[74] (byłe Radio Fama)[12]
 22. Radio Eska Ostrzeszów – 96,9 MHz[75]
 23. Radio Eska Piła – 105,6 MHz[76]
 24. Radio Eska Płock – 95,2 MHz[77] (byłe Radio Puls)[12]
 25. Radio Eska Poznań – 93 MHz[78] (zobacz Radio S Poznań)
 26. Radio Eska Przemyśl – 90,3 MHz[79] (byłe Radio HOT)[12]
 27. Radio Eska Radom – 106,9 MHz[80] (byłe Radio Radom)[12]
 28. Radio Eska Rzeszów (byłe Radio Bieszczady)
 29. Radio Eska Siedlce – 96,8 MHz[82]
 30. Radio Eska Starachowice – 102,1 MHz[83] (byłe Radio MTM FM)[12]
 31. Radio Eska Szczecin – 96,9 MHz[84] (byłe Radio Plama)[12]
 32. Radio Eska Szczecinek (byłe Radio ReJa)[12]
 33. Radio Eska Śląsk – 99,1 MHz[87] (siedziba w Sosnowcu)
 34. Radio Eska Tarnów – 98,1 MHz[88] (byłe Radio Maks)[12]
 35. Radio Eska Trójmiasto (siedziba w Gdańsku)
 36. Radio Eska Toruń – 104,6 MHz[90]
 37. Radio Eska Warszawa – 105,6 MHz[91]
 38. Radio Eska Wrocław
 39. Radio Eska Zamość – 97,3 MHz[94] (byłe Radio FAN FM Zamość)[12]
 40. Radio Eska Zielona Góra – 105,7 MHz[95]
 41. Radio Eska Żary – 106,6 MHz[96] (adres kontaktowy w Zielonej Górze)

Franczyza[edytuj | edytuj kod]

Dawniej część rozgłośni sieci działała na podstawie umów franczyzowych. Radio Eska udostępniało w ten sposób swoją markę i program trzem stacjom nadającym w:

 • Bartoszycach na 90,9 MHz (dawniej Radio Bartoszyce)[97] – do 11.2016 – po śmierci właściciela koncesja wygasła i nadajnik został wyłączony[98]. Został rozpisany konkurs i częstotliwość trafiła do spółki Radio Bartoszyce Sp. z o.o., która należy do syna zmarłego właściciela. Radio Bartoszyce wznowiło nadawanie[99][100] i o ile ponownie otrzymano zgodę na zmianę nazwy programu ESKA Bartoszyce[101], to 16 stycznia 2024 roku stacja została przejęta przez telewizję kablową Bart-Sat, która zadeklarowała tworzenie programu lokalnego i tym samym niezależnego od sieci Radia Eska[102].
 • Inowrocławiu na 98,1 MHz (dawniej Radio AS) – 30 czerwca 2014 na częstotliwości 98,1 MHz pojawiło się „Radio 98,1 FM”, nazywane również jako „Radio Inowrocław”[103][104] – od 22 grudnia 2014 jako Radio ZET Gold 98,1[105][106].
 • Łomży na 88,8 MHz (dawniej Radio Plus Łomża)[12] - .17 listopada 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na przeniesienie uprawnień do koncesji Radia Eska Łomża na spółkę Radio ESKA S.A.[107], która jest w posiadaniu większości koncesji na nadawanie stacji Radia Eska z wyjątkiem stacji w Braniewie, Elblągu, Katowicach i Radomiu[12].

Aktualna ramówka[edytuj | edytuj kod]

Poniedziałek – piątek[edytuj | edytuj kod]

Ramówka

Pasma poranne, dzienne i popołudniowe (jednakowe przez cały tydzień)[edytuj | edytuj kod]

06:00-09:00 Obudź się na Jankesa (Krzysztof Jankowski i Kamila Ryciak – prowadzenie wspólnie)
09:00-12:00 Hity na czasie (Michał Sobkowski) – poniedziałek, wtorek, środa i czwartek
09:00-12:00 Hity na czasie (Katarzyna Węsierska) – piątek
12:00-15:00 Hity na czasie (Katarzyna Węsierska) – poniedziałek, wtorek, środa i czwartek
12:00-15:00 Hity na czasie (Michał Hanczak) – piątek
15:00-18:00 Wrzuć na luz (Jan Pirowski i Paweł Karpiński – prowadzenie wspólnie)

Pasma wieczorne (zmienne w zależności od dnia tygodnia)[edytuj | edytuj kod]

18:00-21:00 ImprESKA (Michał Hanczak) – poniedziałek, wtorek, środa i czwartek
21:00-23:00 Eska Music News/Magazyn Reporterów Eski – poniedziałek, wtorek, środa i czwartek
Niektóre oddziały kończą blok informacyjny wcześniej i czas do godziny 23:00 uzupełniają muzyką bez prowadzącego.
23:00-00:00 Rap 20 (Mati Fuczyło) – poniedziałek
18:00-20:00 Gorąca 20 (Michał Sobkowski) – piątek
20:00-00:00 ImprESKA in the mix (bez prowadzącego) – piątek

Sobota[edytuj | edytuj kod]

06:00-09:00 Eska Music News/Magazyn Reporterów Eski – powtórki z całego tygodnia
Niektóre oddziały kończą blok informacyjny wcześniej i czas do godziny 9:00 uzupełniają muzyką bez prowadzącego.
09:00-14:00 Weekend z hitami na czasie (Łukasz Zduńczyk)
14:00-18:00 Weekend z hitami na czasie (Różni prowadzący)
18:00-22:00 Sobotnia ImprESKA (Różni prowadzący)

Niedziela[edytuj | edytuj kod]

06:00-09:00 Eska Music News/Magazyn Reporterów Eski – powtórki z całego tygodnia
Niektóre oddziały kończą blok informacyjny wcześniej i czas do godziny 9:00 uzupełniają muzyką bez prowadzącego.
09:00-14:00 Weekend z hitami na czasie (Łukasz Zduńczyk)
14:00-18:00 Weekend z hitami na czasie (Różni prowadzący)
18:00-20:00 Hity zawsze na czasie (Rafał Adamczak)
20:00-23:00 Eska Music News/Magazyn Reporterów Eski
Niektóre oddziały kończą blok informacyjny wcześniej i czas do godziny 23:00 uzupełniają muzyką bez prowadzącego.

Czas w porze nocnej, do godziny 6:00, uzupełniany jest muzyką bez prowadzącego.

W okresie wakacyjnym bloki wiadomości lokalnych nie są emitowane, ponieważ nie wymaga tego koncesja. Pasmo „Obudź się na Jankesa” rozpoczyna się wtedy o godzinie 6:00, natomiast w soboty i niedziele w tym czasie nadawana jest muzyka bez prowadzącego.

Audycje i prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Obudź się na Jankesa[edytuj | edytuj kod]

Program poranny emitowany od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 9:00. Prowadzenie: Kamila Ryciak i Krzysztof Jankowski[potrzebny przypis].Od grudnia 2023 roku jest w tym paśmie prowadzona krótka audycja Kamila Nosela „Nosel wkręca w Radiu Eska”.

Hity na czasie[edytuj | edytuj kod]

Pasmo, w którym emitowane są piosenki prezentowane przez stację, przerywane wejściami prowadzącego i konkursami dla słuchaczy. Zastąpiło dawne: „10 hitów jeden po drugim”, „EsemESKĘ” i „Hit Weekend”. Emisja: poniedziałek-piątek, 9-12 (Michał Sobkowski lub Katarzyna Węsierska); 12-15 (Katarzyna Węsierska lub Michał Hanczak)[potrzebny przypis].

Hity zawsze na czasie[edytuj | edytuj kod]

Program nadawany jest wyłącznie w niedzielę w godzinach od 18-20. Prowadzącym program jest Rafał Adamczak. Cechą charakterystyczną tego pasma są hity grane na antenie Radia Eska w ubiegłych latach. Program zastąpił niedzielną ImprESKĘ. Pierwszy raz program zostanie wyemitowany na żywo w dniu 11.02.2024 na antenie Radia Eska.

Gorąca 20[edytuj | edytuj kod]

Lista dwudziestu hitów, na które słuchacze głosują poprzez stronę internetową radia. Do 2016 roku miało postać notowania codziennego, emitowane początkowo od poniedziałku do soboty w godzinach 17-19, później 18-20. W 2015 r. zlikwidowano notowania sobotnie (ostatnie notowanie sobotnie odbyło się 10 stycznia 2015). Od połowy 2016 r. przez około rok notowania pojawiały się jedynie na stronie internetowej radia, a na antenie emitowano tylko 3 pierwsze miejsca. Jesienią 2017 r. zmieniła się forma programu. 9 września 2017 notowania powróciły na antenę, rozszerzono liczbę utworów do 40, jednocześnie ograniczając liczbę notowań do jednego w tygodniu. Program przyjął wtedy nazwę 2 x Gorąca 20 (Podwójna Gorąca 20). Przez pierwszych kilka miesięcy nadawana była w soboty w godzinach 16-19, od początku 2018 r. przeniesiono je na niedzielę, o tej samej porze. Od lipca 2020 r. ponownie ograniczono liczbę utworów do 20 i przywrócono nazwę „Gorąca 20", jednak pozostawiono formę jednego notowania w tygodniu. Jednocześnie zmieniono dzień i godzinę audycji. Jest teraz nadawana w piątki w paśmie 18-20. Obecnie notowania prowadzi Michał „Michu” Sobkowski (oraz Katarzyna Węsierska w zastępstwach). Dawniej prowadzącymi byli m.in. Paweł Wiszniewski, Michał Puzio, Marcin Dworak, Michał Celeda czy Marcin „Puoteck” Nordzyń-Płotnicki[potrzebny przypis].

Wrzuć na luz[edytuj | edytuj kod]

Popołudniowe pasmo „drive-time”: Prowadzenie: Jan Pirowski i Paweł Karpiński[potrzebny przypis]. Prowadzący czekają na słuchaczy w godzinach od 15:00 do 18:00.

ImprESKA[edytuj | edytuj kod]

Wieczorny program Radia Eska. Emitowany od poniedziałku do czwartku od 18:00-21:00, a w soboty od 18:00-22:00. Aktualnie pasmo prowadzi Michał Hanczak. Dawniej prowadzącymi byli m.in. Dawid Kowalczyk, Katarzyna Węsierska, Jan Pirowski, Krzysztof Jankowski „Jankes”, Marcin Nordzyń-Płotnicki „Puoteck” czy Rafał Adamczak[potrzebny przypis].

ImprESKA in the mix[edytuj | edytuj kod]

Imprezowa wersja codziennej „ImprESKI”. Emitowane są piosenki taneczne, czasami remiksy. W odróżnieniu od codziennej „ImprESKI” program nie ma prowadzącego. Zastąpiła dawny „Eska Live Rmx”, a od lipca 2020 r. także drugą połowę piątkowego wydania „ImprESKI” (po przeniesieniu „Gorącej 20" na pasmo 19:00-21:00). Emitowana w piątki od 20:00 do północy[potrzebny przypis].

Rap 20[edytuj | edytuj kod]

Lista przebojów z dwudziestoma przebojami Polskiego Rapu, na które głosują słuchacze poprzez stronę internetową. Emitowana w poniedziałek od 23:00 do północy. Notowania od maja 2023 roku prowadzi Mati Fuczyło i jest on pierwszym prowadzącym programu w historii - wcześniej audycja nie miała prowadzącego[potrzebny przypis]..

Gorąca 100[edytuj | edytuj kod]

Lista 100 najpopularniejszych hitów w danym roku kalendarzowym. Słuchacze głosują poprzez stronę internetową radia na hity które mają znaleźć się na tej liście. Audycja jest emitowana 31 grudnia (w sylwestra) zazwyczaj w godzinach 12:00–20:00, w niektórych latach od 11:00 do 19:00. Podczas listy prezentowane są także nowe utwory, które mogą trafić do podsumowania w następnym roku, powitania Nowego Roku na świecie oraz 8 piosenek (jedna w każdej godzinie), które wygrały listę w poprzednich (ośmiu ostatnich) latach. Od kilku lat ma dwóch prowadzących, zmiana prowadzącego następuje o 17:00[potrzebny przypis]. W 2022 roku lista została skrócona do sześciu godzin i trwała od 14:00 do 20:00, ponadto zagrano więcej zwycięskich piosenek z poprzednich lat, ok. dziesięciu, jednocześnie zrezygnowano z emisji nowych utworów zwanych gorącymi hitami, które mogą trafić do podsumowania w następnym roku. W 2023 roku prowadzącymi notowania byli Katarzyna Węsierska i Michał Sobkowski.

Audycje nadawane dawniej[edytuj | edytuj kod]

Program poranny (do 16.03.2012)[potrzebny przypis][edytuj | edytuj kod]

 • Program sieciowy:
  • „6 na 10”, wcześniej: „6 na 9”
  • Wiktor Brzozowski, Kamila Ryciak
 • Eska Warszawa:
  • „Zjedz Pawelca na śniadanie”
  • Paweł Pawelec, Iga Mackiewicz, Adam Deczkowski
 • Eska Wrocław:
  • Tomasz Wołodźko, Kasia Pawlak, Maciek Stajniak
 • Eska Łódź:
 • Eska Poznań:
  • Marta Trybura, Maciek Narożny
 • Eska Trójmiasto:
  • „Brygada MM”
  • Marta Uzarska, Maciek Józefowicz
 • Eska Śląsk:
  • „Kinga i Straszny Dworak”
  • Kinga Zdrojewska, Marcin Dworak

Ranny prowokator[edytuj | edytuj kod]

Adam Deczkowski (Albert z radia Eska), ma w tym programie za zadanie „wkręcić” osobę, której numer telefonu został wysłany (najczęściej znajomy, rodzina wysyła numer do radia), często można uważać podłoże za kontrowersyjne. Program został wycofany w marcu 2012 r.[potrzebny przypis]

Kuchnia Alberta[edytuj | edytuj kod]

Krótkie dowcipy, prezentowane przez Adama Deczkowskiego, w programie 6 na 10[potrzebny przypis].

10 Hitów Jeden po Drugim, EsemESKA i Hity na Czasie (dawniej)[edytuj | edytuj kod]

Pasmo, w którym słuchacze wysyłali SMS-y, w zamian dostawali się na antenę i wygrywali nagrody. Pasma „EsemESKA” i „10 hitów jeden po drugim” nadawane były równolegle – „EsemESKA” była nazwą konkursu antenowego, natomiast „10 hitów jeden po drugim” był to system emisji muzyki. Po serwisie informacyjnym o pełnej godzinie, nadawane było kolejno 10 piosenek, przerywanych jedynie krótkimi wejściami prowadzącego i jednym łączeniem ze słuchaczem, w ramach konkursu „EsemESKA”. Po wyemitowaniu 10 piosenek (około 40 minut po pełnej godzinie) następował blok reklamowy. Po jego zakończeniu przez około 15 minut emitowano kolejne piosenki, pod nazwą „Hity na czasie”. Około 5 minut przed kolejną pełną godziną blok ten się kończył, następowało wejście prezentera i kolejny blok reklamowy. Ten kończył się o pełnej godzinie, po czym emitowano wiadomości i kolejny cykl „10 hitów jeden po drugim”, albo inne pasmo z ramówki. Pasmo było nadawane zwykle w ciągu dnia. Dokładne pory emisji się zmieniały, w zależności od zmian w ramówce. Zwykle były to godziny: 9-17, 10-17, później 9-15. Po 2012 r., głównie w okresach wakacyjnych blok bywał niekiedy przedłużany aż do 18, jeśli nie nadawano audycji „Wrzuć na luz”. Blok był emitowany również w weekendy, ale zazwyczaj bez konkursu „EsemESKA”, w niektórych okresach w ramach pasma „HIT Weekend”. Obecnie pasmo zostało zastąpione przez blok „Hity na czasie” – bez różnicowania na czas przed blokiem reklamowym (pierwsze 40 minut godziny) i po bloku reklamowym (reszta godziny)[potrzebny przypis].

Hit Weekend (dawniej)[edytuj | edytuj kod]

W weekendy pojawiał się Hit Weekend, o podobnym charakterze. Grane było 10 hitów – jeden po drugim oraz pojawiały się pozdrowienia od słuchaczy. Również zastąpione pasmem „Hity na czasie”[potrzebny przypis].

EuroTOP[edytuj | edytuj kod]

Wycofana już z emisji, lista czterdziestu hitów, najczęściej granych w Europie. Podczas programu słuchacze mogli typować numer jeden, poprzez głosowanie SMS. Zwycięska osoba otrzymywała nagrody od prowadzącego.
Prowadził: Michał Puzio, Paweł Wiszniewski, Michał Celeda[potrzebny przypis].

Brit 40[edytuj | edytuj kod]

Program wycofany już z emisji, gdzie prezentowane było 40 najczęściej notowanych hitów w Wlk. Brytanii.
Prowadzili: Artur Kieruzal, Robert Jasiewicz[potrzebny przypis].

Top Transfer[edytuj | edytuj kod]

Program emitowany do 27 maja 2007 r. Lista przebojów która opierała się na rankingu najczęściej ściąganych utworów w formie dzwonków na telefony komórkowe. Listę prowadził Michał Puzio[potrzebny przypis].

Eska Live RMX[edytuj | edytuj kod]

Emitowany w latach 2006–2017 program, w którym prezentowane były remiksy znanych z anteny piosenek. Program nadawany był w soboty zamiast ImprESKI (przez pewien czas również w piątki) pod hasłem „Klubowy wieczór, numer jeden w Polsce”. Muzykę do programu przygotowywał Marcin „Puoteck” Nozdryń-Płotnicki, jednak nie prowadził on programu „na żywo”, a tylko nagrywał zapowiedzi piosenek, prezentowane raz na godzinę[potrzebny przypis].

Eska Club Dance Night[edytuj | edytuj kod]

Emitowany do czerwca 2006 r. program, w którym Marcin „Puoteck” Nozdryń-Płotnicki prezentował muzykę klubową. W odróżnieniu od swojego następcy – Eska Live Rmx – piosenki nie były miksowane, za to zdarzały się piosenki w wersji znacznie wydłużonej, nawet do 10 minut. Program emitowany był w noce piątkowe i sobotnie, od 23 do 2 nad ranem, wyjątek stanowił okres wakacji 2005 r. – wtedy emisja była codziennie. Od początku wakacji 2006 r. program został zastąpiony przez Eska Live Rmx, chociaż pory emisji obu programów nie w pełni się pokrywały[potrzebny przypis].

Ranne Ptaki[edytuj | edytuj kod]

Program prowadzony od 3 marca 2014 przez Krzysztofa „Jankesa” Jankowskiego oraz Michała Hanczaka w godzinach od 6:30 do 9:00[108]. Zastąpił on audycję „Szymorning”[109].

Największe Jaja Rannych Ptaków[edytuj | edytuj kod]

Emitowane do początku wakacji 2017 r. podsumowanie tygodnia programu porankowego, w którym prezentowane były jego najlepsze fragmenty. Emitowane w soboty w godzinach od 9:00 do 11:00[potrzebny przypis].

Szymorning[edytuj | edytuj kod]

Program prowadzony od 19 marca 2012r do 28 lutego 2014r. przez Szymona Majewskiego oraz Igę Mackiewicz w godzinach od 6:00 do 9:00 rano (zastąpił on lokalne poranki)[109].

The best of Szymorning[edytuj | edytuj kod]

Sobotnie podsumowanie tygodnia programu porankowego, od 9:00 do 11:00, emitowane od 24 marca 2012 do 22 czerwca 2013[potrzebny przypis].

Wrzuć na luz (do 16.03.2012 do 9.02.2022)[edytuj | edytuj kod]

Popołudniowe lokalne pasmo wprowadzone 19 marca 2012 zamiast lokalnych poranków. Między 2017 a wrześniem 2020 nadawane od 16:00 do 19:00, przed 2017 i od września 2020 od 15:00 do 18:00[potrzebny przypis].

 • Program sieciowy
  • prowadzenie: Jan Pirowski i Paweł Karpiński
  • Dawni prowadzący: Paweł Pawelec, Kamila Ryciak i Adam „Albert” Deczkowski,
  • poprzednia nazwa: „Wrzuć na luz z Pawelcem, Kamą i Albertem”

Do 9 lutego 2022, w pięciu stacjach Radia Eska pasmo było nadawane ze studia lokalnego. W tym paśmie pojawiało się wiele konkursów i animacji, którym zazwyczaj towarzyszyła możliwość wygrania nagrody rzeczowej - wejściówki do restauracji, kina, czy darmowego tankowania samochodu[potrzebny przypis].

 • Eska Wrocław:
  • prowadzenie Tomasz Wołodźko, Kasia Pawlak, Maciek Stajniak,
  • poprzednia nazwa pasma: „Wołodźko i Stajniak z Kasią Pawlak po trzeciej”
 • Eska Śląsk:
  • prowadzenie: Wikar i Grochowska, dawniej: Marcin Dworak
  • poprzednia nazwa pasma: „Owca i Straszny Dworak”
 • Eska Łódź:
  • prowadzenie Sylwia Kurzela, Małgorzata Błażewicz i Łukasz Bogdan,
  • poprzednia nazwa pasma: „Wrzuć na luz z Eską 90i1”
 • Eska Poznań:
  • prowadzenie Natalia Krystek, Maciej Narożny, Artur „Minister” Klimaszewski, dawniej też Marta Trybura
  • poprzednia nazwa pasma: „3 po 3”
 • Eska Trójmiasto:
  • prowadzenie Marta Uzarska, Maciej Józefowicz, Małgorzata Piontke[110]
  • poprzednia nazwa pasma: „Wrzuć na luz z Martą i Maćkiem na Piontkę”.

EsemESKA[edytuj | edytuj kod]

 • Program sieciowy
  • Michał Cieślik i Michał Celeda
 • Eska Warszawa:
  • Rafał Adamczak i Jarek Wendrowski
 • Eska Wrocław:
  • Ola Majewska i Adrian Harasim oraz Sławek Florkowski-zastępstwo za Olę
 • Eska Łódź:
  • Beata Tomczyk i Michał Sobkowski
 • Eska Śląsk:
  • Piotr Wikar, Dominik Borkowicz i Tomek Sadowy
 • Eska Kraków:
  • Agata Petela i Tomek Buszewski
 • Eska Poznań
  • Paweł A kuku ! Wylegała i Monika Henschel

Weekend Radioaktywny[edytuj | edytuj kod]

Rafał Adamczak, Michał Celeda/Michał Cieślik, Krzysiek Skrzypkowski/Michał Sobkowski

Wazzzup![edytuj | edytuj kod]

Natalia Krystek i Paweł Wylegała

Wazzzup Weekend[edytuj | edytuj kod]

Monika Król i Paweł Wiszniewski

Moja 10 Hitów[edytuj | edytuj kod]

 • Eska City (lokalny)
 • Hot Plota (sieciowy)
 • Eska Summer City

ESKA News[edytuj | edytuj kod]

Informacje z kraju i ze świata przedstawiane od poniedziałku do piątku od godziny 6:00 do 17:00. Prowadzą je Piotr Bukowski, Mateusz Fuczyło i Łukasz Zduńczyk[potrzebny przypis].

Rap Dwudziestka[edytuj | edytuj kod]

Emitowane w poniedziałki po 23.00 pasmo z Polskim Rapem bez cenzury

[111][potrzebny przypis].

HipHop Noc[edytuj | edytuj kod]

Zlikwidowane już pasmo, w którym można było usłyszeć największe hity polskiego i zagranicznego rapu. Nadawane było od niedzieli do czwartku od 23.00 do 2.00[potrzebny przypis].

Global Lista[edytuj | edytuj kod]

Cotygodniowa lista 40 najpopularniejszych światowych hitów. Emitowana była w latach 2012–2017 w niedzielę w godzinach: 17:00 – 20:00. Prowadził Michał Celeda i Krzysztof Skrzypkowski (2012–2014)[112][113].

Eska TV[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku uruchomiono stację telewizyjną Eska TV.

 Osobny artykuł: Eska TV.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ewa Rosiewicz prezeską Radia Eska SA i dyrektorką generalną Grupy Radiowej Time. press.pl, 2023-06-30. [dostęp 2024-02-25].
 2. Joanna Solska: 20 lat prywatnych mediów w Polsce.. Polityka, 2010-01-30. [dostęp 2011-12-31].
 3. Radio ESKA Wrocław - Historia [online], web.archive.org, 15 lutego 1998 [dostęp 2022-02-18] [zarchiwizowane z adresu 1998-02-15].
 4. Zmarła założycielka Radia S [online], Press.pl [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 5. Radio „S” Poznań na linii [online], web.archive.org, 27 kwietnia 1999 [dostęp 2022-02-18] [zarchiwizowane z adresu 1999-04-27].
 6. a b Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2022-02-18].
 7. Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], www.archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2024-01-17].
 8. Radio S - Wiadomości, wejścia prezenterskie, dżingle, reklamy, zapowiedzi, wpadka (25.08.1999). [dostęp 2022-02-18].
 9. a b c d Krzysztof Sagan: Radio Eska Warszawa. RadioPolska.pl, 2004-12-06. [dostęp 2006-10-05].
 10. Anna Kowalczyk. Krótka historia disco polo. „Wiedza i Życie”. Nr 9/1997. ISSN 0137-8929. 
 11. a b Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2022-02-18].
 12. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v EMSoft: RADIO ESKA – Hity na czasie. emsoft.ct8.pl. [dostęp 2014-10-28]. (pol.).
 13. a b c Strojenie Eski [online], Forbes.pl [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 14. Radio Eska - częstoliwości, program, historia - EMSoft [online], emsoft.ct8.pl [dostęp 2022-02-18].
 15. a b Radio Eska 2003. [dostęp 2022-02-18].
 16. W Trójmieście będą dwie Eski [online], MMP24, 25 października 1999 [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 17. Od dziś w Trójmieście zamiast Eski Nord będzie RMF Maxxx [online], Press.pl [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 18. Radio Hit FM zmieniło nazwę na Radio Eska [online], Press.pl [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 19. a b Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2022-02-18].
 20. Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2022-02-18].
 21. Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2022-02-18].
 22. Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2022-02-18].
 23. Eskadra [online], web.archive.org, 4 czerwca 2004 [dostęp 2022-02-18] [zarchiwizowane z adresu 2004-06-04].
 24. Eskadra [online], web.archive.org, 3 sierpnia 2004 [dostęp 2022-02-18] [zarchiwizowane z adresu 2004-08-03].
 25. Marcin Bisiorek został dyrektorem muzycznym całej sieci Eska [online], Media Marketing Polska Magazyn Online, 6 lipca 2005 [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 26. TVP2 bez “Hitów na czasie”, będzie “Lato ZET i Dwójki”. wirtualnemedia.pl, 2011-06-10. [dostęp 2013-03-03]. (pol.).
 27. Eska Music Awards. TVP. [dostęp 2013-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-12)]. (pol.).
 28. Radio ESKA bez lokalnych pasm popołudniowych. Stacja zwalnia prezenterów [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-02-18] (pol.).
 29. a b c SATKurier.pl / Polonica / Eska TV z muzyką disco polo i polskim dancem [online], satkurier.pl [dostęp 2016-06-03].
 30. RMF FM liderem, tracą Radio ZET i Eska. Najmocniej w górę Jedynka [online], wirtualnemedia.pl, 10 marca 2023 [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 31. RMF FM nowym liderem w II półroczu, wyprzedziło Radio Szczecin [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 32. RMF FM nowym liderem we Wrocławiu, Eska awansowała na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 33. RMF FM bezkonkurencyjne w Aglomeracji Śląskiej. RMF MAXX awansowało na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 34. Rośnie przewaga RMF FM nad TOK FM w Krakowie [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 35. RMF FM liderem słuchalności w Rzeszowie w II półroczu, Złote Przeboje Res awansowały na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 36. RMF FM liderem w Lublinie, Radio ZET i Eska uzupełniają podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 37. RMF FM na czele w II półroczu. Radio Białystok na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 38. RMF FM zdecydowanym liderem w Olsztynie w II półroczu, Antyradio awansowało na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 39. RMF FM wyraźnym liderem w Trójmieście. Rośnie udział Antyradia [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 40. RMF FM liderem słuchalności w Bydgoszczy, TOK FM awansowało na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 41. Radio Gra liderem słuchalności w Toruniu w II półroczu, TOK FM awansowało na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 42. RMF FM zdecydowanym liderem w Poznaniu. Złote Przeboje awansowało na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 43. RMF FM na czele słuchalności w Łodzi, Radio ZET wyprzedziło Eskę [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 44. RMF FM liderem słuchalności w Kielcach. Jedynka awansowała na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 45. RMF FM nowym liderem słuchalności w Radomiu w II półroczu, stacja wyprzedziła Rekord FM [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 46. TOK FM nowym liderem słuchalności w Warszawie, Radio ZET spadło na miejsce trzecie [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 47. Pracownicy. [dostęp 2012-03-05]. (pol.).
 48. Radio Eska Bełchatów. radiopolska.pl. [dostęp 2014-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 49. Radio Eska Beskidy. radiopolska.pl. [dostęp 2010-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 50. Radio Eska Białystok. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 51. Radio Eska Bydgoszcz. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 52. Radio Eska Elbląg. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 53. Radio El przestało nadawać. Teraz będzie Eska Elbląg. Elbląg.wm.pl, 2012-03-05. [dostęp 2012-03-05].
 54. Radio Eska Gorzów. radiopolska.pl. [dostęp 2014-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 55. Radio ESKA Gorzów. nadaje.com. [dostęp 2014-06-18].
 56. Radio Eska Grudziądz. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 57. Radio Eska Iława. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 58. a b Radio Eska Ostrów-Kalisz. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 59. Radio Eska Kielce. radiopolska.pl. [dostęp 2013-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 60. Mateusz Sienkiewicz: Radio Północ: ostatnia audycja. MediaFM.net, 2008-03-24. [dostęp 2011-01-20].
 61. a b Radio Eska Koszalin. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 62. Radio Eska Kraków. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 63. Redakcja: Kraków: Eska zamiast Blue FM. mediarun.com. [dostęp 2002-12-17]. (pol.).
 64. RadioPolska • Emisja FM | Radio Eska Kraśnik | 92,8 MHz [online], radiopolska.pl [dostęp 2020-05-08].
 65. Radio Eska Leszno. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 66. Radio Eska Lublin. radiopolska.pl. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 67. Radio Eska Łomża. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 68. Radio Eska Łódź. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 69. Z archiwum wykazu – UKF FM; woj. łódzkie. radiopolska.pl. [dostęp 2014-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-05)].
 70. Radio Eska Bochnia zmnienia nazwę. MediaFM.net, 2009-04-07. [dostęp 2009-09-11]. (pol.).
 71. a b c Radio Eska Małopolska. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 72. Radio Eska rozpoczęło nadawanie w Zakopanem. malopolskie-media.info, 2012-11-09. [dostęp 2012-11-09].
 73. Radio Eska Olsztyn. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 74. Radio Eska Opole. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 75. Radio Eska Ostrzeszów. radiopolska.pl. [dostęp 2016-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 76. Radio Eska Piła. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 77. Radio Eska Płock. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 78. Radio Eska Poznań. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 79. Radio Eska Przemyśl. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 80. Radio Eska Radom. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 81. a b c d Radio Eska Rzeszów. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 82. Radio Eska Siedlce. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 83. Radio Eska Starachowice. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 84. Radio Eska Szczecin. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-26)]. (pol.).
 85. a b Radio Eska Szczecinek. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 86. Łobez: Eska ponownie na 106,5 MHz. RadioPolska, 2012-06-04. [dostęp 2012-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-26)].
 87. Radio Eska Śląsk. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 88. Radio Eska Tarnów. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 89. a b Radio Eska Trójmiasto. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 90. Radio Eska Toruń. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 91. Radio Eska Warszawa. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 92. a b Radio Eska Wrocław. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 93. Eska w Jeleniej Górze na 90,2.
 94. Radio Eska Zamość. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 95. Radio Eska Zielona Góra. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 96. Radio Eska 106,6 FM. radiopolska.pl. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)]. (pol.).
 97. Krzysztof Sagan: Bartoszyce: Po roku oczekiwań zagrała Eska. RadioPolska, 2013-10-29. [dostęp 2013-10-29].
 98. https://radiopolska.pl/blog/2017/01/bartoszyce-smierc-radia
 99. https://radiopolska.pl/blog/2018/04/bartoszyce-radioreaktywacja
 100. https://www.press.pl/tresc/51048,radio-bartoszyce-bedzie-moglo-wrocic-do-eteru
 101. Witold Kołodziejski, Decyzja Nr DR-076/2021-1/705 [online], Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, 8 kwietnia 2021 [dostęp 2024-01-17] (pol.).
 102. Marzena Bukowska, Radio Bartoszyce ma nowego właściciela [online], Telewizja Kablowa Bart-Sat Bartoszyce, 17 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-17] (pol.).
 103. Krzysztof Sagan, Inowrocław: Deeskalacja „Hitów na czasie” [online], RadioPolska, 1 lipca 2014 [dostęp 2024-01-17].
 104. Zmiany w eterze. Znika radio Eska. ino-online.pl. [dostęp 2014-07-01]. (pol.).
 105. pp: Radio ZET Gold poszerza zasięg o Inowrocław. Wirtualne Media. [dostęp 2014-12-23]. (pol.).
 106. Krzysztof Sagan, Inowrocław: ZET Gold oficjalnie na 98,1 FM [online], RadioPolska, 22 grudnia 2014 [dostęp 2024-01-17].
 107. Wykaz koncesji i decyzji - Nadawcy koncesjonowani - Nadawcy i operatorzy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], www.archiwum.krrit.gov.pl [dostęp 2024-01-17].
 108. JB: Jankes i Puoteck, czyli Ranne Ptaki, na videoczacie ESKA.pl 3.03. – zobacz, co będzie się działo!. eska.pl, 2014-03-01. [dostęp 2014-03-03]. (pol.).
 109. a b Koniec kontraktu Szymona Majewskiego z Radiem Eska. press.pl, 2014-02-21. [dostęp 2014-03-03]. (pol.).
 110. program. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-18)].
 111. Travis L. Dixon, Rap Music and Rap Audiences Revisited, „Oxford Handbooks Online”, 2015, DOI10.1093/oxfordhb/9780199733163.013.24.
 112. Global Lista w Radiu Eska [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-02-01] (pol.).
 113. Krzysztof Skrzypkowski i Przemysław Sasowski nowymi prowadzącymi w VOX FM [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-02-01] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]