Rafa Ningaloo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manta z podnawkami w rafie Ningaloo
Rekin wielorybi w okolicach rafy Ningaloo

Rafa Ningaloo (ang. Ningaloo Reef) jest barierową rafą koralową znajdującą się przy zachodnim wybrzeżu Australii, około 1200 km na północ od Perth. Rafa ma 260 km długości i jest największą barierową rafą koralową Australii, a przy tym jedyną wielką rafą znajdującą się tak blisko brzegu[1].

Jest znana przede wszystkim jako tereny łowne stad rekinów wielorybich i jako przedmiot debat co do rozwoju turystyki w tym rejonie. W roku 1987 rafę i otaczające ją wody przekształcono w Podmorski Park Ningaloo[1].

Przyroda rafy Ningaloo[edytuj | edytuj kod]

Jakkolwiek najbardziej znana z odwiedzin rekinów wielorybich, które mają tu swe żerowiska w okresie od marca do czerwca, rafa jest bogata w wiele innych form życia organicznego. W miesiącach zimowych rafa jest przystankiem na drodze migracji stad delfinów, diugoni, mant i wielorybów humbaków[2]. Plaże na wysokości rafy są ważnym terenem prokreacyjnym wielu gatunków żółwi morskich, które na rafie mieszkają i rafą się żywią. Ningaloo zamieszkuje wiele różnych ryb (500 gatunków), korali (300 gatunków), małży (600 gatunków) i innych zwierząt. Rafa miejscami jest oddalona od plaż nie więcej niż 100 metrów[3].

W roku 2006 naukowcy z Australian Institute of Marine Science odkryli w głębszych wodach otaczających rafę całkowicie nowy dla nauki gatunek gąbek[4].

Australijski minister ds. ochrony środowiska Peter Garrett ogłosił 6 stycznia 2010 roku, że rafa Ningaloo będzie zgłoszona do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Nominacja zostanie przyjęta lub odrzucona w ciągu następnych 18 miesięcy przez World Heritage Centre z siedzibą w Paryżu.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W początku XXI wieku powstały kontrowersje wobec planów budowy hotelu i ośrodka wypoczynkowego w miejscu zwanym Mauds Landing, gdzie jaja składają żółwie karetta. Przeciwnicy budowy hotelu byli przekonani, że działalność człowieka zagrozi całej rafie.

W konsekwencji plany budowy hotelu i ośrodka zostały wstrzymane, ale deweloperzy nadal interesują się tym miejscem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ningaloo National Marine Park
  2. M. Bright: 1001 Natural Wonders You Must See Before You Die, Quintet Publishing, London 2005
  3. O ningaloo. [dostęp 2010-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-05)].
  4. Gąbki z Ningaloo. [dostęp 2010-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-05)].