Przejdź do zawartości

Ramzan Kadyrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mateusz Opasiński (dyskusja | edycje) o 08:18, 25 mar 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ramzan Kadyrow (2011)

Ramzan Achmatowicz Kadyrow (ur. 5 października 1976 we wsi Centaroj) – syn Achmata Kadyrowa, bojownik i polityk czeczeński, premier Czeczenii w latach 2006-2007, od 2007 do marca 2011 jej prezydent, od 5 marca 2011 - Szef Republiki Czeczeńskiej (ros. Главa Чеченской Республики).

W I wojnie w Czeczenii walczył z Rosjanami, w II wojnie, wraz z ojcem stanął po ich stronie. Po dojściu Achmata Kadyrowa do władzy zorganizował i dowodził służbą bezpieczeństwa złożoną głównie z amnestionowanych byłych separatystów, która stała się de facto prywatną armią klanu Kadyrowów. Dosłużył się stopnia podpułkownika milicji. Żonaty, ma sześcioro dzieci.

Dziennikarka rosyjskiej opozycyjnej "Nowej Gaziety" Anna Politkowska twierdziła, że w swoim domu we wsi Centaroj (Chosi-Jurt) urządził katownię dla przeciwników ojca. Zarzucała mu także inspirowanie morderstw, udział w strzelaninach i burdach. Za główne źródło dochodów Kadyrowa Politkowska uważała porwania ludzi dla okupu.

Uważa się go za człowieka Putina w Czeczenii. W rosyjskich wyborach prezydenckich w marcu 2004 stał na czele regionalnego sztabu wyborczego. Trzy godziny po zamachu na jego ojca Achmata Kadyrowa został przyjęty przez Putina na Kremlu. Dzień później (10 maja 2004) został mianowany wicepremierem i faktycznie kierował rządem w Czeczenii - po przejęciu przez Siergieja Abramowa obowiązków prezydenta. 29 grudnia 2004 nadano mu tytuł Bohatera Rosji - najwyższe rosyjskie odznaczenie. W lutym 2006 wybrany przewodniczącym republikańskiego oddziału prokremlowskiej partii Jedna Rosja, najliczniejszej obecnie partii politycznej w Czeczenii i Rosji.

Z powodu przyspieszenia odbudowy republiki po jego wejściu do rządu oraz poprawiającej się stopniowo sytuacji gospodarczej, a także faktu iż dysponuje najsilniejszymi w Czeczenii oddziałami zbrojnymi, cieszy się wzrastającą popularnością w republice[potrzebny przypis].

Według opinii Centrum Praw Człowieka Memoriał z 2007, rzeczywista sytuacja pod rządami Ramzana Kadyrowa wcale się nie poprawiła, dochodzi nadal do porwań, którymi według działaczy "Memoriału" zajmują się potajemnie bojówki Kadyrowa, oficjalnie funkcjonujące jako Służba Bezpieczeństwa - w szczególności bataliony specjalne "Siewier" i "Wostok". Według opinii "Memoriału" nadal dochodzi w Czeczenii do stosowania tortur, zabójstw politycznych i pogwałceń praw człowieka, a ogólną sytuację można określić jako "potworną" - pracownicy centrum twierdzą iż rosyjskie władze federalne nieoficjalnie tolerują te praktyki.

Krytycy związani ze środowiskiem politycznym Kadyrowa, oceniający działalność Centrum Praw Człowieka Memoriał twierdzą, iż batalion specnazu GRU nie jest "bojówką Kadyrowa", gdyż nie podlega on Kadyrowowi w żaden sposób i jest z nim skłócony oraz zaprzeczają, że jednostka wojsk wewnętrznych MSW - FR "Siewier" jest Służbą Bezpieczeństwa. Zwolennicy Kadyrowa twierdzą także, że liczby porwań dokonywanych zarówno przez siły republikańskie oraz federalne, jak też separatystów corocznie spada.[potrzebny przypis]

15 lutego 2007 Ramzan Kadyrow po podaniu się do dymisji przez Ału Ałchanowa został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Czeczenii. Zaprzysiężono go oficjalnie 5 kwietnia 2007. W dniu 5 marca 2011 r. Parlament Czeczeni zatwierdził Kadyrowa na stanowisku Szefa Republiki Czeczeńskiej[1][2][3].

Kadyrow pełni również funkcję honorowego prezesa klubu piłkarskiego Terek Grozny[4].

Linki zewnętrzne