PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście
PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście
Forma prawna spółka z o.o.
Data założenia 22 grudnia 2000
Lokalizacja  Polska
Siedziba ul. Morska 350a
81-002 Gdynia-Cisowa
Numer KRS 0000076705
Prezes Maciej Lignowski
Branża transport
Produkty kolejowy transport pasażerski
Zatrudnienie 820 (2013)
Kapitał zakładowy 125 015 000 zł
Strona internetowa
Gdańsk Główny - pociągi SKM.jpg
3 typy pojazdów użytkowanych przez SKM, w Gdańsku Głównym, 2009
Dane ogólne
Lokalizacja aglomeracja gdańska
Rodzaj transportu kolej miejska
Data uruchomienia 4 marca 1951
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
160 km
Liczba linii 1
Liczba pojazdów 64
Liczba stacji 51
Inne informacje
Prześwit toru 1435 mm
Operator PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.
Portal Portal Komunikacja miejska
Dwa składy EW58 w Gdańsku Stoczni
Zmodernizowany EN57
Wnętrze połowicznie zmodernizowanej jednostki EN57
Wnętrze całkowicie zmodernizowanej jednostki EN57

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście (identyfikator literowy – SKMT, cyfrowy – 1351[1]) – polskie przedsiębiorstwo transportowe, zarządzające wydzielonym systemem kolei miejskiej na terenie aglomeracji gdańskiej.

Pociągi przedsiębiorstwa Szybka Kolej Miejska w Trójmieście łączą w sposób typowy dla kolei miejskiej Gdańsk, Sopot, Gdynię, Rumię, Redę i Wejherowo. Przewoźnik obsługuje również relacje do miast Pruszcz Gdański, Tczew, Lębork oraz Słupsk, realizując tym samym funkcje przewoźnika regionalnego.

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Struktura własnościowa[2]:

 • 119 825 udziałów (47,8%) posiadają Polskie Koleje Państwowe S.A. z siedzibą w Warszawie.
 • 56 605 udziałów (22,6%) posiada Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów.
 • 32 000 udziałów (12,8%) posiada Województwo Pomorskie.
 • 24 000 udziałów (9,6%) posiada Gmina Miasta Gdańsk.
 • 7000 udziałów (2,8%) posiada Gmina Miasta Sopotu.
 • 6600 udziałów (2,6%) posiada Gmina Miasta Gdyni.
 • 4000 udziałów (1,6%) posiada Gmina Miejska Pruszcz Gdański.
 • 400 udziałów (0,2%) posiada Gmina Miejska Rumia.

Spółka jest członkiem Związku Pracodawców Kolejowych.

Częstotliwość kursowania pociągów w szczycie przewozowym wynosi 7,5 minuty, a poza szczytem 15 minut. Taborem wykorzystywanym na linii SKM są głównie składy EN57 oraz EN71. W dni powszednie na trasę wyjeżdżają ponadto dwa składy EW58. Podstawowym fragmentem tras SKM jest linia 250 Gdańsk Śródmieście – Rumia, która biegnie równolegle do linii „dalekobieżnej” 202 Gdańsk Główny – Stargard Szczeciński. Dodatkowo SKM prowadzi okazjonalne przewozy pasażerskie na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo.

Oprócz połączeń na trasie Gdańsk Główny – Wejherowo, SKM obsługiwał lub obsługuje także inne miasta. Obecnie pociągi SKM kursują również do Tczewa, Lęborka i Słupska. W poprzednich latach spółka wykonywała kursy m.in. do Malborka, Elbląga, Iławy, Smętowa oraz Laskowic Pomorskich, a także na lokalnej trasie Gdańsk GłównyGdańsk Brzeźno - Gdańsk Nowy Port. Kursowanie na ostatnim odcinku tej trasy (Gdańsk Główny - Gdańsk Brzeźno) zawieszono z powodu nierentowności w 2005r.

W 2007 SKM w Trójmieście przewiozła 40,5 mln pasażerów, co stanowiło ok. 16% całego ruchu wewnątrz aglomeracji. W 2008 dziennie przewożono około 130 tys. pasażerów, co dawało liczbę 47,5 mln pasażerów rocznie (19% całego ruchu wewnątrz Trójmiasta)[3]. Najmniejszą liczbę pasażerów przewieziono w 2003 – 35,4 mln. W 2011 przewieziono 38,5 mln osób – o ponad milion więcej niż rok wcześniej[4]. W 2012 liczba przewiezionych pasażerów spadła do 36,8 mln, a w 2013 do 35,2 mln osób[5]. W 2014 przewozy wzrosły do 35,7 mln osób, co spowodowało, że firma stała się trzecim co do ilości przewiezionych pasażerów przewoźnikiem kolejowym w Polsce po Przewozach Regionalnych i Kolejach Mazowieckich. Równocześnie SKM zanotowało wzrost przychodów ze sprzedaży o 3,3 mln zł[6].

Kolej honoruje bilety metropolitalne, obowiązujące w środkach komunikacji publicznej aglomeracji trójmiejskiej. W 2007 na przystankach SKM uruchomiono automaty do sprzedaży biletów.

Lista prezesów PKP SKM w Trójmieście[edytuj | edytuj kod]

 • 2001-2006 – Mikołaj Segeń
 • 2006-2009 – Andrzej Osipów
 • od 2009 – Maciej Lignowski

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Transport kolejowy w Gdańsku.

Początki kolei w Gdańsku[edytuj | edytuj kod]

Kolej dotarła do Gdańska 19 lipca 1852[7] w ramach budowy sieci połączeń Pruskiej Kolei Wschodniej[8]. Początkowo kończyła się tu jedynie linia z Tczewa. Linia w stronę Sopotu i Wejherowa została zbudowana w 1870 i łączyła Stargard Szczeciński z Gdańskiem[9]. Obecnie są to linie 9 i 202. Ponadto z Gdańska Wrzeszcza odchodziła linia do Starej Piły a stamtąd dalej do Kartuz, a z rejonu Bramy Żuławskiej - kolej wąskotorowa w kierunku Sztutowa i Giemlic[10].

W 1912 rozpoczęto budowę osobnych torów położonych wzdłuż linii kolejowej Gdańsk – Wejherowo, przeznaczonych do ruchu podmiejskiego na odcinku Gdańsk Główny – Sopot. W tym celu dokonano rozbiórki szeregu położonych na planowanych torach lub w ich sąsiedztwie budynków oraz dokonano przebudowy stacji. Prace jednak przerwał wybuch pierwszej wojny światowej[7].

Kolej w Wolnym Mieście Gdańsku[edytuj | edytuj kod]

W Wolnym Mieście Gdańsku połączenia kolejowe były realizowane przez Polskie Koleje Państwowe.

Po II wojnie światowej, początki SKM[edytuj | edytuj kod]

Powstanie SKM[edytuj | edytuj kod]

EW90-12 znajdujący się obecnie w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Podczas odbudowy Gdańska i Gdyni ze zniszczeń wojennych, wraz z odbudową infrastruktury portowej i stoczniowej, ze względu na sprzyjające warunki geograficzno-urbanistyczne podjęto decyzję o stworzeniu linii kolei miejskiej.

W ramach reparacji wojennych z Niemiec dostarczono do Polski elektryczne wagony berlińskiej S-Bahn, zasilane nietypowym na polskie warunki napięciem 800 V prądu stałego, za pomocą tzw. trzeciej szyny. Tabor ten stanowiły ET165, ET166 i ET167, które zostały ewakuowane przed bombardowaniami z Berlina i skierowane na Dolny Śląsk i Pomorze[7]. Było ich 189 szt., zwane były potocznie „Modrakami”[11]. Ze względu na nietypowe zasilanie, wagony nie mogły zostać wykorzystane w zelektryfikowanym wcześniej warszawskim węźle kolejowym[12], przeznaczono je więc dla nowo budowanej linii w Trójmieście. Prace adaptacyjne przeprowadzono w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Gdańsku.

Prace projektowe były nadzorowane przez wydzielone w 1947 z Ministerstwa Komunikacji Biuro Elektryfikacji Kolei. Pierwotny projekt SKM, opracowany przez prof. Romana Podoskiego, zakładał wykorzystanie istniejącego od XIX torowiska wspólnego z linią dalekobieżną. Do realizacji zatwierdzono jednak śmiały jak na ówczesne czasy projekt budowy wydzielonego torowiska dla kolei miejskiej na odcinku Gdańsk GłównyGdynia Główna, opracowany przez Dyrekcję Okręgową Kolei Państwowych w Gdańsku, zarządzaną przez mgr inż. Zbigniewa Modlińskiego, późniejszego ministra komunikacji[7].

Lata 50. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza linia Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwszą oddano do ruchu lokalną linię Gdańsk GłównyGdańsk Nowy Port. Pomimo braku wykwalifikowanych kadr oraz problemów z zaopatrzeniem w urządzenia niezbędne do eksploatacji trakcji elektrycznej, linia rozpoczęła funkcjonowanie 4 marca 1951. W początkowych miesiącach funkcjonowania linii wykorzystywane były prostowniki odzyskane z okrętów podwodnych. Zainstalowana sieć trakcyjna przygotowana była od razu do późniejszego przejścia na standardowe napięcie 3000 V.

Druga linia Gdańsk Główny – Sopot[edytuj | edytuj kod]

2 stycznia 1952 uruchomiono regularne pociągi elektryczne na trasie do Sopotu, na odcinku od stacji Wrzeszcz po linii jednotorowej. 15 maja 1952 drugi tor sięgał stacji Oliwa, a 22 czerwca ruch na całej ówczesnej linii odbywał się po obu torach. Aż do 1953, ze względu na opóźnienia w dostawach brytyjskiego wyposażenia podstacji elektrycznych, odcinek ten zasilano z wykorzystaniem podstacji przeznaczonej dla gdańskich tramwajów oraz elementów z odzysku, a także wypożyczonych.

Przedłużenie linii do Gdyni Głównej[edytuj | edytuj kod]

Do Gdyni Głównej linię SKM przedłużono 22 lipca 1953, lecz do 1 maja 1954 na odcinku od stacji Orłowo funkcjonował jeden tor. Także w 1953 powstał budynek elektrowozowni w Gdyni Chyloni, jednak elektryfikacja torów do elektrowozowni nastąpiła dopiero dwa lata później – do tego czasu do manewrów niezbędna była lokomotywa parowa.

Przedłużenie linii do Wejherowa[edytuj | edytuj kod]

Do stacji Gdynia Chylonia pociągi elektryczne kursowały od 15 stycznia 1956, a do Wejherowa dotarły 31 grudnia 1957. Na odcinku od Gdyni Głównej pociągi SKM nie miały już wydzielonego torowiska i korzystały z linii dalekobieżnej.

EN57 na stacji Gdańsk Wrzeszcz, 2007

Lata 60. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 60. z usług SKM korzystało ponad 250 tys. osób dziennie. Problemem była ograniczona przepustowość linii, brak części zamiennych oraz malejąca liczba sprawnych poniemieckich składów dostosowanych do trakcji 800 V, których eksploatacja była przewidywana na 10 lat. W związku z tym podjęto decyzję o podziale trasy na dwa odcinki na przystanku Gdynia Stocznia. Odcinek do Wejherowa 20 października 1969 został przełączony na standardowe zasilanie 3000 V, dzięki czemu można było wprowadzić młodsze, trójwagonowe zestawy trakcyjne serii EN57, a starym pojazdom skrócić trasę o kilkanaście kilometrów. Wadą tego rozwiązania była konieczność przesiadki pasażerów na przystanku Gdynia Stocznia. Z kolei częstotliwość kursowania zwiększono dzięki zainstalowaniu w 1968 samoczynnej blokady liniowej, umożliwiającej takt sięgający 3 minut. W 1970 rozbudowano ponadto podstacje elektryczne, aby obsłużyć większy ruch pociągów.

EW58 na stacji Gdańsk Główny, 2009

Lata 70. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Zmiana napięcia na 3000 V i wymiana taboru[edytuj | edytuj kod]

Stare poniemieckie wagony ostatecznie wycofano 19 grudnia 1976 wraz z unifikacją systemów zasilania na linii SKM. Do eksploatacji na całej linii weszły wtedy zestawy trakcyjne EN57 oraz dysponujące znacznie większą mocą (lepsze przyspieszanie) i dodatkową parą drzwi (3 pary na jednym boku każdego członu), umożliwiającą szybszą wymianę pasażerów, trójczłonowe EW58. Wykorzystywane są do dnia dzisiejszego. Zmiana napięcia pochłonęła całą roczną produkcję EN57 z 1976.

W 1976 wprowadzono również do ruchu kilka składów czterowagonowych EN71.

Stare składy SKM można obecnie zobaczyć w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie i na stacji Gdynia Cisowa Postojowa[13].

Lata 80. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Wyświetlacz systemu ESKD, informujący ile minut pozostało do przyjazdu pociągu

W 1981 zelektryfikowano odcinek wydzielonego torowiska pomiędzy Gdynią Główną a Chylonią, a ostatni jak dotąd odcinek wydzielony z sieci PKP – od Chyloni do Rumi oddano do użytku w 1985.

W 1988 wprowadzono Elektroniczny System Kontroli Ruchu Pociągów (ESKD), dzięki któremu informacje o ruchu pociągów są przekazywane do dyspozytora. System ten umożliwił również instalację wyświetlaczy informujących podróżnych o orientacyjnym czasie przyjazdu pociągu z danego kierunku[14].

Lata 90. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. nastąpił spadek liczby pasażerów w trójmiejskiej SKM. Jednakże SKM nadal pozostała podstawowym środkiem transportu publicznego, zwłaszcza pomiędzy Gdańskiem a Gdynią[7].

12 lutego 1993 do służby weszły dwie jednostki EW60 i pracowały do 2000, kiedy zostały odstawione do naprawy głównej. Jednakże zamiast wykonać naprawę dokonano kanibalizacji tych pojazdów wykorzystując wiele części do naprawy innych EZTów, szczególnie EW58. W 2005 oba pojazdy bardzo niekompletne sprzedano Kolejom Mazowieckim[15].

22 grudnia 1997 oddano do użytku przystanek Gdynia Cisowa, co umożliwiło wydłużenie relacji pociągów kończących do tej pory bieg w Gdyni Chyloni.

Początek XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

Elektroniczny automat do sprzedaży biletów – pulpit dotykowy

1 lipca 2001 powstała samodzielna spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o, przejmując mienie, pracowników, zadania oraz tradycje Zakładu Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście[16].

15 grudnia 2002[17] lub w 2003[18] skrócono relację pociągów na linii Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port do przystanku Gdańsk Brzeźno.

24 czerwca 2005 zlikwidowano ruch na reszcie linii Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port. O 18:55 odjechał bowiem ostatni pociąg z Gdańska Brzeźna. Przyczyną likwidacji tej linii była niska frekwencja, spowodowana konkurencją ze strony komunikacji miejskiej, a zwłaszcza tramwajów linii 10, 13 i 15[18]

W styczniu 2007 w trójmiejskiej SKM pojawiły się pierwsze elektroniczne automaty do sprzedaży biletów SKM. Początkowo automaty zostały zainstalowane na stacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna oraz przystankach Gdańsk Zaspa i Sopot Kamienny Potok. Automaty te przyjmują zarówno monety, jak i banknoty[19]. Obecnie na stacjach i przystankach SKM znajduje się 21 takich automatów.

W listopadzie 2007 w ruchu zadebiutowały 4 EN57, odnowione w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT)[20], za około 18 mln zł[21]. Jednostki te zostały zmodernizowane przez ZNTK „Mińsk Mazowiecki”. W EZTach zmienione wnętrze, zabudowano nowa kabinę maszynisty i zmieniono rozruch. Z kolei w 2009 w nowosądeckim NEWAGu zmodernizowano skład EN 71-045. Jednostka po przebudowie zwana jest turbojamnikiem, z powodu krótszych postojów na przystankach (dzięki przyspieszonej wymianie pasażerów po przebudowie wnętrza) i lepszemu przyspieszaniu (nowe silniki asynchroniczne i system zasilania) – pociąg rozpędza się do 100 km/h w 30 sekund[22].

Przebudowano też przystanek Sopot Kamienny Potok i Gdańsk Politechnika oraz stacje Gdynia Główna i Gdańsk Oliwa. W ramach modernizacji wstawiono windy, wymieniono krawędzie peronowe i położono kostkę brukową. Na stacji Gdynia Główna dodatkowo zamiast schodów do głównej hali dworca zrobiono niezbyt strome podejście i postawiono zadaszenie na peronie.

EN57 po modernizacji, 2008

Od września 2008 realizowany był program inwestycyjny przewidujący modernizację taboru oraz przebudowę i rozbudowę infrastruktury. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany był na 342,6 – 350,0 mln zł brutto (w tym 167 mln zł z UE i 55 mln z obligacji emitowanych przez SKM za pośrednictwem BGK)[23]. W jego ramach zaplanowano następujące zadania:

 • budowę (do końca 2014, a więc z trzyletnim opóźnieniem) przystanku Gdańsk Śródmieście (pod wiaduktem na al. Armii Krajowej) oraz linii łączącej go ze stacją Gdańsk Główny o długości 1,8 km. Przystanek ten, oddany do uzytku 1 kwietnia 2015, stał się kolejnym centrum przesiadkowym między SKM a komunikacją miejską[24]. W ramach budowy peronu pod wiaduktem Armii Krajowej powstała antresola (tzw. pasarella) ze schodami i windami, stanowiąca przejście z peronu na wiadukt w ciągu alei Armii Krajowej (a w przyszłości również do centrum handlowo-usługowego Forum Radunia) i będąca częścią węzła integracyjnego zlokalizowanego w obrębie wiaduktu. Z kolei przedłużenie torów 501 i 502 ze stacji Gdańsk Główny spowodowało odcięcie tamtejszego peronu trzeciego od budynku dworca i wprowadzenie tam torów kolejowych. Peron oraz wiata zostały w całości rozebrane i zbudowane na nowo. Przebudowa obejmuje budowę nowych krawędzi i nawierzchni peronowej oraz wydłużenie zadaszenia. Budowa została realizowana przez konsorcjum firm Rajbud i Dekpol, które zadeklarowały, że w ciągu 70 tygodni wybudują nowy przystanek oraz wydłużą linię kolejową nr 250 (dwa tory po ok. 1 km każdy) za kwotę 66,7 mln zł[25]. Umowę na budowę przystanku podpisano 31 lipca 2013[26]
 • modernizację przystanków Wrzeszcz, Żabianka, Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, Politechnika, Sopot, Sopot Wyścigi oraz wyposażenie ich w monitoring i ciekłokrystaliczne, elektroniczne tablice informacyjne[27]. Również modernizacja tych przystanków opóźniła się w stosunku do pierwotnie zakładanego harmonogramu.
 • modernizację 22 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Z uwagi na upadłość układową pierwotnie wyłonionego wykonawcy (TS Opole), który zobowiązał się do realizacji zadania za kwotę 128 mln zł (6,1 mln zł za pojazd) do 10 lipca 2013, oraz opóźnienia w realizacji programu modernizacyjnego, po dostarczeniu zaledwie jednego pojazdu (w ostatecznym rozrachunku, po naliczeniu kar umownych, modernizacja składu została zrealizowana za darmo), SKM zerwała umowę i 9 sierpnia 2013 wybrała jako nowego wykonawcę przedsiębiorstwo Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, które zobowiązało się do modernizacji w ZNTK Mińsk Mazowiecki pozostałych jednostek za kwotę 123,9 mln zł (5,9 mln zł za pojazd)[28]. Tym razem wykonawca wywiązał się z terminów i ostatnie dwa składy dostarczył pod koniec października 2014.

Do końca 2011 miały zostać zakończone[potrzebne źródło] prace przy systemie zdalnego sterowania ruchem kolejowym SRK, który miał umożliwić zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. Dyspozytorskie Centrum Sterowania całym ruchem na sieci SKM planowano zlokalizować w podziemiach Dworca Podmiejskiego na stacji Gdynia Główna[29]

W grudniu 2014 dotychczasowy analogowy system sterowania informacją pasażerską z lat 70. XX wieku produkcji czechosłowackiej firmy ZPA Elektroeas - Pragotron został zastąpiony nowymi tablicami LCD Dynamicznego Systemu Informacji Podróżnych[30].

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Po 2013 planowana jest kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej na nową[31].

W chwili obecnej rozpatrywane są projekty budowy wydzielonych torowisk wyłącznie dla potrzeb SKM na odcinkach Rumia - Reda - Wejherowo (szacowany koszt 900 mln zł)[32] oraz Gdańsk Śródmieście - Pruszcz Gdański - Tczew. Realizacja pierwszej inwestycji wymagałaby skoordynowania prac z zamierzoną modernizacją linii 202 z Gdyni w kierunku Stargardu Szczecińskiego i Szczecina) przez PKP PLK, w związku z powyższym nie jest przewidziana do realizacji przed 2018, natomiast w przypadku drugiego odcinka SKM ogłosiła przetarg na wykonanie studium wykonalności[33]. Studium to ma powstać w ciągu 8 miesięcy i posiadać cztery warianty (bezinwestycyjny - analiza przepustowości dla istniejącej infrastruktury kolejowej; inwestycyjny - analiza przedłużenia linii kolejowej nr 250 z Gdańska do Tczewa wzdłuż linii kolejowej nr 9, wraz z przebudową istniejących i budową nowych przystanków osobowych; inwestycyjny - z wykorzystaniem istniejących linii kolejowych 226 (Pruszcz Gdański - Gdańsk Port Północny) i 721 (Gdańsk Południowy - Motława Most) oraz budową przystanków pasażerskich wzdłuż obu linii towarowych; autorski - według koncepcji autorów studium).

Euro 2012 i budowa nowej linii SKM w Trójmieście[edytuj | edytuj kod]

Zaznaczone przebiegi - standardowy SKM na w granicach Trójmiasta (czarna mgła) oraz planowany PKM (czerwona mgła) na schemacie linii kolejowych w Trójmieście
 Osobny artykuł: Pomorska Kolej Metropolitalna.

W związku z dołączeniem Gdańska do grupy miast, w których odbywało się Euro 2012, podjęto decyzję o realizacji koncepcji budowy kolejnej linii kolei miejskiej pod nazwą Pomorska Kolej Metropolitalna. Będzie ona częściowo wykorzystywać odbudowaną przedwojenną trasę do Kokoszek, a następnie przebiegając zupełnie nową trasą obsługiwać będzie port lotniczy w Gdańsku. Za lotniskiem linia łączyć się będzie z istniejącą od czasów przedwojennych trasą Gdynia – Kościerzyna. Od Gdyni Głównej przewidywano kursowanie w dalszej przyszłości pociągów do lotniska w Kosakowie, jednakże jego upadłość stawia pod znakiem zapytania realizację tego projektu. Linia ta ma zostać uruchomiona 1 września 2015[34]. W sierpniu 2015 zaprezentowano rozkład jazdy obowiązujący od 1 do 30 września na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz po linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej[35].

Nie zrealizowano planu, by kibice na EURO 2012 skorzystali z pociągu na odcinku między lotniskiem a aktualną linią SKM. Nie przeprowadzono nawet wszystkich niezbędnych wywłaszczeń. Udało się jednak na czas odbudować linię między stadionem a Gdańskiem Głównym oraz oddać do użytku nową stację Gdańsk Stadion Expo, na której przewoźnikiem stała się Trójmiejska SKM[36][37].


Tabor[edytuj | edytuj kod]

Obecny[edytuj | edytuj kod]

SKM eksploatuje elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57, EN71 i EW58. Cztery EN57 zostały w 2007 zmodernizowane w ramach SPOT w zakresie nazwanym EN57KM, a EN71 o numerze 045 przeszedł w 2009 modernizację do standardu EN71AC. Do lipca 2013 kosztem 351 mln zł miały zostać zmodernizowane kolejne 21 jednostki EN57. Modernizacja miała zostać zrealizowana w ciągu 14 miesięcy przez konsorcjum firm TS Opole i Skoda, jednakże z powodu ogłoszenia upadłości TS Opole ukończono modernizację tylko jednego EN57 (1718). W ponownym przetargu na modernizację 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych SKM Trójmiasto najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum Pesa Bydgoszcz SA i ZNTK Mińsk Mazowiecki, które zobowiązało się do modernizacji 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych za ok. 124 mln zł. Po remoncie pociągi SKM będą mogły osiągnąć prędkość 120 km/godz. Będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i będą posiadały pochylnie dla osób poruszających się na wózkach. Zostaną wyposażone w klimatyzację, WC w układzie zamkniętym, monitoring i system informacji pasażerskiej (na monitorach oraz audiowizualny).

W grudniu 2014 ogłoszono przetarg na dostawę do października 2015 dwóch 4-członowych elektrycznych zespołów trakcyjnych[38]. Ostatecznie oferty na dostarczenie tych pojazdów złożyły Pesa Bydgoszcz (wartość oferty nieco ponad 36 mln zł) oraz Newag (oferta opiewała na niespełna 35,6 mln zł), zobowiązując się do dostarczenia pojazdów o wysokości podłogi 960 mm do końca marca 2016 r.[39]. Umowę na dostarczenie składów SKM zawarła z firmą Newag dnia 23 marca 2015[40].

W latach 2014-2010 Spółka planuje nabyć kolejnych 10 pojazdów, które mają być większe od zamawianych na przełomie 2014 i 2015 roku (od pięciu do nawet siedmiu członów). Projekt ten połączony jest z planem przebudowy elektrowozowni SKM w Gdyni Cisowej wraz z wybudowaniem wyjazdu z jej terenu w kierunku Rumi (obecnie istnieje tylko możliwość wyjazdu w kierunku Gdyni). Z kolei samorząd województwa pomorskiego w ramach programu "Mobilne Pomorze" planuje w latach 2014-2020 zakup 34 pociągów oraz pomoc w modernizacji 21 składów dla Szybkiej Kolei Miejskiej.

Seria Producent Liczba (układ)
członów
Liczba miejsc
siedzących (stojących)
Liczba i moc silników
Prędkość maksymalna
Właściwości Rozpoczęcie eksploatacji Liczba składów
EN57 PaFaWag Wrocław 3 (r+s+r) 212 (468) 4×145 kW
110 km/h
Ikona przedziałowy.png BSicon BICYCLE.svg RWBA WC withoutBackground.svg  1969 19
EN71 4 (r+s+s+r) 288 (624) 8×145 kW
110 km/h
Ikona przedziałowy.png BSicon BICYCLE.svg RWBA WC withoutBackground.svg  1975 11
EW58 3 (s+d+s) 212 (352) 8×205 kW
120 km/h
Ikona bezprzedziałowy.png BSicon BICYCLE.svg RWBA WC withoutBackground.svg  1977 7
EN57KM ZNTK MM 3 (r+s+r) 152 (372) 4×175 kW
110 km/h
Ikona wygląd.png Ikona bezprzedziałowy.png Ikona rozruch impulsowy.png Ikona informacja.png Ikona monitoring.png Handicap reverse 12px.svg BSicon BICYCLE.svg RWBA WC withoutBackground.svg  2007 4
EN71AC Newag 4 (r+s+s+r) 288 (624) 8×250 kW
120 km/h
Ikona wygląd.png Ikona bezprzedziałowy.png Ikona rozruch impulsowy.png Ikona silnik asynchroniczny.png Ikona informacja.png Ikona monitoring.png Handicap reverse 12px.svg BSicon BICYCLE.svg RWBA WC withoutBackground.svg  2009 1
EN57AKM TS Opole i Škoda 3 (r+s+r) 152 (372) 4×250 kW
120 km/h
Ikona wygląd.png Ikona bezprzedziałowy.png Ikona rozruch impulsowy.png Ikona silnik asynchroniczny.png Ikona informacja.png Ikona monitoring.png Handicap reverse 12px.svg BSicon BICYCLE.svg RWBA WC withoutBackground.svg Ikona przewijak.png  2013 1
Pesa i ZNTK MM 2014 21
Wszystkie składy[41] 64
Ikona wygląd.png  – zmieniony wygląd zewnętrzny | Ikona bezprzedziałowy.png  – bezprzedziałowy | Ikona przedziałowy.png  – przedziałowy | Ikona rozruch impulsowy.png  – rozruch impulsowy | Ikona silnik asynchroniczny.png  – silniki asynchroniczne
Ikona informacja.png  – system informacji pasażerskiej | Ikona monitoring.png  – monitoring | Handicap reverse 12px.svg  – udogodnienia dla niepełnosprawnych
BSicon BICYCLE.svg  – przewóz rowerów | RWBA WC withoutBackground.svg  – toaleta | Ikona przewijak.png  – przewijak dla niemowląt

Wycofany z eksploatacji[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości SKM eksploatował następujące serie pojazdów:

Seria Producent Liczba (układ)
członów
Liczba miejsc
siedzących (stojących)
Lata eksploatacji Liczba składów
EW90 Niemcy AEG, DMV, O&K, SSW 2 (s+d) 119 (b.d.) 1951-1976 54
EW91 III Rzesza AEG, O&K, WEG, SSW 2 (s+d) 114 (b.d.) 1951-1976 20
EW92 2 (s+d) 114 (b.d.) 1951-1976 6
EW60 Polska PaFaWag Wrocław 3 (r+s+r) 147 (430) 1990-2000 2
Wszystkie składy [41] 82

Linie[edytuj | edytuj kod]

Obecne[edytuj | edytuj kod]

Tczew – Gdańsk Główny – Słupsk[edytuj | edytuj kod]

Stacja/Przystanek Zdjęcie Dzielnica kilometr linii Możliwość przesiadki
Tczew Perony Zatorze, Nowe Miasto 296,249 km[42] Pociągi dalekobieżne

Pociągi osobowe
Autobusy miejskie: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 17, 19, N.
Autobusy dalekobieżne: 50 (do Gdańska), PKS

Miłobądz Przystanek kolejowy Miłobądz.JPG 302,795 km
Pszczółki Stacja Pszczółki 306,646 km Pociągi osobowe

Autobusy dalekobieżne: 50(do Gdańska/Tczewa), PKS

Skowarcz Peron w Skowarczu.JPG 308,419 km
Różyny Różyny-przystanek-kolejowy-perony.jpg 311,699 km
Cieplewo Cieplewo-przystanek-kolejowy.jpg 314,321 km
Pruszcz Gdański Stacja kolejowa Pruszcz Gdanski.JPG 317,123 km pociągi osobowe

Autobusy miejskie: 200, 205, 207, N5.

Gdańsk Lipce Budynek dworca Gdansk Lipce.JPG Lipce 322,056 km Pociągi osobowe
Autobusy miejskie 151, 200, 205, 207, 232, N5
Gdańsk Orunia Gdańsk Orunia 2009 ubt.JPG Orunia 324,538 km Pociągi osobowe
Autobusy miejskie: 113, 151, 189, 200, 205, 207, 210, 232, N5
Gdańsk Śródmieście Gdańsk Śródmieście (wrzesień 2014).JPG Śródmieście Tramwaje: 1, 2, 6, 7, 11, N0 (sezonowo)
Gdańsk Główny SKM Gdańsk Główny 2006 08 06 181623 ubt.jpeg Śródmieście 327,741 km

0,08 km[43]

Pociągi dalekobieżne

Dworzec autobusowy
Tramwaje: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 62*
Autobusy miejskie: 100, 108, 111, 112, 118, 120, 123, 130, 131, 151, 154, 166, 167, 168, 174, 175, 178, 184, 186, 189, 200, 205, 207, 210, 212, 232, 256, 367, 384, 525, 606*[44]

*tylko w sezonie letnim

Gdańsk Stocznia SKM Gdańsk Stocznia 2006 08 06 135937 ubt.jpeg Aniołki/Młyniska 1,04 km Tramwaje 1, 7, 8, 10[44]
Gdańsk Politechnika SKM Gdańsk Politechnika (2).JPG Aniołki/Wrzeszcz 2,52 km Tramwaje 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 62

Autobusy miejskie: 283[44]

Gdańsk Wrzeszcz SKM Gdańsk Wrzeszcz 2006 12 30 ubt.jpeg Wrzeszcz 4,18 km Pociągi dalekobieżne

Dworzec autobusowy
Autobusy miejskie: 110, 115, 116, 124, 126, 129, 136, 142, 149, 157, 158, 162, 164, 199, 262, 264, 315, N2, N3[44]

Gdańsk Zaspa SKM Gdańsk Zaspa 2006 08 02 163250 ubt.jpeg Wrzeszcz/Zaspa 5,39 km Tramwaje: 5, 6, 9, 11, 12

Autobusy miejskie 122, 127, 158, 188, 199, 227, 315, N4, N13[44]

Gdańsk Przymorze-Uniwersytet SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet 2006 08 01 132746 ubt.jpeg Oliwa/Przymorze 6,983 km Autobusy miejskie 122, 139, 149, 199, 315, N13[45]
Gdańsk Oliwa Gdańsk Oliwa peron SKM.jpg Oliwa 8,08 km pociągi dalekobieżne

Tramwaje 2, 6, 11, 12
Autobusy miejskie: 117, 122, 127, 139, 143, 169, 171, 179, 199, 315, 622, N1, N4[44]

Autobusy z marketów: 807

Gdańsk Żabianka-AWFiS Gdańsk Żabianka–AWFiS i EN57.JPG Oliwa/Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia 9,27 km Autobusy miejskie: 122, 148, N6, N12
Sopot Wyścigi SKM train station Sopot Wyścigi.jpg Karlikowo, Świemirowo 10,41 km Autobusy miejskie: S, 117, 122, 181

Trolejbusy: 21, 31

Sopot Sopot - peron SKM w 2011.JPG Śródmieście 11,68 km pociągi dalekobieżne

Autobusy miejskie: G, S, 117, 143, 181 Trolejbusy: 21, 31

Sopot Kamienny Potok Sopot Kamienny Potok SKM 1.JPG Kamienny Potok 13,555 km Autobusy: 122, 177, 185, 187, 287, S

Trolejbusy: 21, 31

Gdynia Orłowo Stacja Gdynia Orłowo1.jpg Orłowo 15,897 m Pociągi osobowe

Autobusy: S Trolejbusy 21, 26, 31

Gdynia Redłowo Gdynia Redłowo.JPG Redłowo 17,541 km Autobusy: R, S, W, Z, 121, 152, 172, 180, 192, 510

Trolejbusy: 21, 23, 24, 26, 29, 31

Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana SKM 1.JPG Wzgórze Św. Maksymiliana, Śródmieście 19,4 km Autobusy: R, S, W, Z, 105, 109, 125, 128, 133, 140, 147, 150, 152, 160, 172, 182, 282, 204, 252, 500, 510

Trolejbusy: 21, 22, 23, 24, 26, 27, 29, 30

Gdynia Główna Gdynia SKM.JPG Śródmieście 20,992 km Pociągi dalekobieżne,

Pociągi osobowe
Dworzec autobusowy
Autobusy: R, S, W, Z, 102, 105, 109, 125, 128, 133, 137, 140, 141, 146, 147, 150, 152, 160, 172, 182, 190, 204, 282, 500, 510, 570
Trolejbusy: 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30

Gdynia Stocznia SKM Gdynia Stocznia 2006 08 02 155929 ubt.jpeg Grabówek 21,819 km Autobusy: R, S, W, 105, 109, 125, 128, 141, 146, 150, 152, 194, 570

Trolejbusy: 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30

Gdynia Grabówek Stacja Gdynia Grabówek.jpg Leszczynki 23,729 km Autobusy: K, S, W, X, 105, 109, 125, 141

Trolejbusy: 20, 21, 22, 25, 26, 27, 28, 29, 30

Gdynia Leszczynki Stacja Gdynia Leszczynki2.jpg Chylonia 25,043 km Trolejbusy: 20, 22, 27, 28
Gdynia Chylonia SKM GdyniaChylonia1.jpg Chylonia 26,172 km pociągi dalekobieżne

Trolejbusy: 20, 22, 27, 28 Autobusy: 114, 159, 173

Gdynia Cisowa Gdynia Cisowa SKM (peron).JPG Cisowa 27,256 km Autobusy: R

Trolejbusy: 20, 22, 25, 27

Gdynia Cisowa Elektrowozownia SKM Gdynia Cisowa Elektrowozownia 01.jpg Cisowa 27,72 km Przystanek służbowy SKM
Rumia Janowo SKM przystanek kolejowy Rumia Janowo 01.jpg Janowo 30,215 km Autobusy: 87, 173
Rumia Rumia Dworzec.JPG 31,793 km[46]

31,849km
zmiana kilometrażu

Autobusy: 9, J, M, R, 85, 86, 88, 173, 288, 383, N30
Reda REDA 5 1 ubt.jpeg Marianowo 35,536 km Pociągi osobowe

autobusy miejskie: 8, 9, J, 18, 19

Reda Pieleszewo Redapieleszewostation.jpeg Pieleszewo 38,204 km Autobusy miejskie: 8, J
Wejherowo Śmiechowo Śmiechowo 41,04 km Autobusy miejskie: 1, 8, 16, J
Wejherowo Nanice Nanice SKM.JPG Nanice 42,893 km Autobusy miejskie: 1, 8, 10, J,
Wejherowo Wejherowo SKM.JPG Śródmieście, Dzielnica Zachodnia 43,995 km Pociągi dalekobieżne

Dworzec autobusowy
Autobusy miejskie: 2, 4, nieopodal (ok. 150 m) 1, 5, 7, 10, 12

Gościcino Wejherowskie GościecinoSKM.JPG 48,608 km Autobusy miejskie 3, 7, 10, 12
Luzino Perony Luzino.JPG 54,566 km
Strzebielino Morskie Peron Strzebielino morskie.JPG 59,411 km
Bożepole Wielkie Bozepole Wielkie stacja 2011-10-29.jpg 63,653 km
Godętowo Godętowo - Train station 03.jpg 70,508 km
Lębork Mosty (nazwa robocza)[47] 76,438 km
Lębork Lębork - train station 03.jpg Śródmieście, Centrum 79,745 km Pociągi dalekobieżne

Pociągi do Łeby
Dworzec Autobusowy
Autobusy miejskie: 1, 4, 5, 6

Leśnice Leśnice.JPG 85,65 km
Pogorzelice Pogorzelice.JPG 87,814 km
Potęgowo Potegowo dworzec.JPG 98,464 km
Głuszyno Pomorskie Głuszyno.JPG 103 km
Strzyżyno Słupskie Strzyżno s.JPG 105,99 m
Damnica Damnica dworzec.JPG 112,654 km
Jezierzyce Słupskie Jezierzyce028.JPG 122,254 km
Słupsk EN71-049 (Nemo5576).jpg Śródmieście, Zatorze 131,173 km Pociągi dalekobieżne

pociągi do Ustki i Piły
Autobusy miejskie ZTM Słupsk-linie nr:1, 2, 4, 5, 8, 11, 12, 13, 14, 18, 21

Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo[edytuj | edytuj kod]

Pociągi kursujące tą linią korzystają zarówno z torów dawnej linii Gdańsk Główny – Nowy Port (to jest linii 249), jak i torów linii towarowej Gdańsk Główny - Gdańsk Zaspa Towarowa (linia 227). Połączenie to zostało uruchomione w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 i miało na celu szybkie przewiezienie kibiców piłkarskich z centrum Gdańska na stadion PGE Arena Gdańsk. W związku z tym konieczny był zarówno remont kapitalny obydwu linii, jak i budowa nowego przystanku Gdańsk Stadion Expo, którego nazwa nawiązuje zarówno do stadionu, jak i znajdującej się nieopodal nowej siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich. Położone na trasie linii 249 perony dawnych przystanków Gdańsk Stocznia, Gdańsk Nowe Szkoty i Gdańsk Kolonia pozostają niewykorzystane i nie obsługują pasażerów.

Pierwszy przejazd techniczny pociągu na tej trasie miał miejsce 30 kwietnia 2012[48], a ruch pasażerski zapoczątkowano 3 maja 2012. Czas przejazdu całej trasy wynosi 6 minut.

Pociągi kursują tutaj wyłącznie w dniach imprez sportowych na stadionie lub w czasie trwania targów na MTG. Linia nie posiada stałego rozkładu jazdy - jest on ustalany doraźnie, zgodnie z zamówieniem składanym przez przewoźnika. Przejazdy na tej linii są bezpłatne dla pasażerów.

Stacja/Przystanek Zdjęcie Dzielnica kilometr linii Możliwość przesiadki
Gdańsk Stadion Expo Gdansk Stadion Expo.JPG Letnica 3,960 km[49]

Sprinter[edytuj | edytuj kod]

Tablica elektroniczna z informacją, że skład jest Sprinterem. Tradycyjne tablice rolkowe ustawiane ręcznie nie mają takiej możliwości

Nazwa uruchamianych przez SKM pociągów przyspieszonych, poruszających się między Gdańskiem Głównym a Rumią po torach dalekobieżnych i posiadających postoje tylko na wybranych stacjach. Obecnie (stan na 02.09.2013) pociągi Sprinter kursują wyłącznie w relacji Gdynia Główna - Słupsk. W pociągach tych obowiązuje standardowa taryfa SKM.

Dawne[edytuj | edytuj kod]

Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port[edytuj | edytuj kod]

Linia Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port to pierwsza linia SKM w Trójmieście. Linia powstała już w 1867[17] Linię zamknięto 24 czerwca 2005. Obecnie po części tej linii jeżdżą jeszcze pociągi towarowe.

Stacja/Przystanek Zdjęcie Dzielnica kilometr linii
Gdańsk Główny SKM Gdańsk Główny (closed down line) 2006 08 06 182045 ubt.jpeg Śródmieście 0,140 km
Gdańsk Stocznia SKM Gdańsk Stocznia (closed down line) 2006 08 06 140118 ubt.jpeg Aniołki 1,043 km
Gdańsk Nowe Szkoty SKM Gdańsk Nowe Szkoty 2006 07 29 152416 ubt.jpeg Wrzeszcz 2,31 km
Gdańsk Kolonia SKM Gdańsk Kolonia 2006 07 29 155818 ubt.jpeg Letnica, Wrzeszcz 3,693 km
Gdańsk Zaspa Towarowa Gdansk Zaspa Towarowa 1 ubt.jpg Brzeźno, Letnica, Wrzeszcz 4,913km
Gdańsk Brzeźno SKM Gdańsk Brzeźno 2006 07 29 145251 ubt.jpeg Nowy Port 6,498 km
Gdańsk Nowy Port SKM Gdańsk Nowy Port 2006 08 06 132919 ubt.jpeg Nowy Port 7,205 km

Wejherowo – Żarnowiec Elektrownia Jądrowa[edytuj | edytuj kod]

Trasa Wejherowo – Żarnowiec Elektrownia Jądrowa składała się z fragmentu linii Wejherowo – Garczegorze, wybudowanej na początku XX wieku, odbudowanej częściowo w latach 80. XX wieku i Rybno Kaszubskie – Żarnowiec – Elektrownia Jądrowa, wybudowanej specjalnie do obsługi budowanej Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Linia powstała w czerwcu 1986 a pół roku później była zelektryfikowana. 30 maja 1992 zamknięto ruch pasażerski na odcinku Rybno – Żarnowiec Elektrownia Jądrowa 1 maja 2002 zamknięto ruch towarowy. Obecnie linia jest rozebrana. Ostani fragment tej trasy Wejherowo – Wejherowo Cementownia został zamknięty 17 listopada 2004. Obecnie rozważana jest reaktywacja przewozów na odcinku Wejherowo - Rybno.

Stacja/Przystanek Zdjęcie Dzielnica kilometr linii
Wejherowo Wejherowo SKM.JPG Śródmieście, Dzielnica Zachodnia 0
Wejherowo Cementownia 2,106 km
Orle 4,779 km
Góra Pomorska 7,39 km
Zamostne 9,939 km
Rybno Kaszubskie 12,317 km

0,00 km zmiana kilometrażu

Żarnowiec Elektrownia Wodna 7,74 km
Żarnowiec Elektrownia Jądrowa 10,09 km

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Sieć trakcyjna[edytuj | edytuj kod]

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Najstarsza sieć trakcyjna znajduje się na odcinku Gdańsk Główny – Sopot, na którym osprzęt sieciowy pochodzi z 1952. Najmłodszym odcinkiem jest Gdynia Chylonia – Rumia, na którym sieć pochodzi z 1976.

Elektrowozownia w Gdyni Cisowej[edytuj | edytuj kod]

Gdynia Cisowa jako stacja postojowa rozpoczęła swoją działalność pod koniec 1976, a jako zaplecze techniczne, wraz z elektrowozownią, od 1990. Zastąpiła dotychczasową lokomotywownię elektrycznych zespołów trakcyjnych w Gdyni Leszczynkach, dzieloną ze składami wagonowymi PKP. Stacja dysponuje grupą torów odstawczych, z semaforami wyjazdowymi skierowanymi w stronę przystanku osobowego Gdynia Cisowa i dalej Gdańska. Elektrowozownia dysponuje zapleczem technicznym w postaci hali z czterema kanałami krytymi o długości po 200 m każdy, na których mieszczą się po trzy rozczepione EZT serii EN57. Ponadto przy grupie torów postojowych znajduje się jeszcze jeden, niekryty, kanał. Elektrowozownia posiada myjnię automatyczną i dwutorowy punkt czyszczenia składów.

Funkcję pomocniczą w zakresie drobnych napraw oraz czyszczenia składów pełni także grupa torów odstawczych w Wejherowie z krytą, dwutorową halą.

Bilety[edytuj | edytuj kod]

Bilet SKM wydrukowany przez automat biletowy na peronie
Bilet SKM z lat 90. XX wieku (sprzed denominacji złotego w 1995)

W pociągach SKM honorowane są wyłącznie bilety na pociąg SKM oraz bilety metropolitalne. Bilety komunikacji miejskich z Gdańska, Gdyni i Wejherowa oraz bilety innych przewoźników kolejowych nie są ważne (z wyjątkiem ofert „Wspólny przejazd: trzy pociągi – jeden bilet” oraz „Bilet miesięczny imienny na przejazd pociągami SKM i Przewozów Regionalnych”). W pewnych sytuacjach awaryjnych są honorowane bilety Przewozów Regionalnych, ma to miejsce, gdy pociąg Przewozów Regionalnych ulegnie defektowi na trasie SKM.

Pasażer bez biletu może go kupić u kierownika pociągu, ale tylko jeśli wsiadł przez pierwsze drzwi pierwszego wagonu. Wejście innymi drzwiami może skutkować nałożeniem opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu[50]. Taki bilet jest droższy o opłatę dodatkową: 2,8 zł. Opłata nie jest pobierana jeśli wsiadło się na stacji bez czynnego biletomatu po godzinach pracy kas lub bez kas i biletomatu. Dopłata w wysokości 2,80 zł jest pobierana również za skasowanie biletu w pociągu lub za zmianę stacji docelowej posiadanego biletu. Nie jest ona natomiast pobierana od osób niepełnosprawnych bądź osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

W pociągach SKM między Cieplewem a Luzinem honorowane są bilety Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Z wyjątkiem biletów komunalnych.

Bezpieczeństwo i skrajnia[edytuj | edytuj kod]

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Zmodernizowane w ramach SPOT składy EN57 oraz część zmodernizowanych wcześniej jednostek posiada monitoring[51]. Monitoring został też zainstalowany na stacjach i części przystanków[52].

SKM w Trójmieście posiada również własne jednostki Straży Ochrony Kolei, które wraz z policją patrolują perony i pojazdy[53].

Skrajnia na linii kolejowej 250[edytuj | edytuj kod]

Biuro Obsługi Klienta SKM w Gdyni

Linia kolejowa 250, na której zazwyczaj poruszają się składy SKM na trasie Gdańsk Śródmieście – Rumia, jest zaprojektowana i zbudowana z myślą o składach podmiejskich, dlatego łuki są bardziej ostre, skrajnia jest nieco mniejsza, a torowisko jest słabsze. Z tego względu po linii SKM nie mogą poruszać się ciężkie pociągi towarowe. Inne pociągi pasażerskie, które w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas remontów, jeżdżą po trasie podmiejskiej, nie mogą osiągnąć dużej prędkości.

Siedziba SKM[edytuj | edytuj kod]

Lokomotywownia oraz siedziba SKM mieści się pomiędzy przystankami: Gdynia Cisowa oraz Rumia Janowo; posiada dwa własne przystanki służbowe, jeden w kierunku Gdyni Głównej i Gdańska, drugi w kierunku Rumi i Wejherowa.

SKM w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Peron podmiejski w Sopocie oraz jeden ze składów SKM jest scenerią teledysku do piosenki Polska zespołu Kult.

Działalność poboczna[edytuj | edytuj kod]

Pociąg SKM z reklamą całopociągową na stacji Gdynia Orłowo

PKP SKM w Trójmieście oprócz przewozów pasażerskich świadczy również inne usługi:

 • udostępnianie dla przejazdów pociągów pasażerskich linii kolejowej nr 250
 • wypożyczanie posiadanego taboru
 • naprawy taboru kolejowego w swoich warsztatach
 • udzielanie miejsca na reklamy w gablotach na peronach, pociągach oraz reklamy całopociągowe
 • sprzedaży biletów innych firm w kasach i automatach[54].

Przypisy

 1. Urząd Transportu Kolejowego: Wykaz aktualnie uzgodnionych z Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego identyfikatorów literowych.. [dostęp 2012-08-15].
 2. Paulina Szumera: Struktura własnościowa Spółki. PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, 2 lutego 2009. [dostęp 2 grudnia 2009].
 3. Zdążyć na EURO 2012
 4. [ http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/SKM-przewiozlo-o-milion-wiecej-pasazerow-niz-rok-temu-n54126.html Piotr Weltrowski SKM przewiozło o milion więcej pasażerów niż rok temu] [dostęp 28.12.2011]
 5. [ http://www.rynek-kolejowy.pl/50662/kolej_traci_pasazerow_ponad_16_mln_w_przewozach_regionalnych_ponad_4_5_mln_w_pkp_intercity.htm Rynek-Kolejowy Kolej traci pasażerów! Ponad 16 mln w Przewozach Regionalnych, ponad 4,5 mln w PKP Intercity] [dostęp 03.02.2014]
 6. SKM Trójmiasto w 2014 roku przewiozło ponad 35,5 miliona pasażerów!
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Strona Oficjalna SKM: skm (pol.). [dostęp 28 stycznia 2009].
 8. Michał Jerczyński. Królewska Kolej Wschodnia - Jak powstała legenda. „Świat Kolei”. 7/2001, s. 18-25. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962. 
 9. Grzegorz Fey. Pierwsza Stacja w Gdyni. „Świat Kolei”. 8/2002, s. 18-24. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962. 
 10. Roman Witkowski. Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich (1). „Świat kolei”. 2/2007, s. 18/2007. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
 11. Ostatni maszynista Modraka idzie na emeryturę. trojmiasto.pl, 22 grudnia 2010. [dostęp 22 grudnia 2010].
 12. Bogdan Pokropiński. Tabor elektryczny warszawskiego węzła kolejowego w latach 1936-1946. „Koleje małe i duże”. 1/2008, s. 56-65. Katowice: Apland. ISSN 1641-117X. 
 13. Michał Tusk: Zabytkowa kolejka w Trójmieście. Gazeta.pl, 9 maja 2006. [dostęp 13 stycznia 2010].
 14. Maciej Górowski: TRANSPORT SZYNOWY - Niezależna strona informacyjna (pol.). [dostęp 10 lutego 2009].
 15. Maciej Kucharski. Zmodernizowane jednostki serii EW60. „Świat kolei”. 7/2007, s. 20-23. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
 16. Oficjalna Strona SKM w Trójmieście: skm (pol.). [dostęp 1 lutego 2009].
 17. 17,0 17,1 Jarosław Woźny i Marek Potocki(red.): linia Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port (pol.). [dostęp 23 stycznia 2009].
 18. 18,0 18,1 Paweł Wróblewski. Pożegnanie Linii do Gdańska Brzeźna. „Koleje Dawniej i dziś”. 6/2005, s. 3-4. Warszawa: PPHU Mirage Hobby. ISSN 1234-5962. 
 19. Paweł Wróblewski. Automaty biletowe SKM. „Świat kolei”. 2/2007, s. 5. Łódź: Emi-press. ISSN 1733-1994. 
 20. Modernizacja taboru szybkiej kolei miejskiej w Trójmieście. spot.gov.pl.
 21. Nowe-stare SKM-ki. trojmiasto.pl, 5 września 2007. [dostęp 5 września 2007].
 22. Nie będzie nowoczesnych składów SKM na Euro 2012. trojmiasto.gazeta.pl, 25 lipca 2011. [dostęp 25 lipca 2011].
 23. „Obligacje dla PKP SKM”. „Pomorskie – Magazyn Samorządu Województwa Pomorskiego” nr 2, marzec-kwiecień 2012.
 24. Michał Jamroż, „SKM Gdańsk Śródmieście dopiero w 2013 roku”, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, 4 czerwca 2011.
 25. W sierpniu ruszy budowa przystanku SKM Śródmieście www.gdansk.gazeta.pl [dostęp 29.07.2013]
 26. "W piątek (w końcu) rusza budowa SKM Śródmieście" [dostęp 06.08.2013]
 27. SKM przygotowuje się do milionowych inwestycji. trojmiasto.pl, 20 lutego 2009. [dostęp 20 lutego 2009].
 28. "SKM wybrała Pesę w ekspresowym tempie. Umowa we wrześniu?" [dostęp 14.08.2013]
 29. Piękne plany: SKM co dwie-trzy minuty. trojmiasto.pl, 18 lutego 2008. [dostęp 18 lutego 2008].
 30. Łukasz Głowala Kończy się pewna epoka, z peronów SKM znikają tablice z lat 70-tych
 31. Kiedy skończą się awarie SKM-ki?. trojmiasto.pl, 22 października 2010. [dostęp 22 października 2010].
 32. Michał Brancewicz "Wielka inwestycja kolejowa za 900 mln zł. SKM i PLK razem" www.gdansk.gazeta.pl 13.03.2014
 33. Michał Brancewicz Powstanie linia SKM do Tczewa? Chętni mogą składać oferty
 34. Pociągi SKM będą woziły pasażerów PKM (pol.). kurierkolejowy.eu, 2015-06-11. [dostęp 2015-06-12].
 35. [tt_news=585&tx_ttnews[backPid]=1 Odcinek Gdańsk Główny - Gdańsk Port Lotniczy - Gdynia Główna po linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej]. skm.pkp.pl, 2015-08-12. [dostęp 2015-08-12].
 36. Szybką koleją na stadion w Letnicy.
 37. Pojechaliśmy SKM-ką do PGE Areny
 38. Michał Brancewicz Co już dzisiaj wiemy o nowych pociągach trójmiejskiej SKM
 39. Michał Brancewicz Dwie oferty na nowe pociągi SKM. Newag tańszy od Pesy
 40. Ewa karendys Dwa nowe pociągi dla SKM, z mniejszym odstępem
 41. 41,0 41,1 Historia i dzień dzisiejszy Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście (pol.). b.d.. [dostęp 2012-07-29].
 42. kilometraż liczony od Warszawy Wschodniej
 43. Zmiana kilometrażu.
 44. 44,0 44,1 44,2 44,3 44,4 44,5 ZTM Gdańsk: Rozkłady jazdy ZTM - lista przystanków (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 45. Tabliczki przystankowe.
 46. Koniec linii podmiejskiej dalej linią dalekobieżną.
 47. Gazeta Kaszubska: Będzie peron kolejowy w Mostach. [dostęp 2012-02-11].
 48. Szybką koleją na stadion w Letnicy – Gdańsk – oficjalna strona miasta
 49. Kilometraż liczony od Gdańska Głównego.
 50. http://www.skm.pkp.pl/centrum-informacyjne/niezbednik-podroznego/.
 51. Odmienione SKM-ki ruszają w trasę - Gdańsk, Gdynia, Sopot.htm (pol.). [dostęp 19 lutego 2009].
 52. Paweł Rydzyński: Kanar - kontrola biletów, skm, pkp, zkm, mzk - wiadomości (pol.). [dostęp 19 lutego 2009].
 53. SKM. Będzie więcej patroli i mandatów za picie i palenie
 54. Szybko pewnie Bezpiecznie – ulotka SKM w Trójmieście..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]