Rysianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rysianka
Ilustracja
Widok z Prusowa na Rysiankę i Lipowski Wierch
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Żywiecki, Karpaty

Wysokość

1322 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rysianka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rysianka”
Ziemia49°32′00,83″N 19°14′12,80″E/49,533564 19,236889

Rysianka (1322 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim[1]. Rysianka jest zwornikiem dla trzech grzbietów. Grzbietem południowo-wschodnim, poprzez nienazwaną przełęcz łączy się z Trzema Kopcami w Grupie Pilska, w północnym kierunku poprzez przełęcz Pawlusia odbiega od niej grzbiet Romanki, a w południowo-zachodnim biegnie grzbiet do Redykalnego Wierchu. Mająca trzy grzbiety Rysianka wznosi się więc nad trzema dolinami; są to doliny potoków Żabniczanka, Bystra i Sopotnia. Ponadto w północno-zachodnim kierunku (do doliny Żabniczanki) opada z Rysianki grzbiet zwany Szyndzielnym Groniem, oddzielający dwa źródłowe cieki potoku Zimna Raztoka[2][3].

Rysianka jest niemal całkowicie zalesiona, ale znajdują się na niej dwie polany. Tuż pod szczytem, na północnych stokach, znajduje się hala Koziorka, nieco pod wierzchołkiem, na północno-wschodnich stokach znajduje się duża i widokowa hala Rysianka, a na niej schronisko PTTK na Hali Rysiance. Jest też tutaj duży węzeł szlaków turystycznych. Na północnych stokach przełęczy między Rysianką a Trzema Kopcami utworzono rezerwat przyrody Pod Rysianką[2].

Rysianka wraz z sąsiednim Lipowskim Wierchem tworzą duży masyw, widoczny z bardzo wielu miejsc. Górną część zboczy porasta świerkowy las górnoreglowy. Świerki osiągają tutaj niemal górną granicę swojego zasięgu, są skarlałe i wiele z nich jest uschniętych. Na wierzchowinie pomiędzy szczytami Rysianki i Lipowskiego Wierchu znajduje się mające długość około 200m torfowisko z młakami i oczkami wodnymi[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Węgierska GórkaAbrahamówhala Słowiankahala Pawlusiaschronisko PTTK na Hali Rysiance – Trzy Kopce – schronisko PTTK na Hali Miziowej (Główny Szlak Beskidzki)
szlak turystyczny zielony Milówkaschronisko PTTK na Hali Boraczej – Lipowski Wierch – schronisko PTTK na Hali Rysiance – Żabnica-Skałka
szlak turystyczny żółty RajczaZapolanka – Redykalny Wierch – Hala Lipowska – hala Rysianka – Romanka
szlak turystyczny niebieski ZłatnaBacmańska GóraPolana Cerchla – Hala Rysianka – Sopotnia Wielka
szlak turystyczny czarny Złatna – hala Rysianka
Widok z Hali Boraczej na Romankę, na Rysiankę i jej północno-zachodni grzbiet
Widok z Hali Boraczej na Romankę, na Rysiankę i jej północno-zachodni grzbiet
Widok z hali Rysianka
Widok z hali Rysianka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  2. a b Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-09-10].