Remagen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Remagen
Ilustracja
Panorama miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Nadrenia-Palatynat

Powierzchnia

33,16 km²

Wysokość

60 m n.p.m.

Populacja (31 grudzień 2009)
• liczba ludności
• gęstość


16 134
487 os./km²

Nr kierunkowy

02228, 02642

Kod pocztowy

53424

Tablice rejestracyjne

AW

Podział miasta

8 dzielnic

Plan Remagen
Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa konturowa Nadrenii-Palatynatu, u góry znajduje się punkt z opisem „Remagen”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej znajduje się punkt z opisem „Remagen”
Ziemia50°35′N 7°14′E/50,583333 7,233333
Strona internetowa

Remagen (wym. MAF: [ˈʁeːmaːɡn̩], posłuchaj) – miasto w Niemczech w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat w powiecie Ahrweiler. Leży na południe od Bonn. Pod koniec II wojny światowej znajdował się tu jedyny niezniszczony most na Renie.

W Remagen znajduje się oddział wydziału ekonomii i zarządzania Politechniki Koblenckiej (Fachhochschule Koblenz), tzw. RheinAhrCampus.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Remagen.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okolicach Remagen, na zachodnim Renie przebiegała granica cesarstwa rzymskiego, o długości 12 mil. Na rzece zbudowano most, przez który przeprawiały się plemiona germańskie. W efekcie tych najazdów most został zburzony, a próba jego odbudowania nie powiodła się.

Most Ludendorffa[edytuj | edytuj kod]

Amerykańskie wojsko przekraczające most Ludendorffa na Renie, 1945

Podczas I wojny światowej w celu zwiększenia efektywności transportu żołnierzy i materiałów wojennych na front zachodni w Remagen wybudowano żelazny most kolejowy. Został zaprojektowany przez Karla Wienera. Miał 325 m długości i przebiegały przezeń dwie linie kolejowe oraz droga dla ruchu pieszego. Nazwano go imieniem Ludendorffa[1].

W czasie II wojny światowej, 7 marca 1945 roku, most Ludendorffa został zdobyty przez amerykańską 9 Dywizję Pancerną. Zważywszy na to, że był jedynym nietkniętym mostem na Renie w alianckich rękach, a dwie próby jego wysadzenia przez obrońców zakończyły się fiaskiem, jego zdobycie nazwano "Cudem z Remagen"[1]. W ciągu następnych dni most stał się celem desperackich ataków niemieckiego lotnictwa i artylerii. 17 marca przeprowadzono nawet ostrzał za pomocą rakiet V-2. Tego samego dnia uszkodzony most runął w końcu do Renu, przy czym zginęło 28 żołnierzy amerykańskich. Amerykanie zdążyli jednak do tej pory przeprawić na wschodni brzeg rzeki wystarczającą liczbę wojsk, aby stworzyć tam silny przyczółek i zbudować liczne zastępcze mosty pontonowe.

Wydarzenia te zostały ukazane w filmie pt. „Most na Renie” (oryg. The Bridge at Remagen).

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie[2]:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The History of the Bridge. Friedensmuseum Brücke von Remagen. [dostęp 2009-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-25)]. (ang.).
  2. Współpraca