Remedios Varo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Remedios Varo
Data i miejsce urodzenia

16 grudnia 1908
Anglès

Data i miejsce śmierci

8 października 1963
Meksyk

Dziedzina sztuki

malarstwo

Strona internetowa

Remedios Varo (ur. 16 grudnia 1908 w Anglès, zm. 8 października 1963 w Meksyku) – hiszpańska malarka surrealistyczna i artystka fantastyczna.

Jej obrazy określane są jako surrealistyczne, mistyczne i religijne. Często zawierają ukryte znaczenia symboliczne. Do najsłynniejszych dzieł należy Stworzenie ptaków (Creación de las aves). Artystka przedstawiła na nim siedzącą w pracowni kobietę przebraną w kostium sowy. Spod jej pędzla ulatują ptaki; ożywia je światło padające z widocznej za oknem gwiazdy, rozszczepiane przez trójkątny pryzmat.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Remedios Varo (María de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga) urodziła się w katalońskiej wiosce Anglès niedaleko Barcelony. Uczyła się w szkole klasztornej[1]. Od dzieciństwa wykazywała zamiłowanie i zdolności do rysowania. Jej pierwszym nauczycielem rysunku był ojciec Rodrigo Varo y Zajalvo z wykształcenia inżynier[2].

Gdy miała 15 lat, jej rodzina zamieszkała w Madrycie[2]. W 1924 Varo rozpoczęła naukę w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando. W 1930 otrzymała dyplom nauczycielki rysunku[2]. Akademia uczyła tradycyjnej sztuki, ale Varo podczas studiów mieszkała w Residencia de Estudiantes, będącym centrum intelektualnym i kulturalnym Madrytu[3]. Działały tu czołowe postacie hiszpańskiej awangardy literackiej i artystycznej, m.in. F. García Lorca, L. Buñuel, S. Dalí. To tutaj po raz pierwszy zetknęła się z surrealizmem. W 1930 wyszła za mąż za kolegę ze studiów Gerardo Lazárraga[2].

Po wybuchu Wojny Domowej w Hiszpanii Varo, która popierała republikanów, wyemigrowała – wraz z rewolucyjnym poetą Benjaminem Péretem, z którym pozostawała w romantycznym związku – do Paryża. Tutaj przyłączyła się do surrealistów z kręgu André Bretona.

Po wybuchu II Wojny Światowej, Varo i Péret uciekli z Paryża do Marsylii, gdzie pod koniec 1941 udało im się zdobyć miejsce na statku Serpa Pinto płynącym do Meksyku[1], gdzie ostatecznie osiadła.

Na początku wykonywała rozmaite prace komercyjne: ręcznie malowała meble i instrumenty muzyczne dla firmy dekoratorskiej, robiła ilustracje do katalogu firmy farmaceutycznej Casa Bayer, rysowała wizerunki insektów widoczne na opakowaniach zwalczających je preparatów[4]. W 1942, współpracując z Chagallem, zaprojektowała kostiumy do baletu Aleko według poematu Puszkina z muzyką Czajkowskiego w choreografii Léonida Miasina[5].

W Meksyku Varo przyjaźniła się z innymi uchodźcami z europejskiego kręgu surrealistów, w tym z artystką Leonorą Carrington, która została jej najbliższą przyjaciółką[4]. Pod koniec lat 40. Varo zaczęła rozwijać swój bardzo osobisty styl. Fascynowała ją tematyka ezoteryczna, alchemia, rosyjski mistycyzm, Tarot i okultyzm. Inspirowały ją obrazy Bruegla i Boscha[2].

Remedios Varo namalowała 171 obrazów. Jej prace można zobaczyć w MOMA w Nowym Jorku, w Centrum Pompidou w Paryżu, w Narodowym Muzeum Kobiet w Sztuce w Waszyngtonie D.C[5], w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie w Hiszpanii.

Zmarła na zawał serca w 1963 w Meksyku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marian Womack, Jennifer Irene Wood, Beyond The Back Room: New Perspectives on Carmen Martín Gaite, Peter Lang, 2011, ISBN 978-3-03911-827-4 [dostęp 2020-04-02] (ang.).
  2. a b c d e Joanna Popiel Szut, Surrealistyczne sny Remedios Varo, Kultura na co dzień, 16 grudnia 2019 [dostęp 2020-04-02] (pol.).
  3. Residencia de Estudiantes, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-04-02].
  4. a b Leonora Carrington i Remedios Varo, surrealistki, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście, Niezła sztuka, 12 grudnia 2015 [dostęp 2020-04-02] (pol.).
  5. a b Remedios Varo | National Museum of Women in the Arts, nmwa.org [dostęp 2020-04-02].