Rena Rolska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rena Rolska
Ilustracja
Rena Rolska w 2008
Imię i nazwisko Regina Rollinger-Jonkajtys
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1932
Warszawa
Instrumenty głos
Gatunki pop
Aktywność 1955-1981
Wydawnictwo Polskie Nagrania, Melodia U.S.A.
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Rena Rolska, właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys (ur. 19 stycznia 1932 w Warszawie) - polska piosenkarka i aktorka estradowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1955 roku zadebiutowała w koncercie estradowym w Hali Gwardii w Warszawie (obecna Hala Mirowska) jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyr. Jana Cajmera. W latach 1956-1960 występowała w kabarecie architektów Pineska. W 1961 roku „Piosenka prawdę Ci powie” (Marek Sart - Kazimierz Kord) w jej wykonaniu otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Ten sam utwór śpiewała również na MFP Sopot 61, gdzie otrzymała wyróżnienie. Na Krajowym Festiwali Piosenki Polskiej Opole 63 została także wyróżniona w kategorii wykonawców. Od tej chwili występowała wiele razy na festiwalach w Opolu - w koncertach Mikrofon i ekran lub w Premierach Opola. Wyjeżdżała ponadto wielokrotnie z własnymi recitalami do ZSRR i brała udział w koncertach galowych polskiej estrady. Występowała również w kabarecie Dreszczowiec z Marianem Jonkajtysem, R. Polakiem, Wojciechem Młynarskim, w telewizji (recitale) i w audycji radiowej Podwieczorek przy mikrofonie, gdzie odtwarzała postać uczennicy w scenkach pt. „Rolska do tablicy” (Zenona Wiktorczyka, J. Baranowskiego, R. Sadowskiego). W latach 1971-78 występowała w Teatrze Syrena w Warszawie. W 1981 roku zakończyła karierę na estradzie. Występowała w ZSRR, USA, Kanadzie, Belgii, Austrii, Mongolii, krajach demokracji ludowej.

Dwukrotnie otrzymała Złoty Mikrofon, nagrodę Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej i zaproszenie do USA od Impresario Henryka Michalskiego.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]