Rezerwat przyrody Jastrząbek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jastrząbek
Rodzaj rezerwatu krajobrazowy
Państwo  Polska
Mezoregion Kotlina Płocka
Data utworzenia 1988
Akt prawny M.P. z 1988 r. Nr 5, poz. 47
Powierzchnia 463,20 ha
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Jastrząbek
Jastrząbek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jastrząbek
Jastrząbek
Ziemia52°30′N 19°36′E/52,500000 19,600000

Rezerwat przyrody Jastrząbekrezerwat przyrody położony w gminach Łąck i Duninów Nowy (powiat płocki, województwo mazowieckie).

Został powołany zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 29 grudnia 1987 r. (M.P. z 1987 r. Nr 5, poz. 47[1]). Zajmuje powierzchnię 463,20 ha. Według zarządzenia celem ochrony rezerwatu jest zachowanie interesujących ekosystemów leśnych, bagiennych i jeziorowych znajdujących się we wschodniej części Kotliny Płockiej. Przedmiotem ochrony są ekosystemy leśne, bagienne i jeziorowe we wschodniej części Kotliny Płockiej.

Klasyfikacja rezerwatu[edytuj | edytuj kod]

  • według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat biocenotyczny i fizjocenotyczny (BF) biocenoz naturalnych i półnaturalnych (np).
  • według głównego typu środowiska jest to rezerwat mieszany (M) podtypu mozaika różnych ekosystemów (me).

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu i zróżnicowaną geologią. Położony jest na utworach trzeciorzędowych - piaskach, żwirach i iłach. Utworami czwartorzędowymigliny pochodzące z glacjału bałtyckiego. Znajdują się tu ozy, kemy i jeziora wytopiskowe, związane z działalnością lodowca.

Na szczególną uwagę zasługują dwa jeziora oligotroficzne: Jeziorko i Sendeń oraz otaczające je bagna, porośnięte rzadkimi lub chronionymi gatunkami roślin. Wartość przyrodniczą rezerwatu wzbogaca różnorodny skład gatunkowy drzewostanów, w dużej części zbliżony do naturalnego.

Ogółem na terenie rezerwatu zostało wyróżnionych 448 gatunków roślin naczyniowych, 5 gatunków skrzypów, 4 gatunki widłaków oraz 39 gatunków mchów. Wśród tej liczby stwierdzono występowanie kilku gatunków chronionych lub rzadkich, do których zaliczają się:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]