Rhombus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rhombus
Nazwa łacińska

Rhombus

Dopełniacz łaciński

Rhombi[1]

Skrót nazwy łacińskiej

Rho[1]

Charakterystyka
Najjaśniejsza gwiazda

gamma Hydri (3,26m[1][2])

Gwiazdozbiory sąsiadujące

Ilustracja

Rhombus (z łac. „Romb”) – historyczny gwiazdozbiór stworzony przez Isaaca Habrechta w 1621 roku i umieszczony na globusie niebieskim. Habrecht narysował gwiazdozbiór jako równoległoboczną ramkę o gwiazdach w czterech rogach, położoną między Obłokami Magellana daleko na południowej półkuli nieba. Habrecht nie pozostawił żadnego opisu i późniejsi autorzy map nieba uznali, że gwiazdozbiór jest prostą figurą geometryczną. Tymczasem oryginalny opis brzmiał nie Rhombus, a Rhombo, co dosłownie oznacza instrument czuryngę i intencją autora mogło być (choć nie musiało) ukazanie instrumentu, pojawiającego się w opowieściach żeglarzy odwiedzających półkulę południową[1]. Dziewiętnastowieczni astronomowie uznawali, że „Romb” Habrechta był pierwowzorem gwiazdozbioru Sieci, jaki stworzył (lub w tym wypadku zaadaptował) Lacaille w 1752 roku[1][3]. Porównanie z mapami z XVI–XVII wieku ukazuje jednak, że tylko Alfa i Beta Reticuli wchodziły w jego skład, zaś pozostałymi dwoma wierzchołkami były Gamma i Ni Hydri z gwiazdozbioru Węża Wodnego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f John C. Barentine: The Lost Constellations: A History of Obsolete, Extinct, or Forgotten Star Lore. Springer, 2015, s. 321. ISBN 978-0-7188-2695-6.
  2. gam Hyi w bazie SIMBAD (ang.)
  3. Reticulum Rhomboidalis, the Rhomboidal Net. W: Richard Hinckley Allen: Star Names Their Lore and Meaning. Nowy Jork: Dover Publications Inc., 1963, s. 348–349. ISBN 0-486-21079-0. (ang.).