Richard Leakey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Leakey
Ilustracja
Richard Leakey (2015)
Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1944
Nairobi
Zawód, zajęcie paleoantropolog
Narodowość kenijska
Małżeństwo 1. Margaret Cropper
2. Meave Leakey

Richard Erskine Frere Leakey (ur. 19 grudnia 1944 w Nairobi) – paleoantropolog i przyrodnik kenijski.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Syn Louisa Leakeya i Mary Leakey, podążając w tym samym kierunku badań co jego rodzice, stał się sławny ze swoich prac antropologicznych we wschodniej Afryce. Jego drugą żoną jest Meave Leakey, również antropolog i zoolog, z którą od wielu lat tworzą zespół badawczy. Jego najsłynniejszym odkryciem (z 1984) jest tzw. Chłopiec znad Jeziora Turkana – niemal kompletny szkielet 9-letniego hominida, który żył i zginął ok. 1,5 mln lat temu[1].

Ostatnio Leakey odgrywał znaczącą rolę w polityce i ruchu na rzecz ochrony przyrody we wschodniej Afryce – m.in. przez 20 lat był dyrektorem Muzeów Narodowych Kenii, a potem dyrektorem kenijskiego Departamentu Ochrony Przyrody. W zasadniczym stopniu przyczynił się do ochrony wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza słoni.

W 1993 stracił obie nogi w wyniku katastrofy lotniczej.

Wraz ze znanym popularyzatorem nauki, Rogerem Lewinem, opublikował w 1995 książkę The Sixth Extinction, w której opisuje tzw. wielkie wymierania w historii Ziemi i przedstawia dramatyczny proces wymierania gatunków w czasach współczesnych, spowodowany nie przez katastrofy naturalne, lecz przez rabunkową działalność człowieka. Została wydana również jego książka Pochodzenie człowieka, w której w sposób popularyzatorski opisuje pochodzenia człowieka na przestrzeni dziejów.

Tłumaczenia prac na język polski[edytuj | edytuj kod]

  • Pochodzenie człowieka, Wydawnictwo CiS, Oficyna Wydawnicza Most, Warszawa 1995, ​ISBN 83-85458-51-4​ (The Origin of Humankind, 1994)
  • Szósta katastrofa. Historia życia a przyszłość ludzkości, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, ​ISBN 83-7180-812-7​ (The Sixth Extinction: Patterns of Life and the Future of Humankind, 1995 – współautor: Roger Lewin)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Leakey. [dostęp 2013-02-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]