Richard Leakey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Leakey

Richard Erskine Frere Leakey (urodzony 19 grudnia 1944 w Kenii) – antropolog i przyrodnik angielsko-kenijski.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Syn Louisa Leakeya i Mary Leakey, podążając w tym samym kierunku badań co jego rodzice stał się sławny ze swoich prac antropologicznych we wschodniej Afryce. Jego żoną jest Meave Leakey, również antropolog i zoolog, z którą od wielu lat tworzą zespół badawczy. Jego najsłynniejszym odkryciem (z 1984 roku) jest tzw. Chłopiec znad Jeziora Turkana – niemal kompletny szkielet 9-letniego hominida, który żył i zginął ok. 1,5 mln lat temu[1].

Ostatnio Leakey odgrywał znaczącą rolę w polityce i ruchu na rzecz ochrony przyrody we wschodniej Afryce – m.in. przez 20 lat był dyrektorem Muzeów Narodowych Kenii, a potem dyrektorem kenijskiego Departamentu Ochrony Przyrody. W zasadniczym stopniu przyczynił się do ochrony wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza słoni.

W 1993 roku stracił obie nogi w wyniku katastrofy lotniczej.

Wraz ze znanym popularyzatorem nauki, Rogerem Lewinem, opublikował w 1995 roku książkę The Sixth Extinction, w której opisuje tzw. wielkie wymierania w historii Ziemi i przedstawia dramatyczny proces wymierania gatunków w czasach współczesnych, spowodowany nie przez katastrofy naturalne, lecz przez rabunkową działalność człowieka. Została wydana również jego książka Pochodzenie człowieka, w której w sposób popularyzatorski opisuje pochodzenia człowieka na przestrzeni dziejów.

Tłumaczenia prac na język polski[edytuj | edytuj kod]

  • Pochodzenie człowieka, Warszawa 1995, Wydawnictwo CiS, Oficyna Wydawnicza Most, s. 216, ISBN 83-85458-51-4 (The Origin of Humankind 1994)
  • (& Roger Lewin) Szósta katastrofa. Historia życia a przyszłość ludzkości, Warszawa 1999, Prószyński i S-ka, s. 312, ISBN 83-7180-812-7 (The Sixth Extinction: Patterns of Life and the Future of Humankind 1995)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Richard Leakey. [dostęp 2013-02-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]