Riven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Riven: The Sequel to Myst)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Riven
Producent Cyan Worlds
Wydawca Brøderbund Software (PC, Mac)
Acclaim (PlayStation)
Mean Hamster Software (Pocket PC)
Sega (Saturn)
Enix (PlayStation, Saturn)
Dystrybutor Cenega Poland
Seria gier Myst
Projektant Robyn Miller i Richard Vander Wende
Data wydania 29 października 1997
Gatunek przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: K-A, E
Wymagania sprzętowe
Platforma Mac OS, PC, Sega Saturn, PlayStation, Pocket PC
Kontrolery klawiatura, mysz

Rivensequel gry przygodowej typu wskaż i kliknij pt. Myst i druga część serii. Tak jak poprzednio została stworzona przez Cyan Worlds. Początkowo, 29 października 1997 r., wydało ją Brøderbund Software i była rozpowszechniana na pięciu płytach CD. Później został wydany na pojedynczej płycie DVD-ROM, w wersji z poprawioną grafiką oraz z 14-minutowym filmem „making-of”.

Fabuła Rivena rozpoczyna się zaraz po zakończeniu historii z części pierwszej. Ocalony przed knowaniami swoich synów, główny bohater gry Atrus prosi gracza o pomoc w uratowaniu swojej żony przed jego żądnym władzy ojcem Gehnem. W przeciwieństwie do Mysta, który przenosił gracza do kilku światów, zwanych Wiekami, połączonymi ze sobą specjalnymi księgami, akcja Rivena ma miejsce prawie wyłącznie w tytułowym Wieku Riven, który powoli rozpada się przez rządy Gena i jego ingerencję w Wiek.

Produkcję Rivena rozpoczęto krótko po sukcesie Mysta, trwała ona ponad trzy lata. Do stworzenia odmiennego stylu graficznego dyrektor Robyn Miller i jego brat, producent Rand Miller zatrudnili byłego projektanta filmu Aladyn Richarda Vandera Wende’a jako współdyrektora. Kampania reklamowa kosztowała 10 milionów dolarów[1], co zaowocowało tym, że przez pierwszy rok sprzedano 1,5 miliona sztuk[2].

Recenzenci chwalili Rivena za profesjonalizm wykonania. Redaktorzy z Salon.com stwierdzili, że „jest niemalże dziełem sztuki”[3]. Krytycy docenili zagadki i przeżycia podczas gry, chociaż zdaniem niektórych natura gry typu wskaż i kliknij mocno ogranicza tytuł. Po wydaniu gry bracia Millerowie rozdzielili się: Robyn Miller założył własne studio, a jego starszy brat, Rand, pozostał w Cyan Worlds i kontynuował prace nad produktami związanymi z serią Myst, włączając w to powieść Myst: Księga D'ni. Następna gra z serii, Myst III: Exile, została wyprodukowana przez Presto Studios i wydana przez Ubisoft.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seanna Browder, More Magic From the Makers of ‘Myst’?, BusinessWeek.
  2. Karen Lillington, ‘Myst’ Partnership is Riven, Salon.
  3. Laura Miller, Riven Rapt, Salon.