Roberto Alagna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roberto Alagna
Ilustracja
Roberto Alagna (2004)
Data i miejsce urodzenia 7 czerwca 1963
Clichy-sous-Bois
Typ głosu tenor
Gatunki muzyka poważna

Roberto Alagna (ur. 7 czerwca 1963 w Clichy-sous-Bois we Francji) – śpiewak operowy, tenor.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie włoskich imigrantów z Sycylii. Jako nastolatek zajął się śpiewaniem w paryskich kabaretach w celu zarobienia pieniędzy na życie. Zafascynowany filmami Mario Lanzy oraz kubańskim kontrabasistą Rafaelem Ruizem, zaczął samodzielnie uczyć się śpiewu klasycznego. Wygrał konkurs śpiewu im. Luciano Pavarottiego i w 1988 zadebiutował na profesjonalnej scenie operowej rolą Alfreda w Traviacie. Rolę tę jeszcze wielokrotnie wykonywał na scenach mniejszych miast we Francji i Włoszech; łącznie około 150 razy. Wraz ze wzrostem reputacji został zaproszony kolejno do La Scali, Covent Garden oraz Metropolitan Opera, gdzie zagrał role Alfreda oraz Rudofa w Cyganerii. W 1994 ugruntował międzynarodową sławę rolą Romea w Romeo i Julii Charles’a Gounoda[1].

La Scala[edytuj | edytuj kod]

Alagna specjalizuje się w repertuarze francuskim oraz w lirycznych rolach włoskich. Grał Rinuccia w Giannim Schicchim, Nemorina w Napoju miłosnym, Kawalera des Grieux w Manon. Z mniejszym powodzeniem wykonywał w ostatnich latach cięższe partie tenorowe, głównie z oper Verdiego. W czasie otwierającego sezon 2006/2007 przedstawienia Aidy, Alagna, śpiewający rolę Radamesa, został wygwizdany po wykonaniu pierwszej arii Celeste Aida i zszedł ze sceny. Przez resztę przedstawienia musiał zastąpić go Antonello Palombi[2]. Reżyserujący spektakl Franco Zeffirelli uznał takie zachowanie za całkowicie nieprofesjonalne[3]. Po tym wydarzeniu Alagna zapowiedział, że nigdy już nie wróci do La Scali[4].

Metropolitan Opera[edytuj | edytuj kod]

W 2007 regularnie występował na deskach Metropolitan Opera w roli Pinkertona w Madame Butterfly, wrócił również do roli Radamesa, zastępując Marco Bertiego w nowej produkcji Aidy. Grał tytułowe role w Trubadurze, Otellu i Don Carlosie. Nagrał na DVD Toskę (z Angelą Gheorghiu w roli tytułowej) oraz Romeo i Julię.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Alagna był żonaty z Florence Lancien, która zmarła w 1994 r. na guz mózgu. Mieli córkę Ornellę. W 1996 Alagna poślubił rumuńską sopranistkę Angelę Gheorghiu, z którą rozwiódł się w 2014 roku (od 2009 roku był z nią w separacji). 29 stycznia 2014 przyszła na świat córka śpiewaka i polskiej sopranistki Aleksandry Kurzak, Malèna Alagna[5]. W dniu 16 listopada 2015 we Wrocławiu Alagna i Kurzak wzięli ślub.[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roberto Algna's Rocky Road to the top
  2. Roberto Alagna wygwizdany w La Scali
  3. New York Times o występie Alagni w Aidzie
  4. Artykuł o występie Alagni w Aidzie
  5. Mat: Malena, córka Aleksandry. W: www.wroclaw.pl Oficjalny portal internetowy Wrocławia [on-line]. 2014-01-30 aktualizacja 2014-01-31. [dostęp 2014-08-28].
  6. Aleksandra Kurzak. www.facebook.com. [dostęp 2015-11-16].