Przejdź do zawartości

Rotunda w Moście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej
Santwarju Bażilika ta’ Santa Marija
Sanktuarium, kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Mosta

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

maltańska

Bazylika
• nadający tytuł

od 29 lipca 2018
papież Franciszek

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rotunda w Moście”
Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rotunda w Moście”
Ziemia35°54′36″N 14°25′33″E/35,910000 14,425833
Strona internetowa

Sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej (malt. Santwarju Bażilika ta’ Santa Marija, ang. Sanctuary Basilica of the Assumption of Our Lady), znane jako Rotunda w Moście (ang. The Mosta Dome) – rzymskokatolicki kościół parafialny i bazylika mniejsza w Moście na Malcie. Posiada on jedną z największych kopuł w Europie[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany w XIX wieku na miejscu poprzedniego kościoła, został zaprojektowany przez maltańskiego architekta Giorgio de Grognet Vassé. Jego kopuła znajduje się wśród największych na świecie, o średnicy wewnętrznej 37,2 m (122 stopy)[3][4]; ściany rotundy są szerokie na 9,1 m (30 stóp) – grubość niezbędna do utrzymania wagi kopuły[3].

Projekt Grogneta jest oparty na planach Panteonu w Rzymie. Budowa rozpoczęła się w maju 1833 roku i została zakończona w latach 1860. Poprzedni kościół został pozostawiony na miejscu, podczas gdy Rotunda została zbudowana wokół niego, co pozwalało mieszkańcom mieć nieprzerwanie miejsce kultu, podczas gdy nowy kościół był w budowie. Kościół został oficjalnie konsekrowany 15 października 1871[5].
W 2015 parafia wystosowała prośbę do Watykanu o przekwalifikowanie kościoła do statusu bazyliki[6]. Dekretem papieża Franciszka 29 lipca 2018 kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej[7][8]

Cud bomby

[edytuj | edytuj kod]

9 kwietnia 1942 roku, podczas popołudniowego nalotu Luftwaffe, 500 kg bomba ogólnego przeznaczenia przebiła kopułę (jedna 50 kg bomba odbiła się) i spadła między ok. 300-osobową grupę wiernych, oczekujących na wczesnowieczorną mszę św. Bomba nie wybuchła. Taki sam typ bomby, jaka przebiła kopułę (oryginał został zatopiony w morzu), jest obecnie eksponowany na tyłach kościoła w przedsionku zakrystii pod napisem Il-Miraklu tal-Bomba, 9 ta’ April 1942 (Cud Bomby, 9 kwietnia 1942). Miejsce, w którym bomba przebiła kopułę jest wciąż widoczne.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]