Rysunki z Nazca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumanaa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Nazca monkey.jpg
Państwo  Peru
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, III, IV
Numer ref. 700
Regionb Ameryka Łacińska
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1994
na 18. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Peru
Mapa lokalizacyjna Peru
Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumana
Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumana
Ziemia14°43′00,0″S 75°08′00,0″W/-14,716667 -75,133333

Rysunki z Nazca – system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nazca, na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Linie znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos, położonych pomiędzy 419 a 465 kilometrem autostrady panamerykańskiej. Zostały stworzone przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.

Rysunki sporządzono, usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejszą, żółtobiałą glebę. W ten sposób na ciemnym tle uwidoczniły się wyraźne linie[1]. Ryty mają średnio 20 centymetrów głębokości i około metra szerokości. Indianie prawdopodobnie najpierw projektowali potężny kształt, którego nie byli w stanie ogarnąć wzrokiem, a potem przenosili kawałek po kawałku w ściśle określone miejsce[1]. Na płaskowyżu Nazca znajdują się setki geoglifów, które przedstawiają zarówno pozornie przypadkowe zbiory figur geometrycznych: kwadratów i trójkątów oraz prostych linii ciągnących się nawet przez 8 kilometrów, jak i ogromne wizerunki zwierząt i roślin. Do najsłynniejszych należą: pająk z 40-metrowymi odnóżami, kondor o przekroju 120 metrów, koliber, orki, małpy, pies, kaktusy, kwiaty, ryby.

W 2013 mała część rysunków uległa zniszczeniu przez ciężki sprzęt używany przy wydobyciu skał wapiennych w pobliskim kamieniołomie. [2]

W grudniu 2014 organizacja Greenpeace podczas swojego protestu uszkodziła niektóre rysunki[3].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Dla współczesnej nauki geoglify odkryli dopiero w 1926 roku dwaj naukowcy – Alfred Kroeber i Toríbio Mejía Xesspe. Początkowo wzięli plątaninę linii za kanały nawadniające pustynny teren. Później uznali, że ów labirynt ma charakter religijny, podobnie jak święte ścieżki Inków. Inną teorię wysunął w 1941 roku Paul Kosok. Podobnie jak niemiecka uczona Maria Reiche, uważał on, że piaskowe wzory mają związek z obserwacjami astronomicznymi i są "największym na świecie podręcznikiem z dziedziny astronomii". Niektóre ciągnące się dziesiątkami metrów linie pokrywają się bowiem z orbitalnym ruchem gwiazd, a gigantyczne kontury zwierząt wiernie odzwierciedlają gwiazdozbiory.

Amerykański archeolog David Johnson uważa, że niektóre z geoglifów miały związek ze źródłami wody i systemem nawadniającym (puquios)[4].

Jeszcze inni dopatrują się w ogromnych układach linearnych szlaków handlowych, bieżni, na których rozgrywano zawody sportowe, ozdób, które miały cieszyć oczy bogów, oraz kalendarzy religijno-astronomicznych. Większość naukowców zgadza się jednak z teorią Marii Reiche, która twierdzi, że geoglify były wykorzystywane do określania pory siewu i zbiorów, gdyż oznaczają okresowe pojawianie się gwiazd i konstelacji i wskazują na punkty wschodów i zachodów słońca podczas jesiennej i wiosennej równonocy oraz przesilenia letniego.

Odmienną koncepcję przedstawił szwajcarski pisarz Erich von Däniken, który twierdzi, że linie miały być lądowiskiem dla przybyszów z kosmosu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Iwona Janiak "Cuda Świata", Poznań 2006.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Iwona Janiak "Cuda Świata", Poznań 2006, s. 281
  2. Peru: Heavy machinery destroys Nazca lines - Livinginperu.com, www.peruthisweek.com [dostęp 2018-01-31] (ang.).
  3. Greenpeace apologises to people of Peru over Nazca lines stunt | Environment | The Guardian, www.theguardian.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  4. Nasca Lines may be giant map of underground water sources (ang.). 2010-08-30. [dostęp 2010-08-23].

Literatura przedmiotu[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Kęciek,Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji, Warszawa 2008.