Rytele Święckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rytele Święckie
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

sokołowski

Gmina

Kosów Lacki

Liczba ludności (2011)

306[2][3]

Strefa numeracyjna

25

Kod pocztowy

08-330[4]

Tablice rejestracyjne

WSK

SIMC

0676312[5]

Położenie na mapie gminy Kosów Lacki
Mapa konturowa gminy Kosów Lacki, u góry znajduje się punkt z opisem „Rytele Święckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Rytele Święckie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Rytele Święckie”
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa konturowa powiatu sokołowskiego, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Rytele Święckie”
Ziemia52°40′31″N 22°05′05″E/52,675278 22,084722[1]

Rytele Święckiewieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim, w gminie Kosów Lacki[6][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Zaścianek szlachecki Świeckie należący do okolicy zaściankowej Rytele położony był w drugiej połowie XVII wieku w ziemi drohickiej województwa podlaskiego[7].

Wierni kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni[8].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

W podziale fizjogeograficznym Rytele Święckie znajdują się na wschodnich krańcach Niziny Środkowo Mazowieckiej w regionie fizycznogeograficznym zwanym Doliną Dolnego Bugu.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Rytele Święckie[6][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0676329 Boreczek część wsi
0676335 Borek część wsi

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rytele to gniazdo polskiej gałęzi niemieckiego rodu Rytelów. Najstarsza wzmianka o miejscowości występuje w księgach drohickich gdzie widnieją bracia rodzeni Piotr i Mikołaj Rytelowie. Owa wzmianka pochodzi z 1450 roku. Istnieją jednak poszlaki wskazujące na wcześniejsze istnienie miejscowości w latach 1435-1440.

W sierpniu 1944 wycofujące się oddziały niemieckie spaliły doszczętnie 87 domów, ocalały tylko niektóre znajdujące się na koloniach. Był to odwet za ukrywanie Żydów i stawianie oporu okupantom.

Nazwa miejscowości (toponimia)[edytuj | edytuj kod]

Dawniej zwane także Rytele Lubicze, Rytele Stara Wieś (łac. Rithelie Villa antiqua, rus. Ritelie Staroie Sjeło). Nazwa Rytele pochodzi zapewne od rycerzy, którzy się tam osiedlili w okresie od XIV do XVI wieku. W tym okresie licznie przybywali na te tereny rycerze z Mazowsza, Prus i Litwy.

Walory turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Rytele Święckie leżą na terenie jednego z największych parków krajobrazowych w Polsce – Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie rzeki Bug wraz z jej dopływami (Kosówka) oraz liczne jeziora, m.in.: Borkowskie, Przesmyc.

W roku 1958 i 1979 miejscowość borykała się ze skutkami powodzi, w związku z tym w latach 80. i 90. wybudowano wały przeciwpowodziowe. Wokół nich poprowadzone zostały utwardzone drogi, które służą zarówno komunikacji samochodowej jak i rowerowej.

Najważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych obiektów na terenie miejscowości należą: Publiczna Szkoła Podstawowa (powstała po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku), Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (wybudowana w latach 1981–1983) oraz Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gwara[edytuj | edytuj kod]

Ludność zamieszkała na terenie Rytel Święckich posługuje się różnymi odmianami gwar podlaskich, takich jak: gwara białostocka (np. rozbuwaj się - zdejmij buty, łachy - ubrania)

Parafia rzymskokatolicka[edytuj | edytuj kod]

Wierni wyznania rzymskokatolickiego zamieszkali w miejscowości należą do parafii Prostyń (dekanat łochowski diecezji drohiczyńskiej) tam znajduje się bazylika Trójcy Przenajświętszej i św. Anny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 119453
  2. Wieś Rytele Święckie w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2020-03-13], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  3. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r..
  4. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1114 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  5. a b c GUS. Rejestr TERYT
  6. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  7. Anna Laszuk, Zaścianki i królewszczyzny : struktura własności ziemskiej w województwie podlaskim w drugiej połowie XVII wieku, Warszawa 1998, s. 91.
  8. Opis parafii na stronie diecezji

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]