Gazeta Wrocławska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Słowo Polskie Gazeta Wrocławska)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gazeta Wrocławska
Ilustracja
winieta gazety jako reklama
na dachu budynku przy pl. Kościuszki
Częstotliwość dziennik
Państwo  Polska
Adres ul. św. Antoniego 2/4,
Wrocław
Wydawca Polska Press Oddział we Wrocławiu
Tematyka regionalna
Pierwszy numer 1947 (jako „Gazeta Robotnicza”),
1995 (jako „Gazeta Wrocławska”),
2004 (jako „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”),
2007 (jako „Polska Gazeta Wrocławska”),
od 2015 (jako „Gazeta Wrocławska”)
Redaktor naczelny Alicja Giedroyć-Skiba
Średni nakład (grudzień 2020) 10 728 egz.
Średnia sprzedaż (grudzień 2020) 7 026[1] egz.
Format 350 × 289
ISSN 1898-3146
Strona internetowa

Gazeta Wrocławskadziennik dolnośląski wydawany we Wrocławiu od 1948 roku.

W okresie PRL tytuł brzmiał „Gazeta Robotnicza”. Był to organ Komitetu Wojewódzkiego PZPR we Wrocławiu[2]. Gazeta była organizatorem wyścigu kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich.

W III RP, po prywatyzacji w 1990 tytuł dziennika został przekształcony w „Robotniczą Gazetę Wrocławską”, następnie w „Gazetę Wrocławską”. Miało to na celu odcięcie się od dotychczasowej historii gazety, jako lokalnego organu PZPR. Po wykupieniu gazety od spółdzielni dziennikarskiej przez szwajcarską spółkę (później okazało się, że stoi za nią niemiecki koncern prasowy Neue Passauer Presse, którego spółką córką jest Polska Press), gazeta uzyskała nowy kształt, a wydawca zbudował na potrzeby dziennika nowoczesną drukarnię offsetową w podwrocławskich Bielanach. W okresie tych przekształceń redaktorem naczelnym gazety był Andrzej Bułat. Później, po przejęciu gazety przez niemieckiego wydawcę, naczelnymi byli Wiesław Mielcarski, Iwona Zielińska i Stanisław Drozdowski (A. Bułat, który był reżyserem sprzedaży gazety, nadal jednak pozostał w strukturach wydawnictwa). Przejęcie dwóch konkurencyjnych gazet wrocławskich („Słowa Polskiego” i „Wieczoru Wrocławia”) spowodowało zmianę w 2004 roku tytułu dziennika do postaci „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”. Redaktorem naczelnym do 2010 roku był Marek Twaróg, później jego funkcję przejął Arkadiusz Franas, były wicenaczelny. W 2021 funkcję redaktora naczelnego objęła Alicja Giedroyć-Skiba [3].

W sobotę 13 października 2007 roku po raz ostatni gazeta wyszła pod nazwą „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”; od następnego, poniedziałkowego wydania nosiła tytuł „Polska – Gazeta Wrocławska” i była wydawana w ramach dziennika „Polska”. Od stycznia 2015 roku wychodzi pod tytułem „Gazeta Wrocławska”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]