Bielany Wrocławskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bielany Wrocławskie
Stacja kolejowa
Stacja kolejowa
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat wrocławski
Gmina Kobierzyce
Liczba ludności (III 2011) 3151[1]
Strefa numeracyjna (+48) 71
Tablice rejestracyjne DWR
SIMC 0875313
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Bielany Wrocławskie
Bielany Wrocławskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bielany Wrocławskie
Bielany Wrocławskie
Ziemia51°02′14″N 16°58′06″E/51,037222 16,968333

Bielany Wrocławskie (do 1945 niem. Bettlern, w latach 1945-46 Strzeżawin) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce.

Podział administracyjny[edytuj]

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego. Administracyjnie Bielany Wrocławskie są dość dużą i rozległą wsią, która posiada charakter podmiejskiego osiedla.

Położenie[edytuj]

Schemat węzła autostradowego Bielany Wrocławskie

Wieś jest położona na Równinie Wrocławskiej, od północy graniczy z Wrocławiem. Wschodnią granicę wsi tworzy rzeka Ślęza. Południkowo przez wieś przebiega niezelektryfikowana kolejowa linia towarowa Wrocław Główny-Jedlina Zdrój. Przewozy pasażerskie zawieszono 23 czerwca 2000[2]. Istnieją plany przywrócenia połączenia szynobusem z Wrocławia do Świdnicy, które mają realizować Koleje Dolnośląskie[3].

Na północnym skraju miejscowości znajduje się węzeł drogowy drogi krajowej nr 98 oraz autostrady A4. Znajduje się tu siedziba i studio ATM Grupa, są tu kręcone sceny do sitcomu Świat według Kiepskich oraz popularnego w ostatnim czasie serialu Policjantki i policjanci.Ponadto w latach 2007–2008 znajdował się w Bielanach Wrocławskich Dom Wielkiego brata– budynek, w którym mieszkali, otoczeni kamerami, uczestnicy reality show Big Brother, a także studio telewizyjne.

Historia[edytuj]

Mapa miejscowości z 2008 r.

Bielany Wrocławskie powstały z połączenia dwóch wsi – Bielany i Bledzów (obecnie część południowa miejscowości). Wieś wzmiankowana po raz pierwszy już w roku 1155 (Bledzów) i 1336 (Bielany). Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 12 listopada 1946[4].

Zabytki[edytuj]

kościół św. Andrzeja Apostoła z XVI w

Według wykazu Narodowego Instytutu Dziedzictwa do rejestru zabytków wpisane są[5]:

 • kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła, późnogotycki z lat 1520-1530. Pierwotna świątynia była drewniana i wybudowano ją w miejscu wcześniejszego obiektu. Kościół przebudowano w XVII wieku, obecnie posiada zabytkowe wyposażenie. Należą do niego gotyckie sakramentarium, fragment gotyckiego ołtarza z wizerunkiem Madonny (prawdopodobnie z około 1400 r.), barokowy ołtarz główny, stalle częściowo gotyckie, częściowo renesansowe. Na południowej ścianie świątyni płyta nagrobna z XVII wieku i 16 herbów w dwóch pionowych rzędach, ul. Wrocławska 30
 • zespół dworski, ul. Wrocławska 7, z przełomu XVI/XVII w., XX w.:
 • spichlerz, barokowy z XVIII wieku, z mansardowym dachem, ul. Kolejowa
 • dwa budynki stacji benzynowej, przy węźle autostradowym Bielany, z 1937 r.

inne zabytki:

 • dwór barokowy z XVIII wieku, parterowy z pięterkiem w części środkowej, południowa część wsi – dawny Bledzów[6].

Centra handlowe i logistyczne[edytuj]

Centrum Handlowe Bielany I

W bezpośredniej bliskości węzła drogowego zlokalizowany jest wielki kompleks sklepów wielkopowierzchniowych (supermarketów) - największe w Polsce centrum handlowe "Aleja Bielany", Makro, Tesco, IKEA, OBI, Castorama, Auchan, Decathlon, Leroy Merlin, Black Red White, Bodzio i inne. Opodal znajdują się fabryki firm Cadbury Wedel Poland (wyroby czekoladowe), Cargill (fabryka glukozy i syropu skrobiowego, wytwarzanych na bazie pszenicy), dwa centra logistyczne Amazon.com oraz parki technologiczne Prologis i Panattoni o łącznej powierzchni ponad 240 tys. m². Na wschodzie wsi m.in. jedna ze zlokalizowanych w Polsce drukarni grupy Passauer Neue Presse. Inwestycje, rozpoczęte w 2. połowie lat 90. XX wieku, stały się – poprzez podatki odprowadzane przez inwestorów – najważniejszym źródłem bogactwa podwrocławskiej gminy Kobierzyce, wcześniej utrzymywanej głównie z przychodów z produkcji rolnej.

Demografia[edytuj]

Ludność na przestrzeni ostatnich 110 lat:

Bielany Wrocławskie są największą miejscowością gminy Kobierzyce.

Przypisy

 1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
 2. Kolej.one.pl, historia linii 285
 3. PKPP, Kobierzyce
 4. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
 5. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 1.11.2012]. s. 232.
 6. Okolice Wrocławia, część południowo-wschodnia, Studio Wydawnicze Plan, ISBN 83-60180-02-4

Bibliografia[edytuj]

 • Marta Miniewicz, Dorota Waligóra, Marcin Wolny, Kobierzyce przewodnik po gminie, Kobierzyce 2006.