Echo Dnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Echo Dnia
Www echo dnia logo.jpg
Częstotliwość dziennik
Państwo Polska
Adres ul. IX Wieków Kielc,
25-520 Kielce 4
Wydawca Polska Press Sp. z o.o. Oddział w Kielcach[1]
Rodzaj czasopisma regionalne
Pierwsze wydanie 1 grudnia 1971[2]
Redaktor naczelny Stanisław Wróbel[1]
Format A3
ISSN 0137-902X
Strona internetowa

Echo Dnia - kielecki dziennik regionalny wydawany od 1 grudnia 1971[2]. Należy do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się gazet regionalnych w Polsce (według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy).

Sprywatyzowany w roku 1991, jego właścicielem została kielecka Agencja Handlu i Marketingu "Acumen". Od 8 lipca 1991 wydawany w nowej szacie graficznej i formacie. W roku 1992 tytuł przejęty przez nowego właściciela, którym zostało Przedsiębiorstwo Budowlane Mitex, należące do znanego kieleckiego biznesmena Michała Sołowowa. Do roku 1993 wydawany jako popołudniówka, następnie, aż do dziś, jako dziennik poranny. Od listopada 1993 roku do piątkowego wydania dołączana osobna wkładka - program telewizyjny.

Gazeta drukowana jest w trzech wydaniach: radomskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Oprócz redakcji w Kielcach działają dwa oddziały redakcyjne w Radomiu i Tarnobrzegu. Swoim zasięgiem gazeta obejmuje trzy województwa: świętokrzyskie, podkarpackie (cztery powiaty: mielecki, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski) i mazowieckie (część południowa). Do podstawowej gazety dołączane są dodatki; w poniedziałek - Magazyn Sportowy 24, w piątek a terenie niektórych powiatów tygodniki lokalne (Tygodnik Sandomierski, Tygodnik Staszowski, Tygodnik Kielecki itd.); w sobotę - Na luzie i Kuchnia. Obecnie Echo Dnia to nie tylko papierowe wydanie. Wydawca postawił na portal internetowy (www.echodnia.eu). Czytelnicy znajdą tam większość artykułów drukowanych w papierowym wydaniu. Wydawca uruchomił też portale tematyczne, między innymi kultura.echodnia.eu, Jedzenie i Zabawa, Na Językach, Sport , Zdrowie i Uroda. Obecnie (Wyniki badania Megapanel PBI - kategoria Informacje i Publicystyka/Informacja regionalna i lokalna - lipiec 2011) ECHODNIA.EU jest największym w Polsce regionalnym prasowym serwisem internetowym, a w regionie świętokrzyskim osiąga największą oglądalność (Real Users), wyprzedzając nawet ogólnopolskie portale takie jak Onet, Gazeta, Interia czy WP. Szefem redakcji online Echa Dnia od 2007 roku jest Miłosz Skiba.

W gazecie tej praktykował m.in. znany dziennikarz Marcin Pawłowski.

W 2005 r. roku gazetę zakupiła Orkla. 1 czerwca 2006 roku Echo Dnia połączyło się ze Słowem zachowując stary tytuł. Od 1 września 2006 roku nakład posiada kolorowy druk, zmieniła się też szata graficzna, tak zwany layout. W 2013 roku gazetę należącą do grupy Media Regionalne, której właścicielem był brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom Group przejęła Polskapresse[3]. Redaktorem naczelnym gazety jest Stanisław Wróbel, kierownikiem Oddziału Podkarpackiego jest Marcin Radzimowski, natomiast Oddziału Radomskiego - Marcin Genca.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]