SS Poznań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
s/s "Poznań"[1]
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Wojciech (nazwa kodowa, II wojna światowa)

Następne nazwy

MAG-ZPS-3 (po 1962)

Bandera  Polska
Call sign SPAB (wcześniej PBHA)
Dane podstawowe
Typ masowiec
Historia
Stocznia Chantiers Navais Francais w Blainville koło Caen
Data wodowania 1925
Data oddania do eksploatacji 1926
Data wycofania ze służby 8 stycznia 1962
Dane techniczne
Nośność (DWT) 2978
Liczba członków załogi 28
Długość całkowita (L) 84,6 m
Szerokość (B) 12,1 m
Zanurzenie (D) 5,7 m
Pojemność brutto 2051 RT

netto: 1100 RT

Napęd mechaniczny
Silnik maszyna parowa potrójnego rozprężania, 3-cylindrowa
Moc silnika 1200 KM
Liczba śrub napędowych 1
Prędkość maks. 9,5 (później 8,5) w.

SS Poznańpolski masowiec zbudowany w 1925 roku we francuskiej stoczni Chantiers Navais Francais Blainville w Caen. Bliźniaczymi statkami były SS Wilno, SS Kraków, SS Katowice oraz SS Toruń. Dorobiły się one przydomku twarde francuzy. 3 stycznia 1927 w Gdyni podniesiono bandery na tych pięciu statkach.

W roku 1934 SS Poznań jako pierwszy statek z biało-czerwoną banderą dotarł do Afryki Zachodniej, podejmując nieudaną próbę otwarcia tych rynków dla polskiego handlu[2]. Kapitanem podczas tej wyprawy był Leon Rusiecki, a załogę stanowiło 20 osób[3].

Wybuch II wojny światowej zaskoczył SS Poznań w szwedzkim porcie Luleå. Statek korzystając z osłony szwedzkich okrętów przedarł się wodami terytorialnymi Szwecji do Göteborga, a następnie do Newcastle[2].

Podczas Operacji Overlord jako transportowiec zawinął 18 czerwca 1944 roku do sztucznego portu Mulberry A, gdzie zaskoczył go sztorm. Statek zaczął tonąć i jedynie dzięki załodze udało się go sztrandować. Stojący na płyciźnie, wyładowany amunicją statek znalazł się w ogniu walki. Amerykański dowódca sektora uznał go za stracony, jednak nieustępliwość załogi sprawiła, że kontynuowano akcję ratunkową. Po doholowaniu do redy SS Poznań o własnych siłach doszedł do stoczni remontowej w Cardiff. Po gruntownym remoncie statek powrócił do służby[2].

Po wojnie SS Poznań powrócił do kraju, gdzie do 1962 roku pływał jako tramp po Bałtyku. Był to najdłużej pozostający w czynnej służbie statek swojego typu. Po wycofaniu z eksploatacji, przez ponad dziesięć lat służył jako magazyn pływający MAG-ZPS 3 w Szczecinie. W roku 1975 roku jako ostatni z piątki został zezłomowany i pocięty w Świnoujściu[4].

Pamiątką po SS Poznań jest kotwica ze statku, wyeksponowana przy zachodnim brzegu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. W dziale morskim Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się natomiast ocalony podczas rozbiórki statku i zrekonstruowany mostek nawigacyjny.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dane według Kroniki Miasta Poznania nr 3/1977
  2. a b c J. Piwowoński, s. 20.
  3. JP, Pionierski rejs, w: Poznań - informator samorządowy aglomeracji poznańskiej, październik 2011, s. 15, ISSN 2080-315X
  4. J. Piwowoński, s. 21.

Bibliografia[edytuj]