Samolot ultralekki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samolot ultralekki Pipistrel Virus SW, Ajdovscina Słowenia 2012
Samolot ultralekki WT-9 Dynamic
Samolot ultralekki Skylark, Radom Air Show 2007
Zenair CH 601

Samolot ultralekki, mikrolot, ultralight, ultralekki statek powietrzny, samolot UL lub ULM - to samolot do amatorskiego latania, który spełnia następujące wymagania:

  • prędkość przeciągnięcia nie przekracza 65 km/h
  • masa startowa samolotu nie przekracza 450 kg w przypadku samolotów lądujących na ziemi lub 495 kg, w przypadku samolotów lądujących na wodzie (tak zwany wodnosamolot). Jeśli samolot został wyposażony w system ratowniczy jego waga może być dodatkowo większa o 22,5 kg.

Pod względem konstrukcyjnym nie stawia się specjalnych wymagań - mogą to być dolno lub górnopłaty zbudowane z drewna, metalu lub kompozytów.

Klasa samolotów ultralekkich zostało stworzonych dla amatorskiego (niekomercyjnego) latania. Prędkość przelotowa waha się w przedziale 90 - 270 km/h, zasięg ok. 300-1800 km, przy zużyciu około 9-18 litrów paliwa bezołowiowego lub mieszanki na 1 Mh. Do startu i lądowania wystarcza pas o długości 400 metrów (zwykle 200-300 m, czasami rzadko 100 m). Zwykle budowane są jako dwumiejscowe z jednym silnikiem o mocy od 55 KM do 100 KM.

W Polsce zarejestrowanych jest 148 samolotów UL (stan na dzień 01.01.2012). Nowy samolot można kupić za około 50 tysięcy euro (cena z 2006 r.). W Europie ich czołowymi producentami są Niemcy, Francja, Słowenia i Czechy. Do pilotażu konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji pilota ultralekkiego statku powietrznego UAP, które może zostać wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego po ukończeniu kursu pilotażu. Uprawnienie można zdobyć również za granicą, np. w Czechach i jest ono ważne w Polsce. Samoloty własnej, amatorskiej konstrukcji muszą mieć dopuszczenie, w Polsce wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Wraz z wprowadzonymi zmianami w Ustawie Prawo Lotnicze we wrześniu 2011r. dopuszczono operowanie samolotami ultralekkimi nie tylko z lotnisk i lądowisk, ale także z własnych nieruchomości gruntowych lub za zgodą właściciela takiej nieruchomości. Wykonywanie startów i lądowań z własnego terenu nie wymaga specjalnego zgłoszenia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego lub Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Przykłady samolotów UL :