San Sebastián de Garabandal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

San Sebastián de Garabandal, wieś położona w północnej Hiszpanii w Górach Kantabryjskich 600 metrów powyżej poziomu morza, we wspólnocie autonomicznej Kantabria, posiada 300 mieszkańców. Należy do diecezji Santander.

W latach 1961 - 1965 była miejscem rzekomych objawień św. Michała Archanioła i Najświętszej Maryi Panny czterem dziewczynkom: Conchicie Gonzalez, Marii Dolores Mazon, Jacincie Gonzalez oraz Marii Cruz.

"Objawienia" nie zostały zaaprobowane przez Kościół katolicki. Do tej pory rzekome objawienia doczekały się negatywnego stanowiska kolejnych biskupów diecezjalnych Santander, popartego przez św. Oficjum, a później przez Kongregację Doktryny Wiary. Przedstawiciele Kościoła zauważają, że w wydarzeniach zwanych "objawieniami" występują liczne sprzeczności oraz nie zachodzą niezbędne aspekty, które wskazywałyby na autentyczność "objawień". Pierwsze objawienie miało miejsce gdy dziewczynki kradły jabłka w sadzie (a więc były w stanie grzechu). Święte osoby ukazywały się wieczorami w karykaturalnych postaciach. Zapowiadały koniec czasów po trzecim z kolei papieżu po Janie XXIII. Niektórzy hierarchowie określają je nawet jako "szatańską próbę odwrócenia uwagi od prawdziwych objawień w Fatimie".

Linki zewnętrzne[edytuj]