San Sebastián de Garabandal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z San Sebastian de Garabandal)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Garabandal
San Sebastián de Garabandal
Ilustracja
Kościół parafialny św. Sebastiana w Garabandal
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna Kantabria
Prowincja Kantabria
Gmina Rionansa
Wysokość 697 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

107 (INE)
Kod pocztowy 39554
Położenie na mapie Kantabrii
Mapa lokalizacyjna Kantabrii
Garabandal
Garabandal
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Garabandal
Garabandal
Ziemia43°12′04″N 4°25′19″W/43,201111 -4,421944
Portal Portal Hiszpania

San Sebastián de Garabandal (Garabandal) – miejscowość w gminie Rionansa należącej do wspólnoty autonomicznej Kantabria, obejmującej prowincję o tej samej nazwie, w Hiszpanii, nazywana potocznie Garabandal.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

San Sebastián de Garabandal jest śródleśną wsią, położoną w Górach Kantabryjskich, na północnym stoku grzbietu Peña Sagra, w odległości 8 km od miejscowości Puentenansa, stolicy gminy, 51 km na południowy zachód od Santanderu i 18 km na południe od wybrzeża Zatoki Biskajskiej. Miejscowość leży na terytorium rezerwatu przyrody Saja, pokrytego lasem mieszanym, w pobliżu ujścia strumienia Sobrando do rzeki Vendul. Przez wieś przechodzi odnoga lokalnej drogi CA-860. Zamieszkiwana jest przez około sto osób, trudniących się głównie rolnictwem[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik matki emigrantów

W pobliżu San Sebastián de Garabandal znajdują się ślady osadnictwa z epoki neolitu, bądź chalkolitu: kurhan i dolmen. W czasach historycznych teren ten obejmowali w posiadanie kolejno: celtyccy Kantabrowie, rzymska prowincja Hispania, Królestwo Wizygotów, Królestwo Asturii, Królestwo Leónu. Od XI wieku pozostaje on częścią Starej Kastylii.

W Garabandal znajduje się kościół z XVII wieku, pw. św. Sebastiana. Wewnątrz ołtarz barokowy, na zewnątrz inskrypcja z 1723 roku. Parafia obejmująca wioskę należy do diecezji santanderskiej. Wartość etnograficzną posiadają pozostałości chat pasterskich oraz zachowana tradycyjna zabudowa wsi, w tym kilka domów kamiennych z charakterystycznymi herbami[1].

W ciągu ostatnich paru dziesięcioleci większość, spośród około 300 mieszkańców, opuściła miejscowość, w związku z czym postawiono tu pomnik „matki emigrantów” (hiszp. Monumento a la madre del emigrante).

Objawienia[edytuj | edytuj kod]

W San Sebastián de Garabandal, w latach 1961-1965, miały miejsce wydarzenia określane jako Objawienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel i św. Michała Archanioła. Ich uczestniczkami były cztery miejscowe dziewczynki: Conchita González, Maria-Dolorez Mazon, Jacinta González i Maria-Cruz González. W czasie trwania objawień, które obfitowały w różne nadzwyczajne zjawiska, miejscowość była odwiedzana przez tysiące pielgrzymów i turystów oraz licznych specjalistów różnych dziedzin, duchownych i dziennikarzy z wielu krajów, przez co stała się znana na całym świecie[2].

Wnętrze kościoła w Garabandal

Miejsce to nadal przyciąga uwagę niektórych, ponieważ jedno z proroctw tam rozpowszechnionych zawiera zapowiedź, iż któregoś roku wydarzy się „Wielki Cud w Garabandal”. Ma on się dokonać „w czwartek w godz. 20.30-20.45, między marcem a majem we wspomnienie liturgiczne młodego męczennika Eucharystii[3]. W okresie tym wypada jedno takie wspomnienie, 13 kwietnia, gdy w Kościele katolickim, zwłaszcza w Hiszpanii, czczony jest św. Hermenegild.

Miejscowi biskupi kilkakrotnie opublikowali noty informacyjne, iż nie potwierdzają oni nadprzyrodzonego charakteru zjawisk z tamtych lat i jedno orzeczenie o zgodności treści objawień z wiarą katolicką. Rzym trzykrotnie poinformował, iż nie będzie zajmować się tą sprawą, ale należy ona do lokalnych ordynariuszy. Msze w Garabandal mogą być odprawiane przez księży miejscowych i przyjezdnych tylko w kościele parafialnym[4].

Na terenie Garabandal znajduje się kapliczka i krzyż w miejscu objawień, Los Pinos oraz małe wizerunki Maryi ze szkaplerzem i św. Michała Archanioła przy wiodącej tam polnej drodze zwanej Calleja. Miejscowość posiada niewielki dom pielgrzyma Hospedería Nuestra Señora del Carmen de Garabandal w centrum wsi i parę innych miejsc noclegowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pedro Arce Díez, Diccionario de Cantabria. Geográfico, histórico, artístico, estadístico y turístico, Santander 2006.
  2. Najbardziej szczegółowy opis tych wydarzeń zawiera książka: Eusebio Garcia de Pesquera, She Went in Haste to the Mountain, vol. 1-3, Cleveland 1981.
  3. Eusebio Garcia de Pesquera, Garabandal. Wydarzenia i fakty, Katowice 1994, s. 210-211, 327-331.
  4. Michał Kaszowski, Stanowisko Kościoła wobec wydarzeń w Garabandal, Vox Domini.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]