Sanrio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanrio
ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Tokio, Shinagawa
Data założenia 1960 przez Shintaro Tsuji
Giełda TYO: 8136
brak współrzędnych
Strona internetowa

Sanrio Co., Ltd. (jap. 株式会社サンリオ Kabushiki-kaisha Sanrio) (TYO: 8136) jest japońskim przedsiębiorstwem, które tworzy szeroką gamę projektów własnych bohaterów oraz sprzedaje i licencjonuje różne markowe produkty z nimi. Ich towary to artykuły papiernicze i szkolne, upominki i akcesoria. Najlepiej znaną postacią Sanrio jest Hello Kitty, biała kotka z czerwoną kokardką i nie posiadająca ust. Hello Kitty jest jedną z marek, które odniosły największy na świecie sukces[1].

Sanrio zostało utworzone przez Shintaro Tsuji jako Yamanashi Silk Company w roku 1960, z kapitałem początkowym wynoszącym 1 milion jenów. Przedsiębiorstwo produkowało serię towarów, przedstawiających stworzone przez siebie postacie, na różne okazje. W roku 1973 przedsiębiorstwo zostało oficjalnie przemianowane na "Sanrio". Słowo Sanrio składa się z "san" i "rio" (z hiszpańskiego "święta rzeka").

Poza sprzedażą towarów z ich znanymi bohaterami, Sanrio również bierze udział w produkcji i publikowaniu filmów. Uczestniczy w przemyśle spożywczym, mając koncesję na KFC w Saitamie. Posiada prawa do postaci z Peanuts na terenie Japonii oraz animatronicznego przedsiębiorstwa o nazwie Kokoro Company, Ltd. ("kokoro" oznacza po japońsku "serce"), najlepiej znanego z produkcji androidów Repliee Q1.

Sanrio jest największym producentem kartek okolicznościowych w Japonii. W roku 2002 wstąpiło w spółkę biznesową z Walt Disney Company dotyczącą kartek okolicznościowych.

Jeden z europejskich sklepów sieci Sanrio

Hello Kitty została stworzona jako jedna z pierwszych postaci Sanrio w 1974 i wydana w 1975 roku. Popularna kotka bez ust przez lata znosiła wzloty i upadki w sprzedaży, jednak zawsze była najbardziej dochodową dla sprzedaży Sanrio marką. Inne zauważalne na przestrzeni lat postaci to: The Little Twin Stars (stworzone przez samego Tsuji), My Melody, Keroppi, Tuxedo Sam, Badtz-Maru, Tenorikuma, Usahana, Pochacco, Chococat i Cinnamoroll. Sanrio nieprzerwanie dodaje nowe postaci do swojej linii (do trzech rocznie), co wpływa na to, że niektórzy starsi bohaterowie są wycofywani ze sprzedaży. Jedne z nowszych zdobyczy Sanrio to Charmmy Kitty (kot Hello Kitty), Kuromi (rywal My Melody) i Chi Chai Monchan (różowa małpka z bananami na głowie). Przez pewien czas stworzony przez Osamu Tezukę mały kucyk o imieniu Unico, który wziął udział w dwóch filmach anime na początku lat 90., również był częścią imperium Sanrio. Po śmierci Tezuki w 1989 roku prawa do niego zostały przekazane własnej firmie Tezuki.

W roku 2004 Sanrio otrzymało nagrodę "Top Brand with a Conscience" przyznaną przez szwedzką Medinge Group. Nagroda ta przyznawana jest firmom, które osiągają humanitarne, pro środowiskowe lub społeczne cele, odznaczając się przy tym sukcesami na polu komercyjnym[2]. Przedsiębiorstwo partneruje UNICEF-owi od 1984 roku.

Sanrio posiada dwa parki rozrywki w Japonii, Sanrio Puroland w Tokio i Harmonyland w Ōita, Kiusiu.

Sanrio Puroland

Sanrio Inc., amerykańskie przedsiębiorstwo podległe Sanrio produkujące większość towarów, które można kupić w sklepach posiadających licencję firmy, jest zlokalizowane w południowym San Francisco, w stanie Kalifornia. Pierwszy sklep Sanrio na zachodniej półkuli został otwarty w Eastridge Mall, w San Francisco. Na terenie USA znajduje się osiemnaście punktów sprzedaży. W roku 2005 Sanrio otworzyło pierwszy ekskluzywny butik o nazwie Momoberry w Beverly Center, Los Angeles.

W 2006 roku Sanrio weszło w spółkę z Typhoon Games i utworzyło Sanrio Digital[3], aby rozpowszechniać swoje marki przez Internet, gry online i serwisy komórkowe, powiększając przy tym dochody.

"The Adventure of Hello Kitty & Friends" jest pierwszym kiedykolwiek zrobionym serialem telewizyjnym z animacją 3D. Animacja jest licencjonowana przez Sanrio Digital i wyprodukowana przez Dream Cortex. Pierwszy sezon składający się z 26 odcinków miał premierę w wybranych stacjach telewizyjnych Europy i Azji od początku pierwszego kwartału 2008 roku.

Postacie Sanrio[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1977 do 1985 Sanrio wyprodukowało dzięki swojej wytwórni Sanrio Films następujące filmy:

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Sanrio wydaje wiele książek opowiadających o swoich bohaterach. Ponadto, wydają oni artbooki (jak na przykład autorstwa Keibun Ōta) oraz inne książki. Wydawane są one w wielu językach, włączając w to japoński i angielski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna europejska strona Sanrio

Oficjalna japońska strona Sanrio

Interaktywna lista postaci Sanrio

Oficjalna strona Sanrio Digital

Przypisy[edytuj | edytuj kod]