Schronisko na Kukulu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko na Kukulu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Czarnohora, Karpaty

Wysokość

ok. 1200 m n.p.m.

Data otwarcia

23 grudnia 1938

Właściciel

Związek Osadników

Położenie na mapie Czarnohory
Mapa konturowa Czarnohory, u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Kukulu”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Kukulu”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Kukulu”
Ziemia48°14′12″N 24°32′30″E/48,236667 24,541667

Schronisko na Kukulu lub pod Kukulem – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne pod szczytem Kukula (Kukuła; 1540 m n.p.m.) od strony Worochty w Czarnohorze. Jego właścicielem był Związek Osadników[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał na terenie należącym do Lasów Państwowych jako ośrodek sportów zimowych dla młodzieży z Kresów Wschodnich[1][3]. Wybudowano go na wysokości 1200[1]–1250 m n.p.m.[2]

Obiekt mógł pomieścić 100 osób (według niektórych: 105[2]) w dwu-, cztero- i ośmioosobowych pokojach, a także w jednej sali zbiorowej dla 18 osób[1][4] (łącznie 23 pomieszczenia)[2]. Dwukondygnacyjny budynek zbudowano na planie kwadratu, którego trzy boki zajmowały skrzydła budynku, natomiast czwarty stanowiło ogrodzenie wewnętrznego kwadratowego dziedzińca z umieszczoną pośrodku bramą wejściową[5].

Parter drewnianego budynku zajmowały przede wszystkim pomieszczenia wspólne: sień, pomieszczenie na narty, jadalnia, świetlica, trzy kuchnie, toalety, męskie prysznice oraz pokój kierownika i biur. Poza nimi na parterze znajdowało się również kilka pokojów dla gości schroniska. Na piętrze znajdowała się reszta pokojów oraz toalety damskie, a na poddaszu – sala wspólna. Budynek był podpiwniczony, w podziemiu umieszczono pralnię, spalinowy agregat prądotwórczy dostarczającą schronisku energii elektrycznej, kotłownię, parnię, magazyny oraz rezerwowe prysznice na wypadek dużego obłożenia obiektu. Wodę schronisku dostarczał krótki wodociąg czerpiący z niewielkiej zapory na pobliskim strumieniu. Budynek posiadał centralne ogrzewanie[2][6][7]. W schronisku działało pośrednictwo pocztowe, budynek posiadał też połączenie telefoniczne z Worochtą[2].

Architektura budowli nawiązywała do huculskiej grażdy i w formie i sposobie wykonania przypominała wybudowane kilka lat wcześniej Schronisko na Kostrzycy[8]. Części nadziemne wybudowano z heblowanych półpni świerkowych łączonych na pióro[8]. Dach kryty był dranicą położoną na warstwie papy i desek[8]. W ramach przygotowań do budowy schroniska wykonano drogę samochodową łączącą zbocza góry z Worochtą. Uporządkowano także narciarską trasę zjazdową: marsz pod górę obliczano na dwie i pół godziny, zjazd na ok. 40 minut[1].

Budowa trwała blisko dwa lata, większość prac wykonali przy niej lokalni cieśle, majstrowie Petryczuk i Harasymiuk wraz z ekipami. Także drewno na budowę pochodziło z pobliskich lasów. Blisko 30% kosztów pochłonął transport, bowiem w połowie wysokości zbocza konieczne było przeładowywanie materiałów na zwierzęta juczne[8].

Schronisko działało od 23 grudnia 1938 r., natomiast jego uroczyste otwarcie i poświęcenie miało miejsce 6 stycznia 1939 r. Uroczystości przewodniczył kpt. Adolf Abram, a poświęcenia dokonał ks. kapelan Piotr Śledziewski z Wilna[7]. Depesze gratulacyjne z okazji oddania obiektu do użytku nadesłali m.in. minister spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki, Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych Adam Loret, wojewoda Henryk Józewski wraz z małżonką, minister Wacław Staniszewski i prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Ferdynand Goetel[9].

Szlaki turystyczne w 1936[edytuj | edytuj kod]

Ze szczytu Kukula rozchodziły się następujące szlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]