Segregacja odpadów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów firmy Remondis
Pojemniki na śmieci w Timișoarze w Rumunii
Pojemniki na śmieci w Devie w Rumunii
Kontener do selektywnego zbierania odpadów typu PET - odpadu komunalnego

Segregacja odpadów – metoda usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów.

Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. W Polsce obecnie wytwarza się 135 milionów ton odpadów rocznie. W tym 124 milionów ton to odpady przemysłowe, a 11 milionów ton odpadów to odpady komunalne. A więc średnio każdy Polak wytwarza około 300 kg odpadów komunalnych rocznie, zaś w Unii Europejskiej średnio 360-620 kg na osobę na rok.

Pojemniki do sortowania odpadów obok parku miejskiego w Gävle, Szwecja

Odpady możemy podzielić na:

Segregacja odpadów komunalnych (śmieci wytworzonych w domach) to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców) z których zostały wyprodukowane. Segregacja u źródła to selekcja odpadów prowadzona w miejscu naszych gospodarstw domowych. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu) przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów (recykling).

Natomiast segregacja odpadów w gminach prowadzona jest jako segregacja workowa lub segregacja kontenerowa. Segregacja workowa polega na zbieraniu odpadów do specjalnie dostarczonych przez gminę worków plastikowych i wprowadzona jest głównie na osiedlach domów jednorodzinnych.

Segregacja kontenerowa dotyczy w większości osób mieszkających w blokach i kamienicach, gdzie ustawione są zestawy kontenerów. Odpady niebezpieczne mogą być składowane jedynie na specjalnych składowiskach lub na odpowiednio zabezpieczonych częściach składowisk komunalnych. Segregacja i recykling odpadów pozwala na:

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Tomasz Umiński., Ekologia Środowisko Przyrody, Warszawa 1995.
  • Liga Tuszyńska., Edukacja Środowiskowa, Warszawa 2005.