Shōhei Imamura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shōhei Imamura
Data i miejsce urodzenia 15 września 1926
Tokio
Data i miejsce śmierci 30 maja 2006
Tokio
Zawód reżyser, scenarzysta

Shōhei Imamura (jap. 今村 昌平 Imamura Shōhei?, ur. 15 września 1926 w Tokio; zm. 30 maja 2006 w Tokio)japoński reżyser i scenarzysta filmowy, uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych twórców filmowych w historii japońskiego kina. Imamura był jedynym japońskim reżyserem, który zdobył dwie Złote Palmy na MFF w Cannes.

Jego najstarszy syn, Daisuke Tengan, jest również scenarzystą filmowym i reżyserem. Współpracował z ojcem przy Węgorzu (1997), Doktorze Akagi (1998) i 11 września (2002).

Młodość i edukacja[edytuj]

Mimo że Imamura dorastał w zamożnej rodzinie lekarskiej, przynależącej do wyższej klasy średniej, wojna sprawiła, że szybko poznał biedniejszą część społeczeństwa. Przez krótki czas po 1945 r. zarabiał, sprzedając na czarnym rynku papierosy i alkohol. Odbiciem tego okresu życia reżysera jest tematyka większości jego filmów, skupiająca się na niższych warstwach japońskiego społeczeństwa. Imamura studiował historię Zachodu na Uniwersytecie Waseda, ale więcej czasu poświęcał na swoją aktywność polityczną i teatralną[1]. W wywiadach wymieniał film Rashōmon Akiry Kurosawy z 1950 r. jako wczesną inspirację.

Wczesna kariera[edytuj]

Po ukończeniu studiów w 1951 roku Imamura zaczął pracę w zawodzie jako asystent Yasujirō Ozu w studiach filmowych wytwórni Shōchiku przy filmach: Bakushū (1951), O-chazuke-no aji (1952) i Tōkyō monogatari (1953). Imamura nie był jednak usatysfakcjonowany wygładzonym i uproszczonym sposobem portretowania japońskiego społeczeństwa przez Ozu.

Nikkatsu[edytuj]

Imamura opuścił Shōchiku w 1954 r. dla lepszej płacy w Nikkatsu, gdzie nakręcił swój pierwszy film - Nusumareta yokujō w 1958 r. W tej opowieści o wędrującej trupie aktorów Imamura poruszył tematy, które miały powracać w jego późniejszej twórczości, co nie spotkało się jednak z uznaniem Nikkatsu. Wytwórnia zmusiła Imamurę do nakręcenia kilku łagodniejszych w wymowie filmów: Nishi-Ginza eki-mae, Hateshinaki yokubō i Nian-chan, najmniej cenionych przez samego reżysera.

Dopiero film z 1961 r. Buta to gunkan pozwolił reżyserowi na pełnię artystycznej ekspresji. Zaszokowani producenci odsunęli Imamurę na dwa lata od projektów filmowych, reżyser spotkał się również z zarzutem gry na antyamerykańskich resentymentach. Następny film Imamury, Nippon-konchū-ki z 1963 r. i rok późniejsze Akai satsui dowiodły jednak konsekwencji artystycznej drogi tokijskiego reżysera. Te trzy filmy umocniły pozycję Imamury w środowisku filmowym i zapewniły mu opinię jednego z czołowych przedstawicieli japońskiej Nowej Fali.

Aby zapewnić sobie jeszcze większe pole artystycznego wyrazu, Imamura założył w 1965 r. własną wytwórnię filmową - Imamura Productions. Pierwszą jej produkcją była adaptacja powieści Akiyuki Nosakiego Erogotoshi-tachi (The Pornographers). Następnym posunięciem Imamury było nakręcenie dokumentu A Man Vanishes (Ningen jōhatsu).

Film z 1968 r. był jednym z najambitniejszych i najkosztowniejszych przedsięwzięć reżysera. Kamigami-no fukaki yokubō był opowieścią o starciu tradycji i nowoczesności w realiach położonej na południu Japonii wyspy. Niestety, artystyczny sukces w tym przypadku nie znalazł odbicia w przychodach z dystrybucji: na kilka lat Imamura zmuszony był poważnie ograniczyć budżet swoich produkcji.

Lata 70.[edytuj]

Nippon-sengo-shi – Madamu onboro no seikatsu i Karayuki-san, the Making of a Prostitute mimo niskiego budżetu spotkały się z dużym zainteresowaniem. Oba dokumenty koncentrowały się na tej samej, ulubionej przez reżysera tematyce: silnych kobiet i ich walce o przetrwanie na obrzeżach społeczeństwa. Z kolei film z 1979 r. Vengeance Is Mine (Fukushū-suru-wa ware-ni ari) był opartą na faktach opowieścią o seryjnym mordercy.

W 1975 r. Imamura założył Yokohama Vocational School of Broadcast and Film (Yokohama Hōsō Eiga Senmon Gakkō). Jednym z najsłynniejszych absolwentów tej uczelni jest Takashi Miike, który karierę rozpoczął od asystowania mistrzowi przy jego filmie Zegen. Innym uczniem Imamury jest koreański reżyser Hwang Byung-guk.

Lata 80.[edytuj]

Następne filmy Imamury były remake'ami: Eejanaika oparty na filmie Yūzō Kawashimy z 1957 r. i Ballada o Narayamie (Narayama bushiko) opowiedziana po raz pierwszy przez Keisuke Kinoshita w 1958 r. Za Balladę o Narayamie Imamura otrzymał Złotą Palmę na MFF w Cannes. Kuroi ame z 1989 r. poruszył tematykę ofiar bombardowania Hiroshimy, scenariusz był oparty na powieści Masuji Ibuse.

Lata 90.[edytuj]

Unagi (Węgorz) z 1997 r. był pierwszym filmem Imamury po ośmioletniej przerwie i nie zawiódł oczekiwań: ascetyczna opowieść o zazdrości i zbrodni zapewniła reżyserowi drugą Złotą Palmę na jubileuszowym, 50. festiwalu w Cannes. W tym samym roku do kin trafił Doktor Akagi.

W 2001 r. powstała komedia romantyczna o poszukiwaniu szczęścia, Akai hashi-no shita-no nurui mizu. Był to ostatni film Imamury.

W 2001 roku reżyser brał jeszcze udział w międzynarodowej koprodukcji 11 września i wyreżyserował ostatnią nowelę składającą się na obraz.

Filmografia[edytuj]

 • 1958: Nusumareta yokujō (盗まれた欲情)
 • 1958: Nishi-Ginza eki-mae (西銀座前駅)
 • 1958: Hateshinaki yokubō (果てしなき欲望)
 • 1959: Nian-chan (にあんちゃん)
 • 1961: Buta to gunkan (豚と軍艦)
 • 1963: Nippon konchū-ki (にっぽん昆虫記; The Insect Woman)
 • 1964: Akai satsui (赤い殺意)
 • 1966: Erogotoshi-tachi yori: Jinrui-gaku nyūmon (エロ事師たちより 人類学入門; wg powieści Akiyuki Nosakiego)
 • 1967: Ningen jōhatsu (人間蒸発)
 • 1968: Kamigami-no fukaki yokubō (神々の深き欲望)
 • 1970: Nippon-sengo-shi - Madamu onboro-no seikatsu (にっぽん戦後史 マダムおんぼろの生活)
 • 1975: Karayuki-san, The Making of a Prostitute
 • 1979: Fukushū-suru-wa ware-ni ari (復讐するは我にあり)
 • 1981: Ee ja nai ka (ええじゃないか)
 • 1983: Narayama bushiko (楢山節考)
 • 1987: Zegen (女衒)
 • 1989: Kuroi ame (黒い雨)
 • 1998: Unagi (うなぎ) Węgorz
 • 1998: Kanzō-sensei (カンゾー先生) Doktor Akagi
 • 2001: Akai hashi-no shita-no nurui mizu (赤い橋の下のぬるい水)
 • 2002: 11.09.01 (11'901 September 11) - 11. nowela (Japan)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]