Siergiej Chruszczow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siergiej Chruszczow
Сергей Никитич Хрущёв
Ilustracja
Siergiej Chruszczow w 2010
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1935
Moskwa
Zawód, zajęcie konstruktor rakiet i systemów kosmicznych, politolog
Miejsce zamieszkania Providence (USA)
Narodowość Rosjanin
Tytuł naukowy profesor
Alma Mater Moskiewski Instytut Energetyczny
Uczelnia Uniwersytet Browna
Wydział Instytut Stosunków Międzynarodowych im. Thomasa Watsona
Stanowisko starszy wykładowca
Rodzice Nikita Chruszczow i Nina Kucharczuk
Małżeństwo Galina Szumowa (rozwód), Walentyna Golienko
Dzieci synowie: Nikita (zm. w 2007) i Siergiej
Odznaczenia
Bohater Pracy Socjalistycznej Nagroda Leninowska

Order Lenina

Strona internetowa

Siergiej Nikitycz Chruszczow (ur. 2 lipca 1935 w Moskwie) – naukowiec i publicysta (inżynier technologii kosmicznej, historyk i politolog), syn Nikity Chruszczowa, obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako drugie dziecko z trzeciego małżeństwa Nikity Chruszczowa (z Niną P. Kucharczuk). W dzieciństwie ciężko chorował na gruźlicę. W 1952 ukończył szkołę średnią w Moskwie (Nr 110) z pierwszą lokatą i złotym medalem. W 1958 ukończył Wydział Technologii Elektropróżniowej i Budowy Maszyn Moskiewskiego Instytutu Energetycznego.

W latach 1958-1968 pracował w Specjalnym Biurze Konstrukcyjnym Czełomieja (OKB-52) jako z-ca kierownika działu; brał udział w pracach nad projektowaniem rakiet balistycznych, systemów lądowania pojazdów kosmicznych, rakiety-nosiciela „Proton”. Następnie z-ca dyrektora Instytutu Elektronicznych Urządzeń Sterujących (INEUM), z-ca dyrektora gen. Zjednoczenia Naukowo-Produkcyjnego „Elektronmasz”. Doktor, a następnie doktor hab. nauk technicznych. Bohater Pracy Socjalistycznej, laureat Nagrody Leninowskiej, Nagrody Rady Ministrów ZSRR. Członek wielu rosyjskich i światowych towarzystw naukowych.

W 1991 wyjechał do USA na zaproszenie Uniwersytetu Browna na wykłady poświęcone historii zimnej wojny. Zdecydował się tam pozostać na stałe i w 1999 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Obecnie zamieszkuje w Providence w stanie Rhode Island, gdzie jest wykładowcą na wydziale stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Browna.

Działalność publicystyczna[edytuj | edytuj kod]

Pomimo specjalistycznego wykształcenia technicznego, Siergiej Chruszczow stał się znany głównie dzięki publikacjom z dziedziny historii nauk społeczno-politycznych, związanych głównie z okresem rządów jego ojca. Wydał kilka książek poświęconych temu tematowi, które zostały następnie przetłumaczone na kilkanaście języków. Był współautorem scenariusza do głośnego filmu rosyjskiego z 1993 pt. Szare wilki, przedstawiającego kulisy odsunięcia Nikity Chruszczowa od władzy. Po jego „detronizacji” zredagował w 1967 jego wspomnienia, a następnie przemycił je za granicę. Od tej pory, aż do upadku Związku Radzieckiego znajdował się pod ścisłą kontrolą radzieckich specsłużb. Stały komentator w mediach amerykańskich bieżących wydarzeń w Rosji oraz autor ponad 350 książek i artykułów. W 2010 roku w Rosji została wydana jego najnowsza książka – pierwszy tom „Trylogii o Ojcu” pt. Reformator.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty, z pierwszą żoną – Galiną Szumową rozwiódł się. Obecnie mieszka w USA z drugą żoną – Walentyną Golienko. Z dwóch jego synów starszy Nikita zm. w 2007 roku, a młodszy Siergiej mieszka w Moskwie.

Ważniejsze publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1990 – Khrushchev on Khrushchev – An Inside Account of the Man and His Era, by His Son, Sergei Khrushchev
  • 1993 – The Political Economy of Russian Fragmentation
  • 1994 – Nikita Khrushchev: Crisis and Missiles
  • 1995 – Three Circles of Russian Market Reforms
  • 2000 – Nikita Khrushchev and the Creation of a Superpower
  • 2003 – Geburt einer Supermacht. Ein Buch über meinen Vater
  • 2006 – Memoirs of Nikita Khrushchev: Reformer, 1945-1964

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dmitrij Gordon: Syn za otca (ros.). W: Bulwar Gordona [on-line]. 2009-06-16. [dostęp 2010-12-10].