Silas Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Silas Warner (ur. 18 sierpnia 1949 w Chicago, zm. 3 marca 2004) - amerykański programista gier komputerowych, jeden z założycieli Muse Software. Napisał między innymi gry Castle Wolfenstein i Beyond Castle Wolfenstein. Zainspirowały one firmę id Software do stworzenia gry FPP Wolfenstein 3D, która spopularyzowała ten gatunek.

Warner stworzył również jeden z pierwszych silników dźwiękowych dla komputerów Apple II o nazwie "The Voice", który umożliwiał nagrywanie głosu ludzkiego i odtwarzanie go przy użyciu mocno ograniczonego systemu dźwiękowego Apple II. Został on użyty między innymi do otwarzania głosu strażników w grze Castle Wolfenstein. Był także autorem gry RobotWar, w której pisane przez graczy w prostym języku programowania roboty pojedynkowały się na arenie. Stała się ona tak popularna, że magazyn Byte organizował zawody na najlepszego robota. Pracując w firmach takich jak MicroProse, Novalogic czy Virgin Interactive pracował przy wielu innych, znanych grach komputerowych na różne plaftormy.

Silas Warner kształcił się w Deep Springs College i na Uniwersytecie Indiana, gdzie w 1970 uzyskał licencjat z fizyki. Był utalentowanym programistą. Z racji jego natury geeka, krążyło o nim wiele anegdot. Jedną z najbardziej znanych legend dotyczących jego osoby jest to, że zazwyczaj programował w samej bieliźnie.

Zmarł w marcu 2004 z powodu choroby nerek.

Linki zewnętrzne[edytuj]