Sofoniasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Sofoniasz

צְפַנְיָה
prorok
Ilustracja
XVIII wieczna ikona przedstawiająca proroka Sofoniasza
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 3 grudnia (kat.), 3 grudnia/16 grudnia (praw.)

Sofoniasz (hebr. צפניה, Sefenjah – jeden z 12 mniejszych proroków Starego Testamentu, autor Księgi Sofoniasza.

Żyjący w okresie panowania Jozjasza zgodnie z autobiograficznym wprowadzeniem był potomkiem Ezechiasza, synem Kusziego[a][1][2][3]. Zaliczany do proroków mniejszych ze względu na niewielkie rozmiary zachowanej księgi[1]. Poza wiedzą o tym, że księga została spisana przed reformą z okresu 640-630 p.n.e. bliższe dane o proroku nie zachowały się[1]. Działał w tym samym czasie co Jeremiasz i Nahum[2]. Wierny tradycji monoteistycznej piętnował odstępstwa religijne[1] i wieszcząc kary przygotował grunt na wprowadzenie reformy Jozjasza[2][3]. Przedstawiał nadejście Dnia Pańskiego jako dnia kary i sądu Bożego, wygłaszając jednocześnie przestrogi kierowane do przywódców, kapłanów i narodów[1][3]. Sofoniasz wieszczył, iż egzekutorami kary za niesprawiedliwości i synkretyzm religijny będą najeźdźcy[2]. Zastrzeżenia krytyki co do autentyczności budzą jedynie fragmenty z okresu po niewoli babilońskiej[2]. Mimo tego, że Sofoniasz w swej księdze nie wspomina nadejścia Mesjasza[2] pojawił się w synaksarich martyrologium syryjskim, gdzie wspominany jest 3 grudnia/16 grudnia[3], a także 4 lipca u koptów[1]. Za sprawą Cezarego Baroniusza wpisany został do martyrologium, gdzie wyznaczono wspomnienie liturgiczne również na 3 grudnia[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przedstawiona do czwartego pokolenia genealogia nie rozstrzyga jednoznacznie czy mowa o królu Ezechiaszu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 5: R-U. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2000, s. 277-278. ISBN 83-7318-376-0.
  2. a b c d e f Księga Sofoniasza Wstęp. W: Biblia Tysiąclecia, wydanie III. Poznań – Warszawa: Pallottinum, 1980, s. 1098.
  3. a b c d Jarosław Charkiewicz: pror. Sofoniusz. [dostęp 2012-09-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]