Jonasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonasz
‏יוֹנָה‎
prorok
Ilustracja
Prorok Jonasz – fresk autorstwa Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej
Data i miejsce urodzenia VIII w. p.n.e.
Gat-ha-Chefer
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Ten artykuł dotyczy postaci biblijnej. Zobacz też: Jonasz (ujednoznacznienie).
Prorok Jonasz – zwieńczenie ołtarza głównego katedry w Gorzowie Wlkp.

Jonasz (hebr. יוֹנָה Jona, dosł. „gołąb”) – prorok izraelski, żyjący w VIII wieku p.n.e., pochodzący z Gat-ha-Chefer, opisany w biblijnej Księdze Jonasza, której autorstwo jemu się właśnie przypisuje.

Według Księgi Jonasza, Bóg kazał mu się udać do Niniwy, stolicy Asyrii, wroga Izraela. Miał nawoływać jej mieszkańców, aby zaniechali swych niegodziwości. Jonasz, chcąc się uchylić od tego polecenia, wsiadł na statek udający się w przeciwnym kierunku, do Tarszisz. Rozpętała się jednak burza i dla Jonasza stało się jasne, że tego powodem jest jego ucieczka przed Bogiem. Kazał załodze wyrzucić się za burtę. Kiedy to uczynili, sztorm ucichł, a Jonasz został połknięty przez wielką rybę, w której brzuchu spędził trzy dni i trzy noce.

Gdy ryba wypluła go na brzeg, postanowił spełnić swą misję w Niniwie, której mieszkańcy w rezultacie okazali skruchę Bogu (wszyscy, począwszy od króla, zaczęli pościć i modlić się do Boga). Dzięki temu Jahwe odwołał zapowiedzianą karę za nieposłuszeństwo i miasto zostało oszczędzone.

24 lipca 2014 Państwo Islamskie wysadziło w powietrze grobowiec proroka Jonasza w Mosulu[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]