Alessandra Mussolini: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji nr 26660573 autora 87.116.213.136, zbędne w tym miejscu
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{Aktor infobox
{{Aktor infobox
|Imię i nazwisko = Alessandra Mussolini
|Imię i nazwisko = Alessandra Mussolini
|Grafika = Alessandra Mussolini.jpg
|Grafika = I saluti della Mussolini..jpg
|Podpis =
|Podpis =
|Prawdziwe nazwisko =
|Prawdziwe nazwisko =

Wersja z 15:49, 14 lip 2011

{{{imię i nazwisko}}}
ilustracja
Data urodzenia

30 grudnia 1962

Alessandra Mussolini (ur. 30 grudnia 1962 w Rzymie) – włoska aktorka, polityk, była posłanka do Parlamentu Europejskiego, deputowana.

Życiorys

W 1986 ukończyła studia na Uniwersytecie w Rimini, uzyskując tytuł zawodowy magistra sztuki ze specjalizacją menedżer filmowy. Na początku lat 90. ukończyła studia medyczne w zakresie chirurgii.

Kariera w branży rozrywkowej

W latach 70. i 80. występowała jako aktorka we włoskich filmach kinowych i telewizyjnych. W 1977 zagrała Marię Luisę w filmie Szczególny dzień (Una Giornata particolare), który zdobył Złotego Globa i uzyskał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

W 1982 wydała popowy album Amore, poprzedzony dwoma singlami ("Love is Love" i "Tokio Fantasy"). Płyty te ukazały się wyłącznie w Japonii. Rok później dwukrotnie pojawiła się na okładkach "Playboya" – w sierpniowej edycji włoskiej i w listopadowej edycji niemieckiej.

Kariera polityczna

W latach 1992-2004 sprawowała mandat posłanki do Izby Deputowanych XI, XII, XIII i XIV kadencji. Po raz pierwszy weszła do parlamentu z ramienia postfaszystowskiego Włoskiego Ruchu Socjalnego. W pierwszej połowie lat 90. ubiegała się też bez powodzenia o stanowisko burmistrza Neapolu.

Jako działaczka MSI poparła wejście w koalicję z centroprawicą Silvia Berlusconiego, sprzeciwiała się jednak rozwiązaniu partii. Ostatecznie przystąpiła do Sojuszu Narodowego, zasiadała we władzach krajowych tego ugrupowania. Jednocześnie krytykowała działania przywódcy AN, Gianfranca Finiego, który rezygnował z dotychczasowych haseł i przekształcał dawnych postfaszystów w umiarkowanie konserwatywną formację.

Ostatecznie Alessandra Mussolini w 2003 odeszła z Sojuszu Narodowego, zakładając Akcję Socjalną. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w następnym roku została jedynym eurodeputowanym nowej formacji. Zasiadała m.in. w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, delegacji do spraw stosunków z państwami Maghrebu i delegacji do Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Od 2007 wchodziła w skład grupy Tożsamość, Tradycja i Suwerenność[1].

Przed wyborami parlamentarnymi w 2006 Alessandra Mussolini zawiązała koalicję z dwoma małymi stronnictwami skrajnej prawicy (w tym otwarcie neofaszystowską Nową Siłą) pod nazwą Alternatywa Socjalna, która przystąpiła do bloku Dom Wolności Silvia Berlusconiego. W głosowaniu lista ta otrzymała tylko 1,2% głosów, nie uzyskując żadnych mandatów.

W 2008 Alessandra Mussolini po zerwaniu ze swoimi koalicjantami zgłosiła akces Akcji Socjalnej do Ludu Wolności, z którego listy w przedterminowych wyborach w tym samym roku uzyskała mandat posła XVI kadencji. W Izbie Deputowanych została przewodniczącą komisji ds. wychowania dzieci i młodzieży.

Życie prywatne

Jest córką Anny Marii Scicolone (siostry Sophii Loren) i Romano Mussoliniego (trzeciego syna włoskiego dyktatora Benita Mussoliniego i jego żony – Rachele Mussolini).

4. Benito Mussolini      
    2. Romano Mussolini
5. Rachele Guidi        
      1. Alessandra Mussolini
6. Riccardo Scicolone    
    3. Anna Maria Scicolone    
7. Romilda Villani      
 

Jest honorowym członkiem Włoskiego Czerwonego Krzyża.

Źródła

Linki zewnętrzne